Airbus на виставці Unmanned Systems X, що з 25 по 26 березня проходить у німецькому Бонні, показав концепт нового засобу боротьби із дронами типу "Шахед". Система отримала назву LOAD - Low-cost Air Defence, що підкреслює головну ідею розробки - збивати цілі дешево.
Ідея полягає у використанні реактивного дрона-винищувача, який має наблизитись до цілі та атакувати його дешевими ракетами. І LOAD створений шляхом поєднання вже наявних рішень. Зокрема сам дрон Do-DT 25, повітряна мішень, для підготовки розрахунків ППО та винищувачів, що вже говорить про її дешевизну.
Читайте також: Найкращі наразі зображення новітнього китайського J-36 із додатковими деталями
Do-DT це декілька варіацій безпілотників, які у серійному виробництві з 2002 року і за цей час їх виробили понад 2000 одиниць. На рендері LOAD зображений Do-DT 25, він має швидкість до 550 км/год, час у повітрі до 60 хвилин. Він має довжину до 3,1 метра, розмах крила 2,5 метра та максимальну злітну вагу до 144 кг. Його запуск здійснюється з катапульти, посадка - на парашуті.

Зазначається, що LOAD буде нести до трьох ракет для знищення ворожих далекобійних дронів. Наведення на ціль вочевидь планується за принципом координації з наземних РЛС. Це дозволить відмовитись від питання оснащення LOAD власною РЛС, яка підніме його вартість. А також, через чутливість конструкції, потребуватимуть зміни системи посадки дрона. Також на зображенні LOAD відсутня й оптико-прицільна станція, що натякає на те, що для огляду можуть бути використані головки самонаведення ракет.
Щодо самих ракет то хоча в Airbus не назвали їх тип, на рендері LOAD можливо впізнати ракету до легкого ПТРК Enforcer від MDBA. Ця ракета вагою 7 кг має дальність при пуску з землі 2 км і вочевидь буде мати ще більшу дальність під час пуску з реактивного БПЛА. Вона й так має комбіновану багатофункціональну бойову частину вагою 1 кг з можливістю повітряного підриву.

Але, скоріш за все, мова йде про її варіацію SADM (Small Anti Drone Missile), яка розроблена для протидронового ЗРК SkyWarden. Вона може бути виконана як за одноступеневою схемою, так і з розгінним блоком, такий варіант пропонується використати у Skyranger 30.

SADM відрізняється від звичайного Enforcer системою наведення, якщо у ПТРК використана комбінована головка самонаведення з денною та нічною камерами, то у зенітному варіанті вона буде замінена, без уточнення на яку саме.
Озвучені Airbus строки готовності LOAD наступні: перший політ прототипу має бути здійснений впродовж 2025 року, а от строк введення в експлуатацію - 2027 рік. І хоча для європейської оборонної промисловості це дуже короткі терміни, реалії сьогодення вимагають ще більшого темпу.
Читайте також: Франція провела авіаційні ядерні навчання Poker-2025-1 й так, щоб бачили всі