xcounter
#

Симбіоз словацької Eva та української "Богдани": якою буде наступна САУ для ЗСУ

6708
САУ Eva (всі фото: Konstrukta Defence)
САУ Eva (всі фото: Konstrukta Defence)

САУ Eva від Konstrukta Defence відрізняється цифровою системою вогню, автоматом заряджання та спеціальною системою для вогню прямим наведенням, але деякі рішення української "Богдани" цілком можуть більше відповідати вимогам реального поля бою

Словацька оборонна компанія Konstrukta Defence та український "Краматорський завод важкого верстатобудування" домовились про співпрацю у створенні нової самохідної артилерійської установки.

Про це повідомив очільник словацького підприємства Александр Гурський [Alexander Gurský], якого цитує Denník E. Наразі поки підписаний лише меморандум про співпрацю, але наміри обох компаній доволі чіткі - адаптувати розробку Konstrukta Defence у вигляді САУ Eva під вимоги ЗСУ та інтегрувати до неї рішення українського підприємства, яке розробило першу вітчизняну САУ у 155-мм калібрі "Богдана".

Читайте також: Як "ловити" російські "танки-камікадзе": видовищна утилізація Т-62 за допомогою FPV-дрона

САУ Eva

Водночас варто нагадати, що перша пропозиція співпрацювати у цьому напрямі від словацької сторони пролунала ще у 2020 році. Зокрема тоді в ексклюзивному інтерв'ю Defense Express представники словацької оборонки повідомили про зацікавленість увійти у розробку "Богдани".

Тобто у будь-якому випадку мова буде йти про певний симбіоз вже наявних рішень, що вочевидь має пришвидшити розробку. Але відправною точкою, як наразі здається, буде саме Eva, яку у 2022 році хотіла закупити Малайзія.

І фактично мова йде про відриту артилерійську установку модифікованої хитної частини від САУ Zuzana 2 у калібрі 155-мм та з довжиною ствола у наразі еталонні 52 калібри. Дальність пострілу снарядами із покращеною аеродинамікою та донним генератором ERFB-BB на рівні 41 км.

САУ має автомат заряджання на 12 пострілів, ще стільки ж боєприпасів, розміщено у боєукладці. Швидкострільність Eva, екіпаж якої складає лише три особи - п'ять пострілів на хвилину та 12 пострілів за три хвилини. САУ має сучасну цифрову систему управління вогнем, наявність інерціальної системи навігації (а не лише супутникової), а також РЛС для вимірювання швидкості снаряда для збільшення точності вогню. На додачу САУ отримала сучасну систему ведення вогню прямим наведенням з тепловізором та лазерним далекоміром.

САУ Eva

І як буде виглядати симбіоз рішень Eva та "Богдани", яка також може встановлюватись на шасі Tatra, наразі передректи доволі складно. Можливо мова буде йти про спрощення самої артилерійської системи, бо звісно тепловізор та лазерний далекомір для стрільби прямими наведенням - це добре, але це здорожчення системи.

Питання наявності автомата заряджання на 12 пострілів також цілком може бути переглянутий, бо реальний досвід боїв говорить про необхідність значно потужнішого та стабільного вогневого впливу. Можливо навіть ціною використанням лише стандартних засобів механізації під час заряджання.

САУ Eva

Але у будь-якому випадку саме така співпраця оборонних компаній з метою створення нових зразків для ЗСУ, а вже після Перемоги й на експорт, є тим, що й має сформувати новий тренд розвитку української оборонної промисловості, яка не має права жити далі у самоізоляції.

Водночас певна загроза існуванню цього проекту вже існує, як пише видання, політичний ландшафт Словаччини цілком може змінитися після виборів у вересні, де до влади можуть прийти партії, які не хочуть підтримувати боротьбу України, зокрема Smer. Хоча, як підкреслили у Konstrukta Defence, насправді реальні оборонні проекти приватних компаній мало залежать від позиції уряду.

Читайте також: Leopard 2A4 з динамічним захистом від ЗСУ: він все ж таки існує