Поточні підрахунки показують, що французькі ВПС мають настільки малий запас ракет різних типів та інших боєприпасів, що цього вистачить хіба що на три дні активних бойових дій, якщо брати реалії сучасної війни; по ракетам типу Meteor актуальний запас – взагалі один день бойових дій.
Ба більше, окремо проблемним питанням є сама французька авіація, в строю якої літаки лише четвертого покоління, а найкращий бойовий літак Франції Rafale під час різного роду навчань "не витягує" навчальні бої проти літаків п’ятого покоління "умовних противників".
Читайте також: Чи може спрацювати повітряне патрулювання України, про яке говорять у Великій Британії

Якщо конкретніше, то французька аналітична установа Institut Français des Relations Internationales (IRFI) опублікувала дуже об’ємну доповідь, присвячену поточному стану бойової авіації Франції. Повний текст можна прочитати за цим посиланням, у західній пресі з’явився стислий виклад цієї доповіді, основні моменти якої ми викладемо далі.
Якщо брати аспект по запасам авіаційних боєприпасів, то тут відзначається, що з цим у Франції проблема уже хронічна. Хоча уже досвід повітряної кампанії проти режиму Муамара Каддафі у Лівії в 2011 році показав, що необхідно мати більше керованих авіабомб, ракет "повітря-повітря" та крилатих ракет повітряного базування для ефективного ураження інфраструктури противника.
Це не просто абстрактний аспект, тут мова про реальні проблеми французької авіації у спроможності долати "зони закритого доступу" в разі бойових дій проти Росії, або проти Китаю, і заодно забезпечувати при цьому функціонал протиповітряної оборони.

Автори IRFI при цьому сигналізують, що Франція на даний момент навіть не поновила запаси крилатих ракет SCALP-EG та зенітних ракет Aster 30, які передавались Україні в рамках військової допомоги. І ця проблема також є деталлю, яка вказує на обмежені можливості французьких військових вести сучасну війну в повітрі.
Що стосується саме авіації, то тут експерти установи роблять наступний акцент. Франція змарнувала свої історичні можливості, коли замість розробки свого літака п’ятого покоління на початку 1990-хх років вирішила зосередитись на Rafale як літаку четвертого покоління. "На виході" французи отримали гарний за своїми характеристиками бойовий літак, котрий однак не повністю відповідає викликам сучасності, наприклад – за рівнем малопомітності.
Ну й окрім того, бортова електроніка Rafale також потребує постійного "апгрейду", особливо зважаючи на результати різного роду навчань із проведенням навчальних повітряних боїв у різних ситуаціях.
На цьому моменті від Defense Express хочемо деталізувати, що за даними довідника The Military Balance, на початок минулого року Франція мала близько 90 літаків Mirage 2000 різних модифікацій, 95 літаків Rafale різних модифікацій в складі ВПС, і також 20 літаків Rafale B для ролі носіїв ядерної зброї та ще 20 літаків цього типу в складі авіації французьких ВМС.
Як далі наголошують автори IRFI, сама Франція не займалась системно можливостями своєї бойової авіації, бо занадто покладалась на можливості стримування свого ядерного арсеналу, які на практиці може бути складно використати.
Блок висновків та пропозицій вони формулюють так:
- працювати над модернізацією наявного парку літаків з огляду на середньострокову перспективу;
- змінити підхід у накопиченні запасів авіаційного озброєння з огляду саме на інтенсивність можливих бойових дій, а не з огляду на кількість наявних бойових літаків;
- вивести бойову авіацію із спіралі дорожнечі за "Законом Августина" та більш виваженіше ставитись до питання "ціна/ефективність" при закупівлі нових авіаційних платформ.

Читайте також: "Закон Августина" був виведений у 1979 році, але він пояснює зараз шалену ціну на нові бойові літаки