Ще з 2018 року у Boeing не можуть переробити два Boeing-747 у президентські літаки Air Force One (VC-25B), а розтрати на них стали просто колосальними з поточними комплексними оцінками витрат на рівні 5,2 млрд доларів. І це все в умовах горезвісних контрактів з фіксованою ціною, за яким Boeing планував збагатитись на економії чи, як у цьому випадку, обчислюючи збитки вже на рівні 2 млрд доларів.
Але проблема вже не скільки у коштах, а у тому, що строки здачі першого літака перенесено на 2029 рік, тобто Дональд Трамп залишається без нового президентського Air Force One. А саме він його замовив у 2018 році та обрав нову ліврею замість застарілої на його думку часів Кеннеді.
Читайте також: Російські кулібіни змайстрували з труб та дошок пускову для С-8 з плеча: результат очікуваний (відео)

Нагадаємо, що наступні вибори заплановані на листопад 2028 року. А з цим він миритися не став й, вочевидь відрядив Ілона Маска розбиратися. Із літаком, а не з американською конституцією. І є величезний ризик того, що Маск пішов просто "ламати дрова" у притаманній йому манері.
Як мінімум, це випливає з публікації The New York Times, в якій інформовані джерела окреслили можливі заходи пришвидшення здачі літаків, які зараз розглядаються. Першим є скасування дуже суворого допуску до робіт з президентськими літаками - Yankee White. Це рівень, який, наприклад, висувається до військових, які взаємодіють із президентом чи віце-президентом. У випадку робіт над Air Force One він стосується всіх хто працює над літаком у Boeing та всіх його підрядниках. І мається на увазі в прямому сенсі всі, навіть ті, хто не працює зі складними системами.
Високий рівень допуску - менше робочих рук, довші терміни робіт. Відсутність суворих перевірок - більше робочих, але ризик того, що там опиниться шпигун чи саботажник. Компромісне рішення - залишити рівень допуску Yankee White лише до тих, хто працює зі складними та критичними системами.

Другим рішенням прискорити роботи є спростити сам літак. Нібито Маск вже доповів Трампу, що VC-25B переобтяжений непотрібними, на його думку, функціями та системами. Хоча, об'єктивно, Air Force One це не просто літак, а й повітряний командний пункт на випадок ядерної війни з безліччю складних та унікальних систем зв'язку, захисту, життєзабезпечення тощо.
Ще одне джерело прискорення - скоротити час випробування всіх систем та літака загалом. І звісно це точно може зекономити дуже значний час. І він буде пропорціональний ризику того, що щось десь відвалиться, або не буде працювати як треба.
Також ще один глобальний варіант "на столі" - забрати контракт у Boeing та передати його Sierra Nevada, яка єдина погодилась створювати літаки "Судного дня" на заміну E-4 Advanced Airborne Command Post (AACP). При цьому єдиним конкурентом був якраз Boeing, але компанія добровільно відмовилась наприкінці 2023 року. Але зрештою цей варіант абсолютно не пояснює, як це може прискорити роботи над переробкою двох літаків.
При цьому мова йде саме про переробку. Бо обидва нових Air Force One мають "російський слід", бо замовлялись "Трансаэро", яка збанкрутувала до їх отримання. А от нові літаки "Судного дня" переробляються із вживаних Boeing 747 з Кореї. А причина вибору вживаних бортів у тому, що останній Boeing-747 вийшов зі стапелів у грудні 2022 року і більше їх не виробляють.
Читайте також: Греція не змогла продати Mirage 2000-5 Індії, а через два роки вони стануть небоєздатними: чи можуть вони опинитися в Україні