Спочатку загальні деталі. Гарматний союз між Huta Stalowa Wola SA (HSW) та Rheinmetall Waffe Munition GmbH було укладено 21 липня 2021 року. Контракт стосується виробництва гарматних елементів L44, включаючи танкові стволи 120 мм.
Ліцензія видана HSW терміном на 20 років. Сфера застосування включає не тільки виробництво стволів для танків Leopard 2, що використовуються польською армією, а й набуття компетенцій щодо включення HSW SA у ланцюжок поставок Rheinmetall.
Читайте також: Модернізовані 1000-сильні Т-64БМ2 та БМП-1ТС з модулем "Спис": головні бронетанкові новинки параду (відео)
Теперь деякі фактичні речі та дані, які будуть цікаві нашим читачам. З огляду на те, що питання про заміну танкових стволів є викликом і для української армії. Тому цікаво знати, які компетенції збирається набути сусідня Польща, скільки все це коштує, як це вплине на танковий парк Війська Польського і що може перейняти Україна з польських прагнень.
Польське виробництво гармат - від Т-34 до Т-55 і далі - до "Леопардів"
Польське підприємство HSW SA нині має компетенції з виробництва стволів калібрів від 30 мм до 155 мм. Вже кілька років HSW SA виробляє стволи для мінометів калібру 120 мм (Рак), 155 мм гаубиць (Краб) та причіпних мінометів. Проте у Польщі протягом кількох десятків років не було власного виробництва стволів для танкових гармат.
Хоча у 1953 році, коли Польща розпочала ліцензійне виробництво танків Т-34/85, HSW SA виготовляла 85 мм стволи до гармат цих танків. Понад 1400 цих легендарних танків було виготовлено у Польщі, гарматних стволів - набагато більше. Пізніше на потужностях HSW SA до 1990-х років виготовлялась 100-мм гармата Д-10Т для танків Т-54/Т-55 зі стволом довжиною понад 5,6 метрів. У Польщі було виготовлено близько 5000 танків цього типу, гармат та стволів до них - не менше 7000.
Тож поновлення виробництва стволів до танкових гармат для Польщі є назвичайно важливим - як з точки зору розширення промислових компетенцій, так і нагальної і регулярної потреби.
Стволів для танкових гармат завжди потрібно більше, ніж танків
Ствол танкової гармати - це, власне, складова, яка потребує регулярної заміни. З огляду на інтенсивність бойової підготовки, тип застосованих снарядів ця потреба може наступити або через кілька сотен, або через тисячу пострілів. Усі ці нюанси стали особливо актуальними для Польщі після того, як країна отримали 128 танків Leopard 2A4 з Німеччини у 2002, а потом у 2013 замовила ще 119 цих німецьких танків.
Понад 240 танків Leopard 2 версіях А4 і А5 оснащені 120-мм гарматами від компанії Rheinmetall з довжиною стволу у 44 калібри (Rh120/ L44). Ця гармата була розроблена у середині 1970-х років у відповідь на масове виробництво радянських танків Т-64 та Т-72, озброєних 125-мм гладкоствольною гарматою 2А46. Ця 125-мм гармата дала танкам Варшавського договору значну перевагу перед аналогами в арміях НАТО, в яких еталоном озброєння тоді була нарізна 105 мм гармата. На той час - західний еквівалент основного озброєння танків Варшавського договору сімейства Т-54 / Т-55 з нарізною гарматою Д-10Т.
Світова кар'єра гармати Rh120 у варіанті L44 була забезпечена прийняттям на озброєння випущеного у 1980 році танка Abrams, який вироблений у кількості понад 10,7 тисяч. зразків. Американці, отримавши ліцензію на Rh120, змінили її конструкцію. "Американізована" гармата для Abrams була запущена у виробництво у 1985 році під індексом M256.
Оримані Польщею з Німеччини танки Leopard були не новими, з різним ступенем зносу окремих компонентів, включно з гарматами та їхніми стволами.
Виробник вказує термін служби стволу гармати Rh120/ L44 приблизно на 1500 пострілів при використанні навчальних боєприпасів PZ541. У разі застосування бойових бронебійно-підкаліберних боєприпасів знос стволу значно збільшується і термін його служби зменшується.
Бо йдеться про активне "стирання" поверхні каналу стволу через високий тиск (у Rh120 / L44 цей показник досягає 670 МПа), високу температуру продуктів згоряння порохів, механічний вплив снаряду на ствол. Тож діаметр стволу стає більшим, тиск газів, що діють на снаряд, зменшується і це призводить до зменшення ефективної дальності пострілу, точності та бронебробиття. Тож перш, ніж це станеться, ствол повинен бути замінений на новий, гарантуючи збереження усіх базових параметрів танкової гармати.
