Міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес 21 липня 2022 року оголосив про новий пакет військової допомоги України, в який зокрема входить поставка 36 гаубиць L119 "натівського" калібру 105 мм.
До цього були повідомлення, що Лондон збирається постачати нам гаубиці дещо іншого типу – L118, того самого калібру 105 мм. Тому – є привід поговорити про особливості саме L119, опираючись на відповідну публікацію видання АрміяInform.
Читайте також: Нацгвардія вслід за морпіхами озброїлась гарматами МТ-12 "Рапіра" (фото)
За великим рахунком, між гаубиці L118 та L119 є лише одна суттєва відмінність – якщо для стрільби із першої застосовуються снаряди окремого заряджання, то для другої – стандартні "натівські" напівфіксовані боєприпаси. Снаряди калібру 105 мм для L118 можна взяти лише із запасів британської армії, снаряди до L119 – доступні також в інших країнах НАТО, що використовують 105-мм калібр.
Гаубиця L119 може витримувати доволі високий темп стрільби - 6 пострілів/хв протягом перших 2 хвилин, та 3 постріли/хв при веденні постійної стрільби протягом півгодини. Є історичний приклад, коли британські війська під час війни за Фолкленди досягали темпу стрільби в 400 пострілів на добу із "базової" L118 (або ж до 12 тисяч пострілів на добу з усіх 30 гаубиць). Дальність стрільби звичайними снарядами складає 14 км, активно-реактивними – до 19 км.
При такій високій скорострільності L119 має доволі невисоку бойову масу -2,05 тонн. Таку гаубицю можна буксирувати або на зовнішній підвісці вертольота, або ж взагалі за допомогою бронеавтомобіля HMMWV.
За своїми показниками L119 є по суті "опонентом" рашистських гаубиць Д-30 та САУ 2С1 "Гвоздика" калібру 122 мм, головним чином – за рахунок дальності стрільби. Тим більш, для L119 не потрібно рити відкатну яму, ця гаубиця має низький силует. Відповідно, розрахунок має менше шансів "засвітитись" перед ворогом, та зможе відносно швидко покинути свою вогневу позицію. Але є нюанс - вогнева потужність 105-мм снаряда слабша за 122-мм боєприпас, котрий містить від 3 до 4 кг вибухівки.
Британські та американські військові використовують свої L119 для вогневої підтримки легкопіхотних чи аеромобільних підрозділів. Відповідно, варто очікувати, що Збройні Сили України використовуватимуть L119 для оснащення десантно-штурмових частин. Тим більш, що 36 гаубиць – якраз вистачить на укомплектування двох артилерійських дивізіонів.
Читайте також: Чому тактики НАТО працюють краще за застарілі радянські догми: "пояснюють" російські "Мста-Б" (відео)