xcounter
#

Китай за 20 років продав свою зброю аж у 40 країн, витісняючи РФ та США, але чи будуть американці з цим щось робити

15821
Передача китайських САУ типу SH-15 для збройних сил Ефіопії, квітень 2023 року, зображення - CTNSIS
Передача китайських САУ типу SH-15 для збройних сил Ефіопії, квітень 2023 року, зображення - CTNSIS

Експорт озброєння прямо пов’язаний із прогресом китайського ОПК, але чи мають тут США реальні важелі впливу

За останні 20 років Китай поставив свою техніку та озброєння покупцям аж із 40 країн, що вивело Пекін в число чільних гравців світового ринку зброї. Така ситуація є достатньо тривожною, бо експорт озброєння з КНР прямо пов’язаний із рівнем прогресу, якого досягає військово-промисловий комплекс цієї країни.

Хоча би спробувати "пригальмувати" експорт озброєння з Китаю є в інтересах США, зокрема нинішньої адміністрації в Білому Домі. Однак тут є відкритим питання доступного інструментарію, про що йдеться у відповідній публікації порталу War on the Rocks.

Читайте також: Продавати зброю бригадними комплектами: хто пропонує таку можливість і чи може нею скористатися Росія
Китайський ЗРК FD-2000 в строю збройних сил Узбекистану, зображення з відкритих джерел

Стисло зміст цієї публікації можна переказати так. Звуження позицій Росії на світовому ринку озброєння сприяє в першу чергу посиленню позицій саме Китаю, який і до цього моменту системно працював над розширенням географії свого експорту ОВТ

Ілюстрацією системності роботи Пекіна тут виступає факт, що ще в 2019 році Пентагон визнав Китай "найбільш стрімко зростаючим експортером озброєння за останні 15 років".

Про наполегливість китайців у цьому сегменті може свідчити й те, що вони змогли Сербії як "традиційному покупцю" російського озброєння продати свою копію С-300, а під час оборонної виставки 2024 World Defense Show у Саудівській Аравії було одночасно присутні аж 40 китайських оборонних компаній.

Китайський розвідувально-ударний БПЛА сімейства Wing Loong, ілюстративне зображення з відкритих джерел

При цьому відзначається, що Китай діє як "проникливий маркетолог" озброєння, який намагається на Близькому Сході зайняти ті ніші, які раніше займали США. При цьому перевагою китайців є те, що вони пропонують до поставки свої найновітніші розробки, із пільговими умовами оплати та із відсутністю будь-яких політичних обмежень на використання, на відміну від західних країн.

Найбільш наочний приклад – коли Йорданія в 2015 році просила у США продати розвідувально-ударні БПЛА типу MQ-1 для захисту кордонів від бойовиків ІДІЛу, то американці відмовились, а натомість китайці люб’язно продали свої CH-4, після чого розвідувально-ударні безпілотники з Китаю по суті "захопили" ринок усього Близького Сходу.

Китайська РСЗВ типу WM-120 в строю армії Йорданії, фото з відкритих джерел

А от якщо говорити про можливості впливу від США на динаміку експорту озброєння з Китаю, то тут слід звернути увагу на такі моменти. З однієї сторони, Білий Дім й так ухвалив достатньо багато рішень, які б мали перетворити КНР на остаточно "токсичного" постачальника зброї: прикладами можуть виступати Указ 13959 часів першої адміністрації Трампа (листопад 2022 року), який забороняє будь-які операції з цінними паперами підприємств китайського ОПК, та Указ 14032 уже часів адміністрації Байдена, який забороняє будь-які операції з акціями навіть суміжних для китайського ОПК компаній.

Однак ухвалена нормативна база не дала очікуваного ефекту, а в даному випадку діяти лише "батогом" не буде ефективно. "Пряником" тут би могли виступити відповідні домовленості про поставку зброї із США тим країнам, які наразі стали покупцями китайського озброєння, особливо на Близькому Сході.

Китайські бронеавтомобілі VN22B, поставлені у січні 2024 року в Кот-д'Івуар, фото - Military Africa

А якщо наявний попит неможливо покрити силами лише американського ОПК, то можна було б для такої кооперації залучати й європейських партнерів, наприклад Францію, яка також зацікавлена у тому, щоб "посунути" Китай на ринку озброєння Африки.

Однак, як маємо тут наголосити від Defense Express, ідея кооперації США з Європою для того, аби звузити присутність Китаю на світовому ринку озброєнь, виглядає лише чисто "теоретичною" хоча би через те, що нинішня адміністрація Трампа пішла на пряму конфронтацію не з КНР, а якраз іншими країнами Заходу.

Читайте також: Саудівська Аравія не просто має таємничо придбані ракети DF-3 та DF-21, але й будує під них секретні підземні бази