xcounter
#

"Закон Августина" був виведений у 1979 році, але він пояснює зараз шалену ціну на нові бойові літаки

6017
Процес виробництва F-35, фото - Lockheed Martin
Процес виробництва F-35, фото - Lockheed Martin

Що варто розуміти про цю концепцію, та чи можна нею ефективно скористатись на практиці

У 1979 році чиновник Пентагону Норман Августин вивів тенденцію, яка потім отримала назву "Закон Августина" - кожні 20 років вартість бойових літаків росте орієнтовно на порядок.

Цю тенденцію Августин вивів, аналізуючи дані по вартості закупівлі літальних апаратів для збройних сил США із 1910 року, і там навіть така цікава редукція була зроблена – мовляв, якщо справи так підуть й далі, то в 2050 році на оборонний бюджет вдасться придбати лише один літак, яким по 3,5 днів по черзі користуватимуться американські ВПС та флот, пише в своїй публікації аналітичний центр CSIS.

Читайте також: Італія також замовила Eurofighter, але ціну вирішили навіть не називати, бо це страшно
Візуалізація "Закону Августина", наводить CSIS

Хоча "Закон Августина" був виведений ще 40 років назад, але він став особливо актуальним зараз, на тлі шаленого росту вартості бойової авіатехніки. Більш наочно про дію "Закону Августина" можуть говорити графіки, які в своїй публікації наводять автори CSIS.

Для ілюстрації цієї тенденції автори цього аналітичного центру наводять такі дані: у 2016 році винищувач п’ятого покоління F-35 тільки-но набув операційної готовності, і уже один літак цього типу коштував 160 мільйонів доларів, а за підрахунками Конгресу в 2023 році вартість життєвого циклу всієї програми F-35 оцінювалась у 1,58 трильйона доларів; або ж – що у 2025 фінансовому році Пентагон придбає усього 85 винищувачів, що на 72% менше, аніж кількість винищувачів, придбана у 1985 році.

Або ж ще доволі показовий приклад – хоча програма літака шостого покоління Next Generation Air Dominance (NGAD) буквально ще досі "висить у повітрі", але уже калькуляція, що один літак за цією програмою коштуватиме мінімум 300 мільйонів доларів, тому ВПС США зможуть придбати лише 200 "бортів".

При цьому окремо підкреслюється, що темпи росту вартості бойової авіатехніки зараз суттєво перевищують темпи інфляції.

Візуалізація "Закону Августина", наводить CSIS

Теоретично, вийти із такої "цінової пастки" могла би ставка на реактивні безпілотники-"вірні відомі", оснащені елементами штучного інтелекту. Уже є оприлюднений підрахунок, що мовляв один реактивний дрон за програмою CAA обійдеться "в усього" 20-30 мільйонів доларів, що у 10 разів менше, аніж очікувана наразі вартість літака шостого покоління за програмою NGAD.

Але й тут автори CSIS вбачають певний "підвох": мовляв, 8 років назад вартість реактивного дрона за програмою LCAAT, прямого "предка" CAA, очікувалась на рівні лише 3 мільйони доларів за одиницю; тобто виходить навіть тут ріст вартості авіатехніки уже перевищує усі можливі бар’єри.

Власний підрахунок CSIS щодо росту вартості нових бойових літаків

На цьому тлі аналітики наголошують на тому, що для виходу із "цінової пастки", яку описує "Закон Августина", треба урізати в першу чергу ті затрати по програмам, які можуть вважатись навіть "політично чутливими".

При цьому треба діяти якомога швидше, бо наприклад той же Китай підняв у повітря навіть два прототипи літаків 6-го покоління, у той час як в країн Заходу такі розробки все ще лишаються на концептуальному рівні.

Читайте також: Їх два: у Китаї підняли небо ще один таємничий винищувач нового типу - J-50 (фото)