xcounter
#

Поцілять здалеку і без промаху: в Україні створена лінійка нових "теплових" головок самонаведення для керованих ракет

Компанія "Радіонікс" знову вражає: нові ГСН "made in Ukraine" вже замовляють іноземні компанії, а ми можемо братись за свій "Джевелін"
ГСН-203Т від компанії "Радіонікс"
ГСН-203Т від компанії "Радіонікс"
9463

В Україні зроблено технологічний ривок у створенні нових оптичних головок самонаведення, які можуть конкурувати з кращими закордонними аналогами. Це відкриває нашій країни реальні перспективи для нових систем озброєнь, включно з високоточними ракетами класу "повітря-повітря", "земля-повітря" та "земля-земля".

Приватна компанія "Радіонікс" завершила розробку та виготовлення цілої лінійки нових оптичних головок самонаведення. Ця робота зайняла декілька років і здійснювалась за власні кошти підприємства.

Нові оптичні головки самонаведення призначені для захоплення цілі по тепловому відбитку (це інфрачервоний діапазон - від 3 до 5 мкм), її автосупровождения і видачі в автопілот керуючих сигналів, необхідних для забезпечення самостійного наведення ракети на ціль. Вони створєні для застосування у різних високоточних засобах враження. При цьому це можуть бути як вітчизняні, так і закордонні проєкти.

Читайте також: Те, чого не було раніше: з новим радаром від "Радіоніксу" наші безпілотники бачать крізь хмари вдень і вночі
Радіонікс
Інфрачервона ГСН-203Т

Зараз компанія "Радіонікс" виготовляє нові оптичні головки самонаведення, в яких враховані технічні вимоги інозамовника. Втім, одна з розробок – це ГСН-203Т -може зацікавити і вітчизняне оборонне відомство.

Інфрачервона ГСН-203Т з діаметром у 220 мм забезпечує дальність захоплення типової цілі на зустрічному курсі – до 30 км, навздогін – понад 100 км. Поле захоплення: 2,0x2,0°. Час підготовки до пуску - до 2 хвилин.

Як повідомив Defense Express директор підприємства "Радіонікс" Станіслав Зав’ялов, характеристики нової головки самонаведення підтвердженні перевірками на спеціалізованому стендовому устаткуванні.

Радіонікс
Директор підприємства "Радіонікс" Станіслав Зав’ялов. Та низка ГСН, які створені у компанії

Конструктивно ГСН-203Т складається з двох основних вузлів: електронного блоку і гірокоордінатора (до якого входить прибор зображення з матричним охолоджуваним фотоприйомним пристроєм, який закріплений на гіростабілізованій платформі). При виготовленні ГСН застосовується сучасні елементна база, матеріали і технології.

Всі нові головки від компанії "Радіонікс", як і ГСН-203Т - матричного типу. Таке конструкційне рішення застосовано і реалізовано в Україні вперше. Так, з часів СРСР авіаційні ракети Р-27Т/ЕТ комплектувались тепловою ГСН з одноканальним фотоприймачем, який був виготовлений за технологічними можливостями минулого століття. І, фактично, якщо все дуже спростити, то ГСН цих ракет сприймали теплове випромінення цілі як одну точку. Це суттєво обмежувало і обмежує можливості ракети з виконання завдання в умовах навіть примітивних теплових завад з боку противника.

Всі нові оптичні головки від компанії "Радіонікс" - матричного типу. Таке конструкційне рішення застосовано і реалізовано в Україні вперше.

У нових ГСН "Радіоніксу" все набагато крутіше. "У ГСН-203Т для виявлення та захоплення теплової сигнатури (інакше кажучи, унікального теплового образу чи відбитку) конкретної цілі використовується чутлива матриця. Це дозволяє не лише виявляти цілі з тепловою сигнатурою на значно більших відстанях, але і реалізовувати складні алгоритми "відстроювання" від перешкод, які може ставити ракеті противник. Це суттєво збільшує ймовірність влучення у ціль ракетою с такою ГСН.

Також нова розробка дозволяє реалізувати концепцію роботи по "образам цілей". Програмно-апаратний потенціал нової ГСН цілком придатний для цього", пояснив директор "Радіонікс" Станіслав Зав’ялов.