Заміна зношених стволів на нові може проводитися лише на підставі закупівлі стволів у виробника зброї. Такі контракти завжди ставлять покупця у певну невизначеність від можливостей виробника, на терміни поставки можуть вплинути технічні, фінансові чи політичні фактори.
Купувати або робити
З 2014 по 2017 роки на HSW SA для оновлення гарматного виробництва було витрачено майже 34,5 млн злотих (у тому числі 20 млн злотих з Державного казначейства, що не є державною допомогою у світлі законодавства ЄС), а у 2018-2020 роках - ще 16,4 млн злотих. В останні роки на дослідження та розробки, пов'язані з артилерійським виробництвом, а також на підвищення кваліфікації персоналу було витрачено лише 3 мільйони злотих.
Все це створило потенціал, який виявився переконливим для Rheinmetall Waffe Munition GmbH, аби ухвалити рішення про передачу виробництва окремих компонентів до гармати L-44 до Польщі.
За оцінками експертів, до 2030 року щонайменше 100 стволів гармати Rh120 / L44 потребуватимуть заміни у понад 240 польських "Леопардів" усіх варіантів. У версії А4, які мають бути оновлені до версії 2PL, потребу армії у стволах танків можна оцінити навіть у 150-200 штук.
При цьому на підприємстві Huta Stalowa Wola SA плекають надії, що стволи до гармат Rh120 / L44 знадобляться і іншим користувачам танків Leopard 2. Понад 3000 танків цього типу використовуються арміями майже 20 країн Європи, Азії, Південної Америки та Близького Сходу.
Розмір знову має значення
Польща отримала ліцензію на виготовлення складових до гармати з довжиною стволу у 44 калібри (L44), яка використовується у танках Leopard 2, виготовлених до 1990-х років. Потім гармата була модернізована завдяки встановлення стволу з довжиною у 55 калібрів (L55). Необхідність посилення потужності гармати була викликана появою у СРСР та Росії нових танків з бронею нового покоління, а також поширенням реактивної броні.
Але Rheinmetall вже йде далі. Розроблена, протестовна і демонструється нова 130 мм гармата Rh130 / L51. Вона вперше була продемонстрована у 2016 році. Є версія британського танку "Челленджер 2" з цією гарматою.
Rheinmetall заявляє, що нові "сто тридцять" можна встановити на всі танки Leopard 2. Офіційні представники компанії заявляють, що збільшення калібру гармати до 130 мм підвищує бронепробиття снарядів на 50% (armor-piercing capability by half). Нова гармата може знищувати російські Т-14 "Армата" і важкі бойові машини піхоти Т-15.
Чи матиме Польща можливість виготовляти стволи до цих нових гармат? Технічно та технологічно обмежень на Huta Stalowa Wola SA не існує. На підприємстві можна обробляти заготовки довжиною до 11 метрів - відповідно до найвищих стандартів якості.
Довжина стволу Rh120/L44 становить 5,28 м, Rh120/L55 - на 1,32 м довший, ствол L51 до Rh130 має довжину 6630 мм. Вага нових стволів також не стане перешкодою, бо вона є меншою, ніж маса серійних стволів 155/ L52 для артсистем "Краб" та "Криль", які виготовляютьна підприємстві. Ствол Rh120/L44 важить 1190 кг, Rh120/L55 - 1347 кг, ствол для Rh130/ L51 - 1400 кг. Тому фактично немає ніяких технічних проблем для вигтовленння стволів L55, якщо вони будуть замовлені у компанії Stalowa Wola.
Не менш важиво, що на Huta Stalowa Wola SA є технології зміцнення внутрішньої поверхні стволу, тобто підвищення його стійкості до стирання, а отже, і терміну служби, шляхом механічного посилення поверхневого шару металу за допомогою надзвичайно високого гідравлічного тиску. Ця технологія вже застосовується для стволів Rh120 у поєднанні з технологією хромування каналу стволу. Ці комбіновані технологічні процедури, до речі, застосовуються як до гладкоствольних гармат (Rh120 та стволів Rak SMK120), так і до нарізних стволів (для 155-мм стволів для артсистем "Краб" та "Криль").
