Одна з найпотужніших оборонних компаній Туреччини Aselsan продемонструвала можливості своїх легких бойових модулів SARP Dual та SARP KPVT в Україні на бронемашинах від НВО "Практика".
Defense Express мав ексклюзивну можливість побачити на що здатні ці легкі бойові модулі, поспілкуватися зі зброярами та оцінити розробки Aselsan.
Читайте також: ЖБТЗ прозвітував про передачу першої партії БРЕМ-2 для Збройних сил України
В першу чергу слід зазначити, що попри те, що в Україні налагоджена розробка та виробництво власних бойових модулів. Якщо говорити лише про серійні, то це - "Штурм", "Парус", "Спис", проте всі вони призначені для озброєння доволі важких бронемашин - БТР-3, БТР-4 та БМП-1ТС, а їх вага вимірюється у тоннах.
Водночас всі вітчизняні легкі бронеавтомобілі озброюється кулеметними турелями - тобто боєць має "працювати" поза межами бронекорпуса.
І лише польська Oncilla у Збройних Сил України отримала легкий дистанційно керований модуль, який розробили на замовлення у ЄС.
А поки в Україні, попри наявність аналогічних розробок, ніхто не налагодив серійне виробництво легких бойових модулів, які б об’єднали у собі можливість ведення прицільного вогню під час руху, автосупроводження цілей, тепловізійний канал, лазерний далекомір, балістичний обчислювач та озброєння з великокаліберних кулеметів. Тобто все те, що необхідно для точного вогню за будь-яких умов і при цьому не важило б понад 500 кг.
Своєю чергою Aselsan такі модулі вже виробляє серійно і привіз в Україну одразу два зразки - SARP Dual та SARP KPVT. Ці модулі мають однакові прицільні станції з тепловізійним та телевізійним каналом, стабілізатори та "мізки", які забезпечують автотрекінг наземних та повітряних цілей.
Також вони мають схожу вагу близько 400 кг, яка може варіюватися в залежності від типу озброєння та встановлення бронювання. З додаткових цікавинок - можливість автономного живлення протягом декількох годин, що дозволяє працювати модулю без витрачання моторесурсу двигуна машини.
Головна різниця між ними фактично лише в озброєнні. SARP Dual, який був встановлений на бронеавтомобіль "Козак-2М", оснащений кулеметами 12,7 та 7,62-мм.
SARP KPVT з 14,5-мм кулеметом - на БТР "Хорунжий", який є глибокою модернізацією БТР-60 та зараз розглядається, як бронемашина для підрозділів територіальної оборони та платформа для командно-штабних, санітарних, зв’язкових та інших машин "другої лінії".
Також доволі цікаво, що НВО "Практика" знадобилось достатньо небагато часу для того, щоб встановити бойові модулі від Aselsan на свої машини та зробити це з мінімальними змінами у їх конструкцію.
А загалом ця демонстрація стала черговим прикладом того, що співробітництво України та Туреччини набирає ще більших обертів.
"З огляду на потенціали обох країн ми об'єднуємо наші спроможності і дивимося, що ми можемо робити разом. Я вважаю, що наша взаємодія на сучасному етапі є добрим прикладом взаємовигідного характеру нашого співробітництва. І впевнений, що сьогоднішні випробування стануть стимулом і для інших компаній, які працюватимуть для об'єднання зусиль та спроможностей Туреччини та України, щоб рухатися вперед і ставати сильнішими разом", - підкреслив Посол Республіки Туреччина в Україні Ягмур Ахмет Гюльдере, який був присутнім на демонстрації.
І ця міжнародна співпраця впевнено виходить за межі, які окреслюються словом "придбати". Бо, як заявив голова ради директорів НВО "Практика" Олег Висоцький, умови співробітництва з Aselsan базуються лише на можливості локалізації виробництва.
"Ще рік тому я сказав представнику Aselsan в Україні, що "Практика" готова працювати лише на умовах спільного виробництва. І ця домовленість була досягнута на високому рівні. Звісно, ми не претендуємо на всю технічну ідеологію Aselsan, проте певну частку ми маємо виробляти в Україні. Тобто не просто "купувати", а разом працювати для спільного виробництва", - заявив Олег Висоцький.
Водночас і Aselsan і НВО "Практика" зацікавлені у спільних можливостях праці на ринку третіх країн. Зокрема нещодавно українська компанія виконала великий експортний контракт з Саудівською Аравією. А зараз у Перу проводить випробування "Козака" та БТР "Отаман", і за словами Висоцького на цих ринках співробітництво з Aselsan має стати вагомим фактором.
"Це лише початок нашої співпраці тут в Україні. Попереду перед нами довга дорога і співпраця в інтересах різних користувачів. Це зробить нашу спільну роботу ще успішнішою", - підкреслив голова та генеральний директор Aselsan Халук Гьоргюн.
Дивіться також: ACS-3 від Skyeton: крило до крила з Bayraktar TB2 у Повітряних силах України