Радіонікс
Відбиток людської постаті у відображенні з матричного фотоприймача нової ГСН

Також при потребі, тепловий образ цілі, яку атакує ракета, можна виводити на монітор оператора чи пілота - в залежності, з якої платформи - наземної чи повітряної - застосовується керована ракета з новою ГСН.

"Якщо ми говоримо про застосування тих же авіаційних ракет Р-27 з тепловими головками самонаведення з винищувачів типу МіГ чи Су, то раніше пілот за допомогою штатної оптико-лазерної станції (ОЛС) міг виявити ворожу ціль на дальності у 90 км. Проте теплова головка самонаведення ракети могла захопити цю ціль на значно меншій відстані, бо фотоприймачам у ГСН радянських ракет не вистачало чутливості.

З нашою ГСН тепер всі інакше. Її чутливість зрівнялась з дальністю виявлення цілей ОЛСом, яку має літак. Тепер одразу після виявлення цілі пілот, не чекаючи, може переходити на режим захоплення цілі головкою самонаведення і здійснювати пуск ракети у режимі "вистрелив-забув". Це значно посилює бойовий потенціал винищувача", - наголошують представники компанії "Радіонікс".

Радіонікс
Гірокоордінатор ГСН, до якого входить прибор зображення з матричним охолоджуваним фотоприйомним пристроєм, який закріплений на гіростабілізованій платформі.

Показово, що на нову ГСН вже є замовлення з боку декількох іноземних компаній. Найближча партія нових оптичних головок самонаведення замовлена закордонним покупцем для випробувань у складі власних виробів. Тож у "Радіоніксі" розраховують, що у найближчій перспективі їхні ГСН пройдуть випробування вже складі високоточних засобів враження іноземного виробництва. З подальшим виходом на серійні замовлення.

"Зараз ми розширюємо виробничі потужності для серійного виготовлення ГСН на нашій виробничій базі у достатній кількості, з огляду на обсяги насамперед експортних замовлень. Також ми завершуємо роботи над збільшенням стендів для динамічних випробувань та іншого випробувального устаткування", кажуть на "Радіоніксі".

Нові ГСН можуть бути адаптовані під будь-яку керовану ракету, де застосовується принцип наведення на тепловий сигнал від цілі. При цьому діаметр у ГСН може бути від 180 мм і більше. При особливій потребі - можливе виконання ГСН і у менших діаметрах.

Наприклад, у лінійці від 50 до 90 мм, що цілком прийнято для затосування у високоточних ракетах для БпЛА, а також для ПТРК на кшталт американського "Джевеліну".

А те, що ГСН-203Т виконана у діаметрі 220 мм – теж не випадково. "Радіонікс" націлений на те, що ця нова ГСН можє повністю замінити застарілі ГСН-36Т зі значно гіршими показниками, які використовуються на авіаційних ракетах типу Р-27Т та Р-27ЕТ.

Р-27
Модульність ракет Р-27

Ракети Р-27 виготовляються на ДАХК "Артем". Це київське підприємство з часів Радянського Союзу є серійним виробником авіаційних ракет середньої/великої дальності класу "повітря-повітря" для винищувачів типу МіГ-29 та Су-27.

Ракети Р-27 мають модульну конструкцію - з різними типами ГСН (радіолокаційними напівактивними та пасивними, а також з тепловими) та з різними версіями двигунів. Завод "Артем" експортував тисячі ракет Р-27 різних модифікацій.

Головними покупцями цієї зброї були, зокрема, Китай та Індія. Хоча в останні роки відзначається помітний спад в українському експорті ракет "повітря-повітря". Але з новою ГСН від "Радіоніксу" потенціал "Артема" може отримати друге дихання.

Радіонікс
Ліворуч - ракета Р-27Т з тепловою ГСН

Довідково:

Компанія "Радіонікс" – одне з найтехнологічніших вітчизняних підприємств приватного сектору оборонної промисловості України. Входить до складу Ліги оборонних підприємств.

Насьогодні "Радіонікс" має наукові, технологічні та виробничі компетенції та потужності для розробки та виготовлення як радіолокаційних головок самонаведення (активних, напівактивних та пасивних), так і оптичних ГСН для керованого озброєння. Нові радіолокаційні ГСН від "Радіоніксу" вже застосовуються у нових ракетах для ЗРК, а також у протикорабельній крилатій ракеті комплексу "Нептун".

Читайте також: Для перемоги у небі: компанія "Радіонікс" зробила нові "очі" для винищувачів МіГ-29 та Су-27