xcounter
#

Винищувач шостого покоління F-47 може злетіти без нового двигуна і Пентагон при цьому ріже фінансування на проєкт

Американський винищувач шостого покоління F-47
Американський винищувач шостого покоління F-47
13421

Хоча новий двигун за програмою Next-Generation Adaptive Propulsion міг би бути адаптований на різні винищувачі, його затримка на два роки найбільше вдарить по розробці літака шостого покоління F-47

Американському винищувачу шостого покоління F-47 за програмою NGAD можливо доведеться злетіти без нового двигуна Next-Generation Adaptive Propulsion (NGAP). Це спричинено затримками в розробці останнього аж на два роки, які перенесли готовність прототипа на 2030 рік.

Як повідомив Breaking Defense спікер повітряних сил США, такі зміни спричинені проблемами з ланцюжками постачання. Зі сторони General Electric, яка відповідає за розробку, зазначають, що роботи йдуть за запропонованим графіком та за бажання можуть бути прискорені.

Читайте також: Навіщо США скопіювали "Шахед" та що відрізняє його від решти безпілотних програм Пентагону
Випробування двигуна XA100 від General Electric
Випробування двигуна XA100 від General Electric

Досить дивні заяви, але від Defense Express зазначимо, що це може бути звичайною комерційною відмовкою зі сторони компанії, яка не бажає надавати деталей щодо ситуації. Тож, виходить, що за новими бюджетами строк готовності нового авіаційного двигуна за програмою NGAP переноситься з останнього кварталу 2027 року на другий квартал 2030 року.

Одначе це ще не все, що можна знайти у документах. Так, на 2026 рік на фінансування програми буде виділено 330,3 млн доларів, що суттєво менше за 439,9 млн доларів у 2025 році.

Концепція літака шостого покоління
Концепція літака шостого покоління, художнє зображення від Lockheed Martin

Повітряні сили США пояснюють зменшення виділених коштів на 100 млн доларів виходом проєкту з фази розробки проєкту та створення прототипу, до виробництва та допрацювання системи. Однак зі сторони це виглядає як черговий спосіб оптимізувати витрати.

До такої думки схиляє контекст останніх закритих проєктів, як от E-7 Wedgetail та екраноплана Freedom lifter, а також удар по розробці винищувача нового покоління для флоту. Також змушує замислитися, чи не стало зменшене фінансування причиною затримок по NGAP.

Офіційний рендер F-47
Офіційний рендер F-47

При цьому, хоча двигун нового покоління міг би бути встановлений на різні винищувачі, передусім він мав би використовуватися на NGAD, який сьогодні називається F-47. І це при тому, що Пентагон хоче здійснити перший політ вже протягом найближчих чотирьох років.

При таких зжатих строках для літака виникає дуже багато питань щодо відкладення такої важливої частини як двигун. Звісно, можна використати старі рішення поки нема нових, як от на російському Су-57 та турецькому KAAN, але це в перспективі може призвести до додаткових витрат та ускладнень для розробників.

Турецький винищувач 5 покоління KAAN
Турецький винищувач 5 покоління KAAN. Ілюстративне фото з відкритих джерел

Згадаємо, що загалом кінець роботи за проєктом NGAP очікується аж у 2032 році, але через перенесення строків на створення прототипа можливо доведеться зсунути графік далі по вже і так проблемному проєкту. Це серйозна заявка, якщо врахувати, що британсько-італійсько-японський конкурент Tempest за програмою GCAP підніметься у небо вже у 2030 році.

Читайте також: Як виробник Ту-22М3 і Ту-160 опинився винний 6,2 млрд рублів "Татнефти" за Ту-214, та про що це каже