xcounter
#

Скільки реально коштують крилаті ракети РФ: про ціну "Калибр", Х-101 та "Искандер"

Крилаті ракети - це дорогі речі, але не у 13 млн доларів
Крилаті ракети - це дорогі речі, але не у 13 млн доларів
100130

Чому Х-101 не коштує 13 млн доларів, а "Калибр" - 6,5 млн доларів - вкрай детально пояснюємо чому та які цифри можуть бути більш реальними

Коли мова йде про збиття крилатих ракет Повітряними Силами України багато хто намагається одразу перевести ці показники у гроші, мовляв, збили ракет на 400-600 млн доларів. Першоджерелом даних калькуляцій виступило українське видання Forbs, яке використовує наступні оцінки:

 • Х-101 - 13 млн доларів
 • "Калибр" - 6,5 млн доларів
 • "Искандер" (без уточнення типу) - 3 млн доларів
 • "Оникс" - 1,25 млн доларів
 • Х-22 - 1 млн доларів
 • "Точка-У" - 0,3 млн доларів
крилата р-500
Оцінювати вартість озброєння - вкрай туманна справа

З боку Defense Express дуже не хотілося б вступати у заочну дискусію з іншим виданням, але через те, що самі ці дані почали масово тиражувати й використовувати інші ЗМІ, часом без посилання на те що це оцінка іншого видання, а тим більше публічні особи - мусимо це зробити.

Читайте також: "Зерновий конвой" успішно покинув територіальні води України: РФ просто "проінформували", але Кремль продовжує неадекватні погрози

На жаль Forbs не розкрив методологію оцінки вартості ракет. А єдина цифра, яка має відоме походження, "вартість" ракети "Калибр" у 6,5 млн доларів за одиницю. Скоріш за все, джерелом цієї інформації стали відомості відносно контракту РФ та Індії у 2006 році, за яким 28 ракет Klub-S 3M-14E (експортна версія "Калібру") обійшлись у 184 млн доларів. Тобто якраз нібито виходить по 6,5 млн доларів за одинцю.

Але це загальна вартість контракту, в який закладено й супутні послуги. Більше того, це експортний контракт в якому цінник залежить виключно від апетитів "Рособоронекспорту" та розміру відкатів для "інозамовника". Якщо ж брати вартість "Калібру" для міноборони РФ, то це буде собівартість виробництва, невеликий і регламентований прибуток виробника та супутні у РФ корупційні додатки.

калибр ракета
Пуск "Калібра"

Тобто у реальності "Калібр" для РФ точно не коштує 6,5 млн доларів за одиницю. Але саме ця цифра, схоже, стала відправною точкою для оцінки вартості Х-101, яка нібито коштує 13 млн доларів. Можливо цей показник був отриманий шляхом множення на два вартості "Калібра".

Відносно ж "Искандер", який може використовувати, як балістичну 9М723, так і крилату ракету Р-500, то стоїть цінник у 3 млн доларів. Водночас вартість сучасної балістичної ракети буде у рази більша за вартість будь-якої крилатої ракети через значно дорожчі компоненти та технології виробництва.

Р-500 искандер
Р-500 ОТРК "Искандер"

Відносно протикорабельної ракети "Оникс" фігурує цифра 1,25 млн доларів, але ігнорується, що у Індії її локалізована і оновлена версія Brahmos коштує 4,85 млн доларів за одинцю. Це, якщо брати інформацію від індійського видання Business Standard, яке зробило фото угоди, яка була підписана у вересні. За попередніми оцінками минулі версії Brahmos з дальністю до 300 км коштували для Індії 3,2-3,5 млн доларів за одиницю. Така вартість можливо й дійсно відповідає вартості надзвукової ракети з активною головкою самонаведення.

Brahmos Оникс
Brahmos та "Оникс"

Відносно ракети "повітря-земля" Х-22, виробництво якої тривало з кінця 60-х - початку 70-х років та завершилось, скоріш за все, ще наприкінці 80-х, говорити взагалі складно. Все ж таки планова економіка СРСР, конвертація радянських рублів у долари з похибкою на інфляцію і це все в умовах, коли навіть її приблизна вартість ніколи не оголошувалась.

