Міністерство оборони Італії замовило першу серійну партію колісних танків B1 Centauro II від консорціуму Consorzio Iveco-Oto Melara.
Загалом мова йде про 40 серійних машин з можливістю розширення ще на 56 одиниць. Договір на 1,16 млрд євро також обумовлює логістичну та технічну підтримку цих та ще 10 передсерійних зразків. Таким чином армія Італії робить ставку на колісні танки, які будуть "працювати" разом із традиційними C1 Ariete.
Читайте також: Росія озброюється новою САУ "Коалиция-СВ" та розробляє колісну версію: чим це загрожує
У сфері бронетехніки колісні танки досі вважаються екзотикою. Але вибір італійських військових був зроблений після дворічної експлуатації тестової партії Centauro II. До того ж, за її результатом у конструкцію бойової машини були внесені певні зміни, які торкнулись зв’язку, можливості використання програмованих боєприпасів та засобів спостереження та наведення.
Загалом, B1 Centauro II є логічним розвитком свого попередника - Centauro, який серійно постачався до армії Італії та Іспанії з 1991 по 2006 рік, було випущено 484 одиниць. Окрім того на її базі була створена колісна БМП Freccia, яка з 2009 року стоїть на озброєнні армії Італії.
B1 Centauro II - 30-тонна бойова машина на колісній базі 8х8, яка оснащується 120-мм гарматою з високою балістикою та довжиною у 45 калібрів. Такий калібр є стандартним для всіх танків НАТО і першим випадком, коли серійний колісний танк Альянсу отримує таку вогневу потужність. До цього колісні танки озброювались максимум 105-мм гарматами.
Відомо, що для B1 Centauro II був розроблений автомат заряджання, який містить 6 готових снарядів та ще 6 додаткових боєприпасів в кормовій частині башти, які по мірі використання оновлює заряджаючий. Проте чи встановлено цей автомат на серійні машини офіційно не повідомлялось.
Колісний танк отримав сучасну систему управління вогнем з можливістю автоматичного супроводження цілі та розвинені засоби спостереження, які включають у себе командирський панорамний 10-кратний приціл з тепловізором, тепловізійний стабілізований приціл навідника з лазерним далекоміром, резервні оптичні канали тощо. Окрім того B1 Centauro II інтегровано у танкову інформаційну систему поля боя Oto Melara SICCONA.
Захист колісного танку відповідає стандарту STANAG 4569 lvl 4, тобто гарантує захист від великокаліберних 14,5-мм кулеметів зі всіх боків, захищає від близьких розривів снарядів та підриву 10-кг фугасу. Відомо, що башта машини виконана з алюмінієвої броні з додатковим композитним балістичним захистом. На цій башті також розміщено додаткове озброєння машини, яке включає себе бойовий модуль з 12,7-мм кулеметом.
За рухомість Centauro II відповідає двигун потужністю 720 к.с., який забезпечує високу питому потужність у 24 к.с./т.
Необхідно зазначити, що такі машини залишаються доволі екзотичним видом військової техніки, який також класифікується, як "винищувач танків". Серед країн світу, окрім Італії, лише Франція має доволі великий парк колісних танків AMX-10RC, які виготовлялись з 1976 по 1994 рік.
Але за останні десять років цей напрям розвитку бронетехніки значно розвинувся після того, як армія США отримала Stryker M1128 Mobile Gun System зі 105-мм гарматою, який має посилити вогневу міць механізованих підрозділів армії США. Водночас великі надії на колісні танки покладають і у Японії, яка планує витратити $222 млн на закупівлю 33 колісних танків Type 16.
Вважається, що надвисока мобільність колісних танків, які можуть своїм ходом долати значні відстані, а також легко транспортуються авіацією, дозволяє досягти швидкого розгортання основних оперативних підрозділів.
Проте реальна бойова ефективність колісних танків досі залишається під питанням, бо ці машини майже не брали участь у бойових конфліктах. Весь сучасний досвід їх використання наразі обмежений поодинокими епізодами у Сомалі у 1992 році та в Іраку у 2006.
Логічним є висування претензій щодо захисту цих машин та прохідності по бездоріжжю, як і можливість компенсування цих недоліків підвищеною мобільність по дорогах з твердим покриттям. Але, у будь-якому разі, реальне виробництво колісних танків у США, Японії та Італії, вже не дозволяє говорити про відверту недоцільність цього виду бронетехніки.
Читайте також: Норвегія вкладає додатковий мільярд крон у оборону: оголошені головні пріоритети