Міноборони Саудівської Аравії повідомило, що перші 100 саудівських військовослужбовців пройшли навчання по використанню комплексу протиракетної оборони THAAD, яке відбувалось на базі Fort Bliss в Техасі.
При цьому мова про те, що самі США готуються розширити цю базу для прийому нової партії персоналу із Саудівської Аравії для нового циклу навчання, запланованого на липень наступного року. Про це йдеться в публікації агентства Janes.
Читайте також: РФ за одну ніч використала рекордні 188 дрони для удару по Україні: прорвалось лише 12
Від Defense Express окреслимо важливі акценти в цій історії. Для початку варто нагадати, що контракт на поставку THAAD для Саудівської Аравії вартістю 15 мільярдів доларів був укладений ще в 2021 році, цей контракт передбачає поставку 44 пускових установок із боєзапасом в 360 ракет-перехоплювачів, 16 машин управління та семи радарів AN/TPY-2, які мають бути зведені в сім батарей.
Поставка першої батареї має стартувати у 2026 році, а до 2028 року Саудівська Аравія має отримати усі замовлені комплекси протиракетної оборони THAAD.
При цьому також варто нагадати, що поставка першої РЛС AN/TPY-2 для Саудівської Аравії відбулась у вересні 2024 року, перші роботи по підготовці інфраструктури для розгортання THAAD – влітку 2022 року.
Ситуація виглядає так, що лише за три роки після укладення контракту на THAAD США почали навчання персоналу та поставили першу РЛС для Саудівської Аравії, і такий таймінг реалізації поставки складно назвати оперативним.
Тут цілком можуть мати місце як об’єктивний технічний, так і суб’єктивний політичний фактори. Об’єктивний фактор може полягати в буквально гігантських обсягах законтрактованої поставки, бо для порівняння – Армія США сама наразі має лише сім батарей THAAD у своєму розпорядженні, що заодно наочно показує, наскільки цей комплекс є складним у виготовленні.
Суб’єктивний політичний фактор може полягати і в тому, як США можуть сприймати "багатовекторність" відносин Саудівської Аравії з іншими країнами. Бо для відбиття ракетних та дронових атак єменських хуситів по своїй інфраструктурі Саудівська Аравія замовила не тільки THAAD, але й також російський "Панцырь" та навіть отримала китайську лазерну "шахедобійку".
Але попри усі можливі фактори, приклад реалізації експортного контракту по THAAD для Саудівської Аравії є маркерним, бо це наразі єдиний випадок, коли США продають на експорт таку протиракетну систему. До цього в наших ЗМІ циркулювали дані, що свої THAAD начебто також мають ОАЕ та Південна Корея, але ці дані є помилковими, ті комплекси належать Армії США і просто розгорнуті в цих регіонах.
Раніше Defense Express писав про те, скільки часу та грошей знадобиться на розгортання протиракетної оборони, якщо Україна раптом отримає THAAD, прикладом для ілюстрації тут виступала та сама Саудівська Аравія.
Читайте також: Замість відновити ядерний варіант Tomahawk флот США замовляє розробку SLCM-N, що обійдеться в мінімум $10 млрд