Британський бойовий лазер DragonFire від MBDA, прототип якого екс-очільник оборонного відомства країни Грант Шаппс, хотів передати Україні для випробувань у реальних бойових умовах, у самих збройних силах Великої Британії з'явиться у строю лише у 2027 році та завдяки вливанню 1 млрд фунтів (близько 1,2 млрд євро).
Це випливає з нового Стратегічного огляду оборони, який рекомендує виділити саме таку суму на постачання до ВМС країни першого європейського бойового лазера - DragonFire. При цьому додаткові кошти потрібні не для прискорення програми, бо строк у 2027 рік називався ще у 2024 році. А спочатку у Лондоні планували отримати бойовий лазер на рівні 2032 року.
Читайте також: Армія США запустила мобільну майстерню для виробництва FPV-дронів просто в джунглях

Першим кораблем на якому буде встановлений DragonFire - есмінець Type 45, яких зараз шість у строю британського флоту, але лазер отримають лише чотири. Таким чином лазерний комплекс доповнить протиповітряну оборону ближньої дії корабля, яка зараз складається з двох швидкострільних 20-мм систем Phalanx та двох бойових модулів DS-30B з 30-мм автоматичною гарматою.
Після встановлення DragonFire на есмінці цього типу ці лазерні комплекси мають встановити й на інші британські кораблі. Також очікується його розгортання й в сухопутних військах, але вочевидь це вже перспектива 2030-х років.

Нагадаємо, що DragonFire вперше був продемонстрований ще у 2017 році, як демонстратор технологій. Випробування комплексу розпочались у 2022 році, але мова йшла про систему наведення та супроводження цілі, а от перший реальний "постріл" був здійснений лише на початку 2024 року. Спочатку на цю програму було скеровано 100 млн фунтів, а у квітні 2024 року скеровано 350 млн фунтів, які мали забезпечити мінімальний потенціал для розгортання цієї системи.
Щодо можливостей DragonFire, то його наразі відомо, що цей оптоволоконний лазер має загальну потужність у 55,5 кВт, й формує промінь з 37 окремих каналів потужністю 1,5 кВт кожний. Точність системи дозволяє тримати лазерну пляму на рухомому об'єкті з точністю 23 мм на відстані у 1 км. А максимальна дальність дії оцінена у межах до 4-5 км, що є стандартною оцінкою для лазерних систем з подібною потужністю.
Й варто додати, що на розробку DragonFire фактично зав'язано створення лазерної зброї в Європейському Союзі. Бо Італія очолила аналогічну розробку у межах однієї зі спільних оборонних ініціатив в рамках Постійної структурованої співпраці (PESCO) вочевидь завдяки тому, що Leonardo є співрозмовником DragonFire.
Зазначимо, що із західних країн поки лише Ізраїль показав реальну роботу свого бойового лазера IronBeam проти дронів, заявивши, ще це вперше в історії.
Але у Китаї на експорт пропонується комерційний лазерний комплекс який відомий як Shennong Shieldабо Low-Altitude Laser Defending System - LASS, і він є у РФ, бо його роботу показали рашисти. До речі, такий самий є і в Ірану.
Водночас по той бік Атлантики чи Тихого океану, у командування ВМС США активно бідкається на власні розробки бойових лазерів, мовляв, по них говорять з часів Рейгана, а "вихлопу" немає, попри великі бюджети. Що означає, як здається, необхідність термінового перегляду саме механізмів ведення подібних розробок з метою їх реального прискорення.
Читайте також: Скільки ядерних БЧ під Ту-22М3, Ту-95МС і Ту-160 має РФ, та що з цього могло б долетіти до США