Скандал сторіччя на збройному ринку світу – коли США та Велика Британія "перехопили" у Франції контракт на будівництво субмарин для ВМС Австралії – досі дає свої "відголоски".
Наприклад, на днях Міноборони Франції у своєму Twitter виклало розлогий допис, яким намагалось переконати австралійців таки повернутись до ідеї купити субмарини саме у Naval Group. Французи намагались робити акцент на тому, що їх дизель-електричні субмарини будуть дешевші, простіші в обслуговуванні та експлуатації, і точно будуть збудовані раніше, аніж атомоходи, писав портал Naval News.
Читайте також: Франція свариться із США за контракт на $50 мільярдів, Австралія перетворюється на головний "плавучий авіаносець" проти Китаю
У відповідь прем’єр-міністр Великої Британії порадив Франції "взяти себе в руки" та змиритись із втратою контракту. Тим більш, як виявилось, про укладення оборонного блоку AUKUS та про передачу контракту на субмарини Австралія, Велика Британія та США домовились буквально на полях саміту G7, що відбувався у червні 2021 року. І так виходить, що президент Франції Макрон із-за своєї імпульсивності прогавив те, що могло у нього відбуватись буквально під носом.
В настільки різких словах Бориса Джонсона був ще один резон. Австралія уже встигла витратити 1,76 мільярда доларів США на програму спільного виробництва субмарин із французькою Naval Group, розповідає портал Defence News.
І якщо австралійський уряд виявився готовим легко і невимушено втратити майже два мільярди доларів, щоб знайти собі нового підрядника – очевидно, французькі лобісти "передали куті меду".
Втім, попереду – ще від 12 до 18 місяців "підкилимної" боротьби тепер уже між США та Великої Британії за право поставки атомних субмарин для ВМС Австралії.
Саме ось такий проміжок часу уряд "Зеленого континенту" планує визначатись – скільки саме атомних субмарин він готовий придбати, яку суму на це зможе виділити, і найголовніше – який же обирати тип підводного атомного корабля.
Австралійці поки що обирають між проектом американської багатоцільової атомної субмарини Virginia та між британською "коллегою" за проектом Astute. І поки що не можна сказати, що у цій історії з атомними субмаринами для Австралії час грає на користь Лондона.
Портал UK Defence Journal написав, що сьогодні ВМС Великої Британії прийматимуть в стрій атомну субмарину HMS Audacious, четвертий підводний корабель проекту Astute. HMS Audacious вийшла на випробування ще у січні 2020 року, і ці випробування тривали понад півтора року.
Загалом ВМС Великої Британії мають отримати сім субмарин типу Astute до 2027 року, але тут потрібно робити поправку, що ще від одного до півтора року займає цикл випробувань.
Наскільки переконливим тут зможе бути Лондон, якщо врахувати, що ВМС США уже мають 19 атомних субмарин типу Virginia – питання лишається відкритим.
Читайте також: "Вкрали" ідею для нашого "Нептуна": РФ провела в Чорному морі стрільби ПКР по наведенню з БПЛА