xcounter
#

Нас може здивувати дуже секретна китайська ракета SC-19, яку випробували 7 разів за 13 років

15052
Ймовірний вигляд SC-19, ілюстративний рендер від Global Security
Ймовірний вигляд SC-19, ілюстративний рендер від Global Security

Що за ракета, які можливості вона має та на основі якої розробки вона могла бути створена

Китай у своєму розпорядженні має ракету-перехоплювач під західним позначенням SC-19, яку можна назвати ймовірно найбільш секретною ракетою в розпорядженні цієї країни. Одна із причин для такої оцінки – у відкритому доступі відсутні будь-які фотографії цієї ракети, є лише рендер із зображенням можливого зовнішнього вигляду SC-19.

Однак є вказівка, що з 2010 по 2023 рік Китай провів сім випробувальних пусків SC-19, і що цей перехоплювач за своїми характеристиками загалом перевершує китайський аналог С-500 і THAAD під назвою HQ-19, який вперше був публічно показаний у листопаді 2024 року.

Читайте також: Конгрес США ще в 2013 році стурбувався, як багато рідкоземельних металів йде на F-35, але нічого від цього не змінилось
Китайський HQ-19 на експозиції Airshow China 2024 в Чжухай, фото з відкритих джерел

Як стверджує в своїй публікації портал Global Security, останнє відоме випробування SC-19 відбулось 14 квітня 2023 року, тоді ціль була перехоплена на серединному етапі польоту. Попереднє до цього випробування SC-19 пройшло 4 лютого 2021 року, і тоді також цей перехоплювач зміг знищити ціль на серединному етапі польоту.

Перше відоме випробування SC-19 як перехоплювача наземного базування для протиракетної оборони Китаю відбулось 11 квітня 2010 року. Тоді, як вказують американські джерела, в ролі мішені була використана балістична ракета середньої дальності CSS-X-11 (ймовірно, тут малась на увазі китайська DF-16, що має індекс CSS-11, однак це ракета з дальністю польоту до 1000 кілометрів, тобто балістична ракета малої дальності – DE.); перехоплення цілі відбулось на висоті 250 кілометрів.

Уточнення про SC-19 як перехоплювач ПРО тут має сенс, бо до 2010 року Китай цю ракету випробовував для ролі перехоплювача супутників (ASAT). Перші льотні випробування SC-19 відбулись у 2005 та 2006 роках, а уже 11 січня 2007 року Китай цією ракетою успішно збив мішень-метеорологічний супутник FY-1C і так став другою в світі країною після США, яка створила власне протисупутникове ракетне озброєння.

Kaituozhe-1 (KT-1). ілюстративна інфографіка від Global Security

Через загальний ореол таємничності по SC-19 характеристики цієї ракети лишаються вцілому невідомими. В одній з публікацій порталу The War Zone зразка червня 2019 року можна знайти припущення, що базою під SC-19 міг стати незавершений проект ракети-носія під назвою Kaituozhe-1 (KT-1).

Якщо це припущення справді вірне, то в даному випадку китайські інженери обрали доволі цікаву траекторію, оскільки KT-1 була створена як конверсія балістичної ракети середньої дальності DF-21 із додаванням ще однієї ступені (тобто DF-21 має дві ступені + БЧ, а KT-1 має три ступені + корисне навантаження).

Dong Neng, зображення наводить TWZ із посиланням на китайські державні ЗМІ

Орел таємничості логічно приводить до плутанини. І якщо у цій публікації від TWZ заявляється існування окремого китайського проекту системи ПРО під позначенням Dong Neng (DN), то наприклад Popular Science в своїй публікації від лютого 2018 року описує Dong Neng як "поєднання ракети DF-21 та елементів SC-19", тобто у випадку із DN мова може бути просто про одну із ітерацій SC-19.

Читайте також: Китай за 20 років продав свою зброю аж у 40 країн, витісняючи РФ та США, але чи будуть американці з цим щось робити