Єменські хусити за посередництвом Ірана ведуть таємні перемовини з РФ щодо постачання бойовикам надзвукових протикорабельних ракет "Яхонт" - експортної версії П-800 "Оникс" - ці ракети їм потрібні, щоб точніше бити по цілях у Червоному морі і зокрема посилити загрозу для тих кораблів, які захищають цивільне судноплавство у регіоні.
Як пише видання Reuters, відповідно до інформації одразу від сімох джерел, РФ поки не прийняла рішення про передачу ракет - західні ЗМІ ще у липні повідомляли про таку ймовірність, але тоді не йшлося про те, що Іран буде посередником цієї оборудки.
Читайте також: Хусити показали "гіперзвукову" ракету, якою майже проломили ПРО Ізраїлю: схоже це Fattah з Ірану
З інших деталей, яке розповідає видання - російська делегація щонайменше двічі мала зустріч з єменськими хуситами у Тегерані, столиці Ірану. Перемовини йшли про постачання десятків ракет з дальністю близько 300 км (нагадаємо, що у 2019 році була створена модернізована ракета "Оникс-М" з дальністю до 800 км і підвищеним рівнем захищеності проти РЕБ).
Цілком ймовірно, що така співпраця для РФ може принести свої вигоди у вигляді постачання додаткових "Шахедів" з Ірану (якщо це дозволяють виробничі потужності) або ж тих же балістичних ракет - тут варто відзначити, що днями у ГУР МОУ повідомили про відсутність інформації щодо постачання Іраном до РФ ракет Fath-360. Тож постачання ракет "Оникс" єменським хуситам цілком зрештою можуть стати одним з пунктів домовленостей вже про передачу РФ іранських балістичних ракет.
Крім того, це може бути й черговим актом погроз світу, бо Путін ще у червні цього року під час зустрічі з журналістами світових ЗМІ лякав поставками далекобійних ракет противникам Заходу, причому нібито у відповідь на поставку далекобійних ракет ЗСУ. Тож РФ цілком може подати передачу ракет хуситам як "відповідь" на ті ж ймовірні майбутні поставки ракет JASSM Україні або у випадку, якщо наші партнери все ж таки дозволять бити їхніми ракетами вглиб території РФ.
Повертаючись до хуситів, передусім нагадаємо, що вони і без російських ракет "Оникс" вже мають потужний арсенал протикорабельних крилатих та балістичних ракет, більшість з яких іранського виробництва - це ПКР Ghadir (дальність до 300 км), Paveh-351 (заявлена дальність до 800 км) і Sejil (180 км). І також балістичні ракети Fateh-313 та Raad-500 на дальність 450 км та 500 км відповідно.
Крім того, з крилатих ракет хусити мають навіть радянські П-15 "Рубеж" і китайські С-801, втім, реальна ефективність цього озброєння сумнівна. Щодо балістичних ракет також варто згадати конвертовані для стрільби по надводних цілях зенітні ракети С-75 під назвою Mohit, і також три зразки "місцевого виробництва" - Faleq, Mayun і Al-Bahr, які виготовляються з контрабандних комплектуючих.
Як бачимо, єменські хусити й без російської ракети "Оникс" мають чим бити по кораблях, що вони власне й активно роблять з листопада минулого року, через що США разом із союзниками оголосили про операцію Prosperity Guardian із захисту цивільного судноплавства, у рамках якої по об’єктах єменських хуситів були завдані масовані ракетні та бомбові удари, які, втім, не зупинили терористів.
Варто також відзначити, що РФ використовує свої "Оникс" передусім для терористичних ракетних ударів по наземних об’єктах на території України, хоча це, ймовірно, менш цікаво для хуситів, які мають арсенал далекобійних крилатих та балістичних ракет із дальностями до 2000 км.
Як відзначають у Reuter, єменські хусити за свою кампанію ударів по цивільному судноплавству потопили щонайменше два судна, тоді як США разом із союзниками регулярно відбивали атаки ракет та ударних дронів терористів. Тож бажання отримати у свій арсенал ще й російські ракети "Оникс" дійсно можна сприймати передусім як бажання якісно розширити свій арсенал і зрештою отримати ще одне джерело постачання озброєння в рамках співпраці з РФ та Іраном.
Читайте також: США випустили по дронам хуситів до 100 зенітних ракет SM-2 та SM-6, які коштують до $4 млн