xcounter
#

Якщо в таблицю звести усі дані по ЗРК від країн Заходу для ЗСУ із 2022 року, то буде "зоопарк" та негусто водночас

3088
ЗРК Patriot в розпорядженні ЗСУ, квітень 2023 року
ЗРК Patriot в розпорядженні ЗСУ, квітень 2023 року

Однак ці дані не просто окреслять, наскільки наша ППО залежна від ракет американського виробництва, але й заодно нагадають, скільки систем із обіцяного США ще не поставили

Якщо узагальнити усі дані по обіцяним та виконаним поставкам зенітно-ракетних комплексів західного зразка для забезпечення протиповітряної оборони України, то в підсумку виходить буквально "зоопарк" систем в доволі обмеженій кількості.

Це дає розуміння по рівню залежності нашої ППО від зенітних ракет американського виробництва, та скільки ЗРК і яких типів раніше нам обіцяли США, але на даний момент не поставили, про що йдеться у новій публікації авторитетного IISS (Міжнародний інститут стратегічних досліджень). Але з боку Defense Express зазначимо, що вочевидь цей перелік не може містити того, що передавалось без публічного оголошення. Тобто не варто сприймати цей перелік, як вичерпний.

Читайте також: CSIS порахував неочікувані цифри вартості для РФ "Шахедів" та деяких ракет, які з цього висновки
Загальна кількість поставлених ЗРК від країн Заходу для України протягом 2022-2024, дані наводить IISS

Усі свої підрахунки автори IISS звели в таблицю, наведену вище, котра виглядає доволі наочною і водночас дещо складною для сприйняття, оскільки її укладачі відштовхувались від хронологічного принципу.

Щоб спростити сприйняття, усі наведені там дані можна спробувати відсортувати саме за типами зенітно-ракетних комплексів, і в підсумку, на основі даних IISS, картина виглядатиме так:

  • Patriot – сумарно поставлено 5 повних батарей (fire unit) від США, Німеччини та Румунії; крім того від Німеччини та Нідерландів сумарно було отримано 9 пускових; ще 2 повні батареї від США обіцяні, але не поставлені;
  • NASAMS – сумарно поставлено 3 повні батареї від США та Канади; також поставлено 9 пускових установок від Норвегії та одна від Литви; обіцяно, але ще не поставлено – аж 8 повних батарей від США та 10 пускових від Норвегії;
ЗРК NASAMS, ілюстративне фото з відкритих джерел
  • MIM-23 – сумарно поставлено 2 батареї від Іспанії;
  • SAMP/T – стверджується про виконану поставку двох батарей, зокрема однієї від Італії в 2024 році;
  • IRIS-T SLM – загалом 6 повних батарей від Німеччини; ще 2 – обіцяно, але ще не поставлені;
  • IRIS-T SLS (малої дальності) – поставлено два комплекси від Німеччини; обіцяно, але не поставлено – шість від Німеччини;
  • CrotaleNG – два комплекси від Франції;
  • Skygard/Aspide – один ЗРК від Іспанії;
  • С-300 – один комплекс від Словаччини.
Доставка залізницею машин словацького комплексу С-300 до України у квітні 2022 року, зображення з відкритих джерел

Сумарно за підрахунками авторів IISS виходить, що протягом 2022-2024 років Україна від країн Заходу 24 повні батареї ЗРК різних типів, із них 10 - американського виробництва; окремо - дев’ять пускових до "Петріотів" та десять пускових до NASAMS.

В свою чергу, з обіцяного ще не поставлено 18 повних батарей ЗРК різних типів та десять пускових до NASAMS, при цьому 10 (два fire unit Patriot та вісім fire unit NASAMS) припадають саме на США.

MIM-23 Hawk в строю ЗСУ

Судячи з усього, у цій логіці підрахунків експерти IISS вирішили не враховувати поставку комплексів для армійської ППО, інакше в такому разі в таблиці були б враховані, наприклад, ЗРК "Куб", отримані від Чехії, Словаччини та ймовірно Польщі. Окрім того, можливі й такі ситуації, коли одна країна публічно надавала пускові, а інша, без оголошення, РЛС та інші складові ЗРК, що дозволяє "зібрати" ЗРК, але у звіті цього не відображено.

Але при цьому підкреслюється такий момент – уже наприкінці 2022 року наша країна опинилась на межі вичерпання запасу зенітних ракет до ЗРК радянського зразка, тому поставки систем ППО від країн Заходу буквально врятували ситуацію для воюючої України.

Читайте також: Французька авіація має запас озброєння лише на три дні війни, і це ще не чіпали літаки