xcounter
#

"Репортаж" з кабіни F-15EX: пілот винищувача про "2 Мах за 15 хвилин" та враження від першого польоту

7911
"Репортаж" з кабіни F-15EX: пілот винищувача про "2 Мах за 15 хвилин" та враження від першого польоту

​Нещодавно, а саме 2 лютого цього року, винищувач F-15EX від компанії Boeing здійснив свій перший політ, під час якого літак подолав висоту у понад 12 000 м зі швидкістю, що вдвічі перевищує швидкість звука. Виданню The War Zone вдалося поспілкуватися з безпосереднім учасником цієї події – пілотом винищувача, а Defense Express вирішив опублікувати деякі цікаві фрагменти цієї розмови.

Перший політ F-15EX, що відбувся майже через 48 років після польоту першого McDonnell Douglas YF-15A, став важливою подією в історії Eagle.

"Ми були впевнені, що протягом перших 15 хвилин цього польоту будемо мати швидкість до 2 Мах, і ми це зробили", – каже головний льотчик-випробувач Метт "Phat" Гізе, який разом з Майком "Houdini" Квінтіні пілотував винищувач F-15EX.

Читайте також: Boeing хоче створити в Індії аерокосмічний центр та продавати для ВПС цієї країни літак F-15EX
Винищувач F-15EX
F-15EX під час першого польоту

За словами Метта Гізе, польот пройшов так, як і очікувалося. "Ми пролетіли за нашою звичною процедурою приймальних випробувань (Acceptance Test Procedure), однак робили це з урахуванням того, що цей літак має деякі прилади та систему OMS (Open Mission System), які підвищують можливості цього літака".

"Ми піднялися на висоту у понад 12 000 м і здійснили перевірку двигунів на цій висоті, а також на висоті понад 9 000 м, а потім спустилися на 6 000 м та навмисне зупинили справні двигуни, щоб згодом повторно запустити їх і довести їх надійність. У нас не було проблем з перезапусками".

Згодом пілоти спустилися ще нижче та перевірили роботу низки інших систем: обмежувача навантаження та крену, систему екологічного контролю, роботу шасі у звичайному та аварійному режимі.

Також пілоти здійснили низку перевірок авіоніки, розповідає Гізе: "Як працює радар, як вмикається система РЕБ, чи правильно працюють радіоприймачі, це наша звичайна процедура приймальних випробувань".

винищувача F-15Ex
Еволюція кабіни пілота винищувача F-15

Як каже Гізе, після того, як все було зроблено, у них залишилося достатньо палива ("це ще одна значна перевага цієї платформи – запас палива", каже пілот), тому вони вирішили здійснити низку маневрів, щоб продемонструвати, що це ще й дійсно гарний тихохідний винищувач, а не тільки високошвидкісний.

Зрештою, пілоти перевірили й систему протиковзання під час приземлення: "Можливо, ви помітили на відео невеликий клуб диму, коли ми сповільнилися – це я натиснув на гальма, нібито готувався потрапити в аварію. Тоді ж активувалася система протиковзання і дозволила нам швидко зупинитися".

Винищувач F-15EX
F-15EX

Серед переваг винищувачів F-15EX Гізе відмітив "адаптивність та гнучкість", що дозволяє швидко вносити зміни в системи. Це стає можливим завдяки процесору Open Mission Systems (OMS), яким будуть оснащені наступні шість серійних літаків Lot 2.

Гізе стверджує, що це дозволить літаку швидко реагувати на непередбачувані загрози. "Як пілот, я бачу, що, наприклад, дисплей не надає мені тієї інформації, яка мені потрібна для виконання місії. Я можу передати це прохання інженерам і завдяки OMS вони можуть швидко налаштувати те, що мені потрібно". Так, за словами пілота, необхідні зміни літак може отримати вже на наступний день.

F-15EX

Зрештою, пілот відмітив потужність систем, встановлених на винищувачі: "У нас є найпотужніша бортова інформаційно-керуюча система серед усіх винищувачів на планеті сьогодні, і є можливості для росту. У нас є найпотужніший радар [йдеться про Raytheon AN / APG-82 (V) 1 з активною решіткою з електронним скануванням], який ми коли-небудь бачили на винищувачі. Згодом ви додаєте EPAWSS, зовсім нову можливість радіоелектронної боротьби, яка дійсно потрібна".

Наостанок пілот розповів про свої враження від озброєння літака: "У вас є станції, від першої до дев’ятої, всього 12 ракет. Я літав на ньому з 12 ракетами і, відверто кажучи, відчував себе Кінг-Конгом в літаку. Я не знаю, як часто ми будемо тренуватися, але мати таку можливість – а це 48 ракет на чотирьох літаках – це неймовірно!"

Читайте також: Американські F-15EX зможуть запускати гіперзвукові ракети по цілях на відстані 3000 км