Гаубиці у калібрі 105-мм все ж таки будуть передані Збройним Силам України. Про це говорить рішення Нової Зеландії долучитись до справи допомоги нашій країні та відправити 30 інструкторів до Європи, які будуть навчати українських артилеристів саме L118. Про це особисто заявила прем'єр-міністерка Нової Зеландії Джасінда Ардерн.
Зазначимо, що ця 105-мм артилерійська система у Британії має індекс L118, її ліцензійна версія для Австралії та Нової Зеландії - L119, а у США вона має індекс M119, загальна "побутова назва" - 105 Light Gun.
Читайте також: Чому РФ ударами "Оникс" та Х-35 по Україні знищила оборону Індії та тепер може викинути ці ракети на звалище
Про можливість передачі 105-мм артилерійських систем раніше повідомили у Великій Британії. Зокрема міністр оборони країни Бен Уоллес заявив, що передача саме таких гаубиць краще відповідає сучасним умовам контрбатарейної боротьби завдяки мобільності.
Варто зазначити, що 105 Light Gun активно використовується британською армією та у США, де займає місце якраз такої вкрай мобільної артилерійської системи. Також вона стоїть на озброєнні ще 17 країн, включно з Іспанією, Португалією та Новою Зеландією.
Головною особливістю гармати L118 є її система наведення LINAPS, яка замінила традиційну "оптику". Система використовує лазерні гіроскопи, має власну систему навігації та бере на себе всі балістичні розрахунки. У британській армії всі L118 отримали таку систему у 2002 році. Керування вогнем здійснюється безпосередньо через планшет з сенсорним екраном на самій гарматі.
Ще однієї особливістю гармати є незвичне для артилерії країн НАТО використання гільз замість картузного заряджання. Це дозволяє дещо пришвидшити темп стрільби, який становить 6-8 пострілів за хвилину.
Але калібр гармати та довжина ствола напряму впливає на дальність пострілу з неї. Він становить 17,2 км при використанні звичайного снаряда та 19,5-20,5 - активно-раективним.
Якщо порівнювати цю систему зі 122-мм Д-30, то 105 Light Gun має перевагу при стрільбі звичайними снарядами. Радянська гармата має дальність стрільби до 15,3 км, що майже на два кілометри менше за 105-мм артилерійську систему. Аналогічна перевага залишається і над 122-мм САУ 2С1. Всі ці системи активно використовуються армією РФ.
Звісно 105-мм артилерійська система програє за дальністю 152-мм артилерійській системі "Мста", яка має дальність стрільби снарядом з покращеною аеродинамікою ERFB у 24,7 км.
Також варто зважити, що вогнева потужність снаряда у калібрі 105-мм слабша за 122-мм боєприпас, в якому міститься від 3 до 4 кг вибухової речовини. У стандартному 105-мм снаряді L31 HE міститься лише 2,5 кг вибухівки типу TNT.
Тому був розроблений новий 105-мм снаряд L50 HE, який наповнений 2,9 кг вибухівки нового покоління ROWANEX. Декларується, що такий снаряд еквівалентний 155-мм стандартному M107, який наповнений 6,87 кг TNT.
Наскільки ефективною буде в умовах нинішнього конфлікту високої інтенсивності 105-мм артилерійська система - спрогнозувати доволі складно. З одного боку є впевненість союзників, що така тактика спрацює. З іншого існує природна тяга до більших калібрів та збільшення дальності стрільби.
Також треба пам'ятати, що лінійне порівняння паперових характеристик озброєння має мало спільного із реальним полем бою, де все озброєння працює у єдиній взаємопов'язаній системі.
Читайте також: РФ викликала з Сирії фахівців з виготовлення "діжкових бомб": що це за зброя і чи може вона бути ефективною