xcounter
#

Дешеві дрони та штучний інтелект проти General Atomics, яка називає це вірою у магію

MQ-9 Reaper (всі фото: US DoD)
MQ-9 Reaper (всі фото: US DoD)
4250

Після чергового збиття MQ-9 Reaper у США почались бурхливі суперечки чи є таких дронів ще місце на полі бою

Після того, як 8 листопада єменські хусити підбили розвідувальний дрон MQ-9 Reaper, а у Пентагоні офіційно підтвердили це, у США розпочались доволі серозні суперечки - а чи є взагалі у таких великих дронів ще місце на полі бою.

Зрештою після того, як у Ємені були продемонстровані уламки дрона, які були виловлені з Червоного моря, не визнати втрату MQ-9 Reaper було важко.

Читайте також: Франція нагадала Кремлю, що має ядерну зброю та успішно випробувала нову балістичну ракету M51.3
уламки MQ-9 Reaper
Уламки MQ-9 Reaper у Ємені

Й це вже друга втрата за рік MQ-9 Reaper після інциденту поряд із окупованим Кримом у березні, коли дрон фактично був збитий через дії російської авіації.

А питання щодо життєздатності таких систем дійсно вкрай дискусійне, яке підкріплюється нещодавнім знищенням бойовиками Хезболли потужного розвідувального дрона Hermes 450. При цьому у обох противників не те що б є потужні засоби протиповітряної оборони.

На фоні цього можливо лише уявити строки життя таких безпілотних систем у випадку повномасштабної війни. Наприклад на фоні збиття дрона поряд з Кримом, у Військовій академії США у Вест-Поінті у роботі Modern War Institute прийшли до висновку, що MQ-9 Reaper цілком ймовірно не зможе вижити в таких умовах та пропонувалось зосередитись на дронах, які здатні виконувати оборонні маневри, або бути меншими та девшими.

А після збиття MQ-9 Reaper у листопаді про аналогічний підхід почали говорити й конкуренти General Atomics, наприклад, керівник Shield AI (колишня Martin UAV) Брендон Ценг вказав на те, що MQ-9 занадто дорогий, а його втрати не можуть бути компенсовані виробничими протяжностями. Й певним виходом з цього має бути інеграція у дрон штучного інтелекту та перегляд його завдань. Водночас треба зазначити, що Shield AI якраз й займається інетгацією штучного інтелекту у дрони та просуває власний дрон V-BAT, який створений за проектом FTUAS.

V-BAT
V-BAT

Й саме ця заява від конкурентів стала тригером для General Atomics, й директор з комунікацій компанії Марк Брінклі, слова якого наводить Defense News, доволі жорстко прокоментував таку позицію. Зокрема він зазначив, що технологічний цикл виготовлення одного MQ-9 Reaper складає від трьох до восьми місяців, а бойові втрати цих дронів закладені у схему їх використання.

Водночас на реальний досвід боїв України проти РФ, який демонструє активне застосування невеликих БПЛА та взагалі найбільш дешевий FPV-дронів, як приклад того, що кількість та низька вартість переважає, він категорично це спростував.

"Існують компанії, які хочуть щоб усі повірили, що можливо замінити MQ-9 Reaper або MQ-9B SeaGuardian на 50-кг "іграшку" (у оригіналі - stomp rocket, дитяча іграшкова ракета, що запускається стисненим повітрям), яка може нести 12 кг протягом 10 годин. Але єдина проблема - необхідно ще десь мільярд доларів, який дозволить винайти якісь чарівний штучний інтелект, що зробить це актуальним", - заявив Марк Брінклі.

MQ-9 Reaper
Приклад навантаження MQ-9 Reaper

З боку Defense Express зазначимо, що озвучені ним характеристики дуже сильно наближені до V-BAT від Shield AI. А взагалі про можливість інтеграцію штучного інтелекту він підкреслив, що навіть якщо він зараз би і існував, то такі дрони навіть у кількості 50 одиниць все одно б дали корисне навантаження не більше 25% від можливостей MQ-9B, й тому "не говорить, що це майбутнє".

А на питання, що ж тоді робити з MQ-9, він нагадав про плани інтегрувати до дронів РЛС та ракети "повітря-повітря" ближнього радіусу дії. Але видання зазначає, що цей проєкт ще досі не фінансується, а також наводить слова вже очільника General Atomics Дэйва Александера: "ви або жалієтесь, або щось робите".

З боку Defense Express нагадаємо, що General Atomics дійсно пропонує встановити на MQ-1C Grey Eagle малогабаритний радар Eagle Eye, який має дозволити бачити повітряні цілі на дальності до 80 км, однією з особливостей якого є можливість бачити навіть малопомітні цілі на кшталт дрона з пробкового дерева. І хоча до цього дрона, як задекларовано, вже інтегровані AIM-92 Stinger, вочевидь мова повинна йти, як мінімум, про AIM-9X Block II із заявленою дальністю знищення повітряних цілей до 35 км.

Читайте також: Показове полювання Switchblade 600 та українського Shark на російський "Тор": що відбувається на відео