В західній пресі знову циркулюють повідомлення про те, що Італія планує виділити Україні вже другу батарею ЗРК SAMP/T. Вперше такі повідомлення з’явились ще на початку травня 2024 року, і уже на той момент заявлявся своєрідний "дедлайн" по виділенню SAMP/T від Італії - до 13 червня, до засідання G7 в Апулії.
Але тут ми хочемо звернути увагу ось на що. В перший раз (тобто на початку травня 2024 року) першоджерелом виступало італійське видання La Repubblica, і там був недвозначний натяк на те, що для ЗСУ може бути виділений той SAMP/T, котрий італійські військові ще у березні 2024 року вивели з території Словаччини.
Читайте також: Туреччина продала зенітні Korkut неназваній країні - у 2021 році він пропонувався ЗСУ і це аналог Skynex
Зараз же, судячи з усього, "концепція помінялась" буквально на ходу. Бо тепер, як пише Reuters, котре тут виступає першоджерелом, Італія хоче виділити Україні свою батарею SAMP/T, котрий на даний момент взагалі виконує завдання на території Кувейту, і по якому строки повернення на батьківщину наразі взагалі неясні.
Умови, за яких італійська батарея SAMP/T опинилася на території Кувейту та зараз виконує завдання, виглядають окремо специфічно. Це розгортання відбулось ще в листопаді 2021 року, одночасно в рамках двох процесів – двосторонніх домовленостей між Італією та Кувейтом щодо оборонної співпраці, та заодно в рамках союзницьких зобов’язань офіційного Риму перед США в рамках операції Inherent Resolve по протидії терористам ІДІЛ.
Деталі по бойовій роботі італійського SAMP/T в Кувейті відкритому доступі відсутні, на цьому тлі про доцільність такого розгортання дефіцитної системи ППО оцінювати доволі складно.
Але тут ми пропонуємо звернути увагу ось на яку "оптичну ілюзію". Справді, якщо дивитись на довідкові дані у відкритому доступі, то може складатись враження, що на території країн Заходу просто стоять і припадають пилом чисельні ЗРК, які потрібніші в іншому місці, тобто в Україні.
Якщо розвивати цю тезу відносно Італії, то картина може виглядати так – The Military Balance 2023 вказує, що ця країна має 20 пускових SAMP/T, розподілені на три зенітно-ракетні полки; і може виглядати так, що саме на італійській території всі ці два десятки пускових і стоять; однак виявилось що ні, бо одна батарея SAMP/T італійської армії на даний момент «застрягла» в Кувейті поки із незрозумілими перспективами.
Це прямо вказує, що частина ЗРК західних країн насправді "розписана" по іншим закордонним місіям, і об цей нюанс доволі часто "спотикається" питання виділення додаткових засобів ППО для нашої країни.
Читайте також: Франція хоче ЗРК SAMP/T NG, який би міг на 600 км збивати навіть "Кинжал"