xcounter
#

Ми хотіли багато ЗРК "Холодної війни", ми їх отримали, але замість Roland виявились радянські "Куб"

9878
2К12 "Куб", ілюстративне фото з відкритих джерел
2К12 "Куб", ілюстративне фото з відкритих джерел

Уявлення про те, що в Європі може бути багато "непотрібних" засобів протиповітряної оборони, обернулось доволі цікавим чином

Можемо пригадати, що восени 2024 року в українському інфопросторі активно обговорювалась тема про те, що мовляв треба просто попросити в країн Європи зенітно-ракетні комплекси часів "Холодної війни", зокрема Roland, щоб збільшити щільність засобів для боротьби проти тих же "Шахедів".

Тепер можна сказати, що в чомусь наш запит на отримання значної кількості ЗРК часів "Холодної війни" таки реалізований, але замість Roland там фігурують взагалі радянські комплекси "Куб".

Читайте також: Німеччина має радянські ЗРК "Куб" та "Оса", але вони тільки для навчань

1039-ий зенітний ракетний полк (ЗРП) з нагоди 33-річчя свого створення оприлюднив відео, із якого випливає, що цей ЗРП має в своєму розпорядженні зокрема радянські зенітно-ракетні комплекси "Куб", які не стояли на озброєнні ЗСУ станом на лютий 2022 року та були отримані в рамках військової допомоги від країн-партнерів.

На стоп-кадрах цього відео автори СПЖ "Водограй" зауважили зокрема наявність самохідної установки розвідки та наведення 1С91М до ЗРК "Куб" з польським камуфляжем, і це насправді важлива деталь, бо офіційно не повідомлялось, що Польща також нам передавала такі комплекси.

Натомість циркулювали повідомлення, що своїх ЗРК "Куб" протягом 2022-2023 років для ЗСУ передавали Словаччина та Чехія, і ось на одному із стоп-кадрів можна зауважити пускову 2П25М із чеським камуфляжем.

Для початку варто нагадати, що радянські комплекси "Куб" виготовлялись із 1967 по 1983 роки, їх головна специфічна особливість – можуть вражати повітряні цілі лише на зустрічному курсі, або в передню напівсферу.

Дальність та висота ураження повітряних цілей ЗРК "Куб" може складати до 25 кілометрів та 12 кілометрів відповідно, основні типи повітряних цілей (за паспортними характеристиками) – літаки та дозвукові крилаті ракети, максимальний показник швидкості польоту цілі – до 2160 км/год. До складу батареї комплексу "Куб" може входити чотири пускові установки на три зенітні ракети 3М9 кожна, пункт управління та самохідна установка розвідки й наведення.

Самі по собі комплекси "Куб" мають цікаву перспективу для модернізації, в одному з наших матеріалів ми розповідали про проекти Чехії та Польщі про апгрейд цих ЗРК під американські ракети AIM-7. Тому отримання комплексів "Куб" для нашої ППО є безумовно цінним активом у поточних умовах.

Адаптація ЗРК 2К12 "Куб" під зенітні ракети RIM-162 ESSM, розробник - польська WZU, архівне зображення з відкритих джерел

Однак це все заодно ілюструє таку важливу річ – якщо де в Європі й були умовно "зайві" ЗРК, які б можна було віддати у значних кількостях та без розголосу, то це виявились хіба що радянські "Куб". А куди поділись всі європейські ЗРК Roland, які б в Україні могли збивати "Шахеди" і не тільки – ми також розповідали в окремому матеріалі.

Читайте також: Якщо на ЗРК "Куб" поміняти електроніку, але ракети будуть радянські, то що вийде