Х-22
Х-22 під крилом Ту-22М3

А щодо всього 300 тисяч доларів за балістичну ракету для "Точки-У", тобто приблизно як три ПТРК Javelin, то дійсно, якщо хтось знає де її купити за такі кошти - просто повідомте у Міноборони України, куплять всі, що є у наявності.

Точка-У
"Точка-У"

Але, дійсно, оцінювати вартість зброї, не маючи жодної інформації, а тим більш в умовах, коли у РФ всі дані щодо держоборонзамовлення засекречені - більш ніж важко. Водночас орієнтирами відносно цього може бути аналогічні вироби з оголошеною вартістю.

Наприклад, найсучасніша версія Tomahawk у версії Block V для США коштує 2 млн доларів за одиницю у фіскальному 2022 році. Про що говорять публічні документи Корпусу морської піхоти США.

Tomahawk
Tomahawk

В цих умовах "Калибр" може коштувати 6,5 млн доларів для міноборони РФ виключно за умов просто астрономічної корупції, яку звісно не можна виключати, але й треба розуміти, що її межі навряд дозволяють множити цінник у декілька разів.

Також треба розуміти, що собівартість виробництва Tomahawk значно вища за російський "Калибр". І в цих умовах можливо зробити вкрай обережне припущення, що одна така крилата ракета морського базування обходиться ВМС РФ десь на рівні 1 млн доларів максимум або менше. У самій РФ у ЗМІ взагалі намагаються декларувати вартість "Калібру" на рівні 300-350 тисяч доларів.

Аналогічний цінник, з огляду на використання аналогічних технологій та комплектуючих, можливо зробити відносно вартості Р-500 для комплексу "Искандер" та крилатих ракет повітряного базування Х-555. Трохи дорожчою, та й то під сумнівом, можливо вважати Х-101, виключно за рахунок спроби зробити її "стелс-ракетою".

Х-101
Х-101 під крилами Ту-95МС

Відносно ж вартості балістичної ракети 9М723 для ОТРК "Искандер" можливо підняти вартість ракети ATACMS. Наприклад, у 2012 році США погодили продаж Фінляндії 70 ракет M39 Block 1A за 132 млн доларів, тобто по 1,88 млн доларів за одну "умовну" ракету. "Умовну", бо у цей контракт також були закладені додаткові послуги та прибуток від експортної угоди.

Водночас ця ж ракета під час її виробництва у 90-х роках коштувала приблизно 820 тисяч доларів за одиницю для США. Якщо брати поправку на інфляцію це дорівнює 1,59 млн доларам зразка 2022 року, але не означає її реальну вартість зараз, бо технологічна база в ній відповідає 90-м рокам, а головне - вони вже не виробляються.

Тому вартість ракети 9М723 для ОТРК "Искандер", яка технологічніша за M39 для ATACMS, за рахунок більшої дальності та додатковим системам, оцінити вкрай важко. Особливо, коли навіть вартість експортних контрактів до Вірменії та Алжиру не розголошувалась. Але, просто для орієнтування та в очікуванні уточнених даних, умовно вважатимемо ціну балістичної ракети "Искандер" у 1,6-2 млн доларів, яка може бути більшою, якщо брати її версію з головкою самонаведення.

9М723 для ОТРК
9М723 ОТРК "Искандер"

Таким чином, можемо отримати наступну виключно приблизну ілюстративну картину вартості ракет для міноборони РФ за верхнею межею:

 • Х-101 - орієнтовно до 1,2 млн доларів
 • "Калибр" - орієнтовно до 1 млн доларів
 • "Искандер", крилата Р-500 - орієнтовно до 1 млн доларів
 • "Искандер", балістична 9М723 - орієнтовно до 2 млн доларів
 • "Оникс" - близько 3 млн доларів

Але справа в тому, що за новими законами у РФ поняття вартості озброєння вже нівельоване у розумінні ринкової економіки. Справа в тому, що тепер міноборони РФ саме виписує умови договору включно з ціною, а замовник не має право ухилитися від контракту, а у вигляді штрафу - 10 років за гратами.

Читайте також: Крилата ракета РФ вибухнула у Молдові: раніше рашисти вже вдиралися у повітряний простір цієї країни (відео)