Голова відмінність між ними – у використанні різних типів мобільних платформ (повністю автономна або причепна), на яких розмішується система для вирішення завдань, які традиційно стоять перед цивільними службами або військовими підрозділами. Йдеться проздійснення розвідки, охорону важливих об’єктів чи виявлення малорозмірних безпілотних літальних апаратів.
Радіолокаційні комплекси розвідки, спостереження та збору інформації "Харза" та "Тайра" забезпечують виявлення (мало)рухомих наземних об’єктів на фоні місцевості; малорозмірних ЛА в приземному просторі; визначення координат цілей (азимуту та дальності), ефективної поверхні розсіювання (ЕПР), радіальної швидкості та ширини доплерівського спектру.
Читайте також: Чому новий розвідувальний корабель України буде крутіший "Кольчуги"
Комплекси забезпечують:
- автоматичне виявлення, класифікацію цілей, що рухаються, у тому числі малорозмірних літальних апаратів на висотах від 10 до 600 м за допомогою радіолокаційного спостереження;
- автоматичне наведення оптико-електронного модуля на виявлені цілі;
- автоматичний супровід цілей;
- відображення піктограм рухомих цілей і ситуацій на схемі об’єкта (електронній карті);
- видачу аудіовізуального сигналу оператору в разі виявлення рухомої цілі;
- пошук в архіві за часом, класу об’єкта та коментарю оператора.
З огляду на результати участі цих розробок у міжнародних тендерах, можна з впевненістю стверджувати, що нові розробки є адекватною та ефективною відповіддю на найбільш актуальну загрозу – застосування безпілотної авіації, призначеної для вирішення різноманітних завдань: від розвідки до здійснення ударних акцій.
Проте заходи з блокування роботи чи знищення ворожого безпілотника можна починати лише після виявлення ворожої цілі та визначення її місцеперебування. А з цим, як виявляється, не все так просто.
Як відомо, ймовірність виявлення повітряної цілі насамперед залежить від її ефективної площі розсіювання (ЕПР). Порівняно великі БпЛА відрізняються більшою ЕПР, що полегшує їх виявлення.
У випадку з малогабаритними апаратами (БпЛА поля бою, квадрокоптерами), побудованими з широким використанням пластиків, ЕПР зменшується, а завдання виявлення серйозно ускладнюється. Проблем додає і невелика швидкість цілей, наприклад, тих же квадрокоптерів. Розробники комплексів "Тайра" та "Харза" довели, що з усіма викликами вони вдало впорались.
Нова РЛС може працювати не лише по повітряних, але й по наземних та надводних цілях. Зокрема, РЛС здатна "побачити" маленький БПЛА (з ЕПР 0,01 м2) на відстані до 7 км, людину – до 18 км, а великі об’єкти, такі як автомобіль або літак – до 30 км. При цьому комплекси здатні одночасно стежити у режимі онлайн за 200 цілями.
Окрім радіолокаційного каналу, оператор може застосовувати оптичні та тепловізійні прилади для спостереження за виявленими цілями – у тому числі і у автоматичному режимі.
При цьому програмне забезпечення дає оператору можливість скоординувати роботу різних каналів по пріоритетних цілях, які спочатку виявлені за допомогою РЛС.
Передбачена інтеграція радарних даних зі стандартними географічними інформаційними системами. Це дозволяє забезпечити цілодобову охорону периметра, території й підступів до об’єктів при будь-якій погоді і в будь-який час доби.
Одна з переваг радіолокаційного комплексу охорони периметру у версії "Харза" – компактність. Комплекс розташовується на одноосьовому автомобільному причепі, що дозволяє оперативно і таємно його переміщати.
Комплекс, серед іншого, призначений для забезпечення захисту стратегічних об’єктів (наприклад, штабів, вузлів зв’язку, складів і баз зберігання озброєння й військової техніки, електростанцій) від нападу диверсійних груп і безпілотників. Система вимагає мінімального часу для розгортання. Для приведення "Хари" в активний стан необхідно лише 10 хвилин.
При необхідності мобільний комплекс легко може встановлюватися як стаціонарний без будь-яких змін його характеристик
У свою чергу, радіолокаційний комплекси розвідки, спостереження та збору інформації "Тайра" встановлюється наавтомобілі або бронемашиніпідвищеної прохідності 4х4, що обладнана аутригерами. Тип бронемашини визначається замовником. "Тайра" може розглядатися як розвідувальна машина для виконання усього спектру завдань бойового забезпечення потреб наземних сухопутних підрозділів чи спеціальних сил.
Читайте також: КП "НВК "Іскра" продовжує роботу над створенням новітньої багатофункціональної РЛС майбутнього (відео)