Американський оборонний гігант Lockheed Martin провів демонстрацію проєкту зі створення нової версії крилатої ракети сімейства AGM-158 JASSM, яка повинна мати найбільшу дальність при збереженні штатної 450-кг бойової частини.
Нова розробка позиціонуєтеся, як AGM-158 XR, а не JASSM-XR, що вочевидь пов'язано із просуванням всього сімейства AGM-158, яке включає не лише JASSM та JASSM-ER для ураження наземних цілей, а й протикорабельну LRASM, яка має індекс AGM-158C.
Читайте також: Спочатку Бразилія відверто саботує закупівлю САУ в Ізраїлю, а тепер їм треба від них безпілотник
Оприлюднене відео не відрізняється деталями, окрім загальних фраз, на кшталт, "більшого діапазону протистояння", "скороченого часу на розробку та виробництва", за рахунок рішень JASSM-ER тощо.
Трохи більше конкретики було озвучено топ-менеджментом Lockheed Martin на презентації проєкту під час конференції Air, Space & Cyber 2024, на якому був присутній TWZ. І хоча всіх основних характеристик ракети не було оголошено, деякі особливості стали відомі.
З боку Defense Express, зазначимо, що для України однією з основних з них є те, що AGM-158 XR не підходить до F-16. Це пов'язано із тим, що ракета зросла у габаритах для досягнення значно більшої дальності. Якої саме, до речі, у Lockheed Martin не повідомили, але вважається, що мова йде про 1600 км, тобто аналогічна крилатій ракеті Tomahawk.
На скільки XR виросла у розмірах також не сказано, але на фото видно, що хвостова секція ракети дійсно значно подовжена. Додамо, що JASSM-ER мають довжину 4,26 метра при ширині 63,5 метра. Також, для того, щоб ні в кого не було сумнівів, в описі до нової ракети прямо зазначено, що носіями AGM-158 XR будуть F-35 всіх версій, F/A-18E, F-15E, а також всі бомбардувальники, тобто B-1, B-2, B-52 та новітній B-21.
При цьому для F-35 збільшення розмірів ракети не має особливого значення, бо навіть звичайна JASSM не влазить у внутрішні відсіки озброєння. Саме тому під цей винищувач інтегровані Joint Strike Missile, а всі AGM-158 все одно запускаються із зовнішніх пілонів.
Але для багатьох потенційних операторів цієї ракети відсутність інтеграції до F-16 навряд може бути проблемою. Зокрема AGM-158 XR
навряд з'явиться у дуже найближчому майбутньому, бо зараз продемонстрований лише її макет із зазначенням, що її можливо розробити швидко. Більше того, вона, в першу чергу, призначена для США і лише після задоволення першочергових внутрішніх потреб, якщо її звісно замовить Пентагон, піде на експорт лише для "обраних" країн, які з надвисокою долею ймовірності будуть озброєні F-35.
Водночас, за певних альтернативних сценаріїв, коли США знадобиться швидко озброювати партнерів далекобійними крилатими ракетами для крилатих ракет сімейства AGM-158 існують альтернативні методи запуску. Перший - морський чи наземний, бо об'єктивно ніщо не заважає додати до ракети прискорювач та запускати її з корабля чи наземної пускової. І такі роботи вже проходять із протикорабельною LRASM, яку інтегрують до універсальної пускової комірки Mk 41.
Другий метод певною мірою ще прагматичніший, бо передбачає запуск ракет AGM-158 шляхом скидання на піддонах з транспортного літака завдяки системі Rapid Dragon. А вона дозволяє перетворити будь-який транспортний літак, хоч Ан-26, на бомбардувальник.
Читайте також: Хусити показали "гіперзвукову" ракету, якою майже проломили ПРО Ізраїлю: схоже це Fattah з Ірану