xcounter
#

У США хочуть мати літак з вертикальним злетом та посадкою, щоб був швидше за Osprey

4805
Конвертоплан Osprey, фото — U.S. Air Force
Конвертоплан Osprey, фото — U.S. Air Force

Планується, що до весни 2027 року має бути створено прототип і здійснено перший політ розробки

Американська Агенція перспективних дослідницьких проєктів (Defense Advanced Research Projects Agency, далі — DARPA) зараз працює одразу з чотирма компаніями у рамках проєкту розробки експериментального літака з вертикальним злетом і посадкою, який би можна було б експлуатувати у місцях без традиційних злітно-посадкових смуг і був набагато швидший за конвертоплани V-22 Osprey.

Причому швидкість — це ключова вимога цієї програми. Якщо той же Osprey має максимальну швидкість у 509 км/год, то для нового літака цей показник має зрости більш ніж у півтора раза і розвивати швидкість від 740 до понад 830 км/год, як раніше заявляв менеджер проєкту один з командирів ВМФ Ян Хіггінс, розповідають у виданні Defense News.

Читайте також: Пентагон планує скоротити UH-60 Black Hawk заради конвертопланів від Bell і це важливо для ЗСУ

конвертоплан
Фото — U.S. Air Force

Серед інших вимог — мати можливість зависати у повітрі, переходити з такого стану до польоту, і мати систему живлення, яка б була ефективною за таких умов. Причому у DARPA дають доволі високий рівень свободи компаніям-учасникам програми у виборі різних інших рішень. Наприклад, літак може бути як з екіпажем, так і повністю безпілотним, мати "опцію" автономного чи напівавтономного польоту тощо.

Проєкт отримав назву Speed and Runway Independent Technologies або ж SPRINT (незалежні технології швидкості і злету та посадки), і ще в листопаді DARPA уклала контракти з компаніями Aurora Flight Sciences, Bell Textron, Northrop Grumman і Piasecki Aircraft Corp для розробки ідей — до весни 2027 року одна з компаній має завершити проєктування і створення прототипу, і здійснити перший політ.

Щодо концепцій, які демонструють компанії, то, наприклад, у Bell Textron пропонують схожий візуально на Osprey конвертоплан, який, судячи з усього, буде безпілотним і, як раніше заявляли у компанії, буде поєднувати можливості зависати у повітрі з високою швидкістю, дальністю польоту і живучістю.

конвертоплан X-plane вертикальний злет та посадка
Концепція від Bell Textron, зображення компанії

В Aurora (дочірня компанія Boeing) пропонують варіант зі змішаним крилом та вбудованими двигунами і вбудованим підйомним вентилятором. Ймовірно, компанія використає деякі напрацювання з експериментального літака Х-48. Також в Aurora стверджували, що будуть використовувати ідеї свого безпілотного літака Excalibur. Тож, ймовірно, літак може бути побудовано як у варіанті з екіпажем, так і без. Щодо проєктів інших двох компанія деталі не повідомляються.

літак
Концепція від Aurora (Boeing), зображення компанії

Зараз усі чотири учасники працюють над програмою SPRINT

у рамках концептуального проєктування, що вже стартував триватиме шість місяців — у травні 2024 року компанії мають переконати DARPA, що їхня концепція життєздатна, після чого в Агенції попрощаються як мінімум з однією компанією і перейдуть до наступного етапу.

Читайте також: Якщо хто думав, що отримати вживані Apache від США легко, то той глибоко помилявся