Конгрес США ще в 2013 році заявив свою стурбованість тим, наскільки багато рідкоземельних металів використовується при виробництві літака п’ятого покоління, і що в ланцюжку поставок таких матеріалів можуть бути "приховані пастки".
Однак як далі пише авторитетний IISS у новій доповіді, присвяченій використанню критичних матеріалів у західній оборонній промисловості, з того часу картина по F-35 суттєво не змінилась, а перелік необхідних для виробництва ресурсів виглядає вражаюче.
Читайте також: Оголошено скільки ракет до Patriot для перехоплення "балістики" буде зроблено у 2025 році та чому це задача "ходити строєм"
Наприклад, основні елементи конструкції реактивного двигуна F135 на F-35A виробляються з титану, а лопатки і турбіни – з монокристалічних суперсплавів на основі нікелю; а от лопатки на F-35B – із алюмінію та титану.
Магнітні елементи для бортової системи електроживлення на F-35 виготовляються із кобальт-самарієвих сплавів; у 2022 році було виявлено, що такі матеріали постачаються взагалі з Китаю, але тоді Пентагон вирішив, що у цьому нема ніякої загрози. Крім того, для виготовлення магнітних елементів для системи електроживлення F-35 також використовуються диспрозій, неодим, празеодим та тербій.
Для бортового радару AN/APG81 на F-35 необхідний арсенід галію; для перспективної РЛС AN/APG-85 під F-35 Block 4 потрібен нітрид галію, котрий також використовується для бортової системи розподіленої апертури AN/AAQ-37. Проблема в тому, що весь необхідний галій США та Європа зараз отримують саме з Китаю.

Корпус для оптико-електронної станції AN/AAQ-40 виготовляється зі сплаву берилію та алюмінію; також для AN/AAQ-40 використовуються європій, тербій, ітрій та сапфіри. При цьому цікаво, що якщо по берилію США самі забезпечують 60% потреб Європи, то тербій, ітрій та європій Заходу доводиться імпортувати з Китаю.
Окремо цікаве питання – це планер самого F-35: фюзеляж та хвостове оперення виготовляються з композитних матеріалів, флаперони й передні закрилки виробляються з титану, зовнішна оболонка корпуса покрита бісмалеімідом.
При цьому вказується, що наприкінці 2023 року корпорація Lockheed Martin подала позов до суду на одного із свого підрядників Howmet Aerospace, котрий затримки у виробництві елементів до F-35 виправдовував "глобальним збоєм поставок титану" на тлі повномасштабної війни РФ проти України. Це просто ілюструє, наскільки програма виробництва F-35 насправді залежна від стійкості зовнішніх поставок ресурсів.

Судячи з усього, глобальні зміни у ланцюжках поставок вплинули й на те, які саме матеріали використовується для інших елементів на F-35: наприклад, до 2024 року стійки шасі мали кадмієве покриття, але тепер там цинко-нікелеве покриття, паливний бак – до 2024 року мав покриття із шестивалентного хрому, але тепер там використовується нехромоване покриття.
Читайте також: Як Пентагон виявив, що у нього не 300, а 3000 постачальників та чому ВМС США заплатили $400 млн за аналітику