Політично керівництво компанії Rheinmetall заявляє, що її інтерес до співпраці з HSW не обмежується лише стволами L44. Проте наголошують, що ця співпраця стане ще активнішою, якщо міністерство національної оборони Польщі вирішить оснастити польські танки новими типами гармат 120 або 130 мм. Фактично йдеться про подальші напрямки модернізації танкового парку Польщі.
Як відомо, польські танки з гарматами у версії L44 будуть адаптовані до новіших протитанкових боєприпасів DM-63. Це стосується як Leopard 2PL після модернізації, так і Leopard 2А5. Проте чи буде для цих "Леопардів" подальша глибока модернізація?
Керівництво Rheinmetall заявило, що можливий варіант "оновлення" для всіх попередніх версій Leopard 2 - як шляхом встановлення гармати L55, так і нової 130-мм гармати. У 2019 р. в одному з прес-релізів щодо розвитку нового основного озброєння танків на сайті Rheinmetall було зазначено, що 130 мм гармата у перспективі може стати перспективним пакетом модернізації танків сімейства Leopard-2, які нині знаходяться у складі армій багатьох держав. Вже у складі у складі нової башти, яка може встановлюватися на платформу "звичних" "Леопардів".
Але на практиці це потрібно буде робити у співпраці з німецькими партнерами, наприклад, шляхом інтеграції нової башти на Leopard, вже представленою компанією Rheinmetall для Challenger.
KMW також працює над глибокою модернізацією Leopard до версії Leopard 2АX є інтеграція нової башти. Що, у свою чергу, відкриє шлях для потенційної заміни основної зброї. Звичайно, кожна глибока модернізація Leopard є також інтеграцією багатьох інших нових систем, включаючи зв'язок, управління вогнем/BMS, можливо також активний захист. Тож вибір подальших шляхів модернізації танків Leopard залишається на розсуд польських військових, які зараз скоріш очікують на нові танки Abrams.
Проте промисловці від Huta Stalowa Wola SA оптимістично припускають, що у перспективі йтиметься не лише про виробництво у них стволів до гармати Rh120 / L55, а, можливо, і нової гармати, яка розробляється до майбутнього "євро-танка". Цей танк спільно розробляється Німеччиною та Францією на основі створеного у липні 2015 року спільного підприємства. Танк Основної наземної бойової системи (MGCS) повинен замінити і Leclerc, і Leopard.
Ну, і звісно, для Huta Stalowa Wola SA вступ у просунуту співпрацю з Rheinmetall Waffe Munition GmbH, приєднання до мережі постачальників німецького концерну означає відкриття нових можливостей для розвитку бізнесу. У 2020 році компанія отримала 830 мільйонів злотих доходу з чистим прибутком понад 59 млн. злотих.
Доходи від експортних продажів склали приблизно 60 млн. злотих. Виконання замовлень на стволи L44 для компанії Rheinmetall пропонує реальний варіант збільшення як продажів, так і експорту. Бо одна справа - боротися за своє місце на світових ринках самостійно, а інша справа - працювати у команді з сильним гравцем світової ліги.
Українські варіації
В Україні налагоджено власне виробництво нових танкових стволів для заміни "заресурних" зразків на танках Т-64, Т-72 та Т-84. Це зроблено на потужностях Старокраматорського машинобудівного заводу та Краматорського заводу важкого верстатобудування. Проте замовлення з боку Міноборони є вкрай обмеженими, попри потенційно велику потребу. Вартість малосерійних зразків є високою. Технологіі хромування каналу ствола не опановані.
Проте не менш критичним є те, що вітчизняна промисловість не розробляє і не виготовляє сучасні танкові боєприпаси. Відтак, посилення вогневої могутності танків у ході їхньої модернізації не відбувається. Україна згодом вимушена буде перейти на закупівлю закордонних танкових боєприпасів, і це, звісно, будуть вже натівські калібри.
На цьому тлі у перспективі виглядає логічним рішення щодо удосконалення власної нової танкової башти заманного типу під "натівський" калібр у 120 мм, який вже реалізований у танку Т-84-120 "Ятаган", або розробки нової башти під перспективний унітарний снаряд калібру 130 мм. З новою гарматою – покупною чи своєю. І розміщення башти зі 130 мм гарматою з оновленою СУО на платформі з покращеними показниками мобільності. Не виключено, що у цій роботі Польща може бути партнером України.
При підготовці матеріалу використані окремі дані та фото з ресурсу https://www.defence24.pl
Читайте також: 130 мм смерті: Rheinmetall показала вбивцю російської "Армати" (відео)