Агентство передових оборонних дослідницьких проєктів США (DARPA) ще з березня 2025 року на воді випробовує новий морський дрон під назвою USX-1 Defiant, який створений у межах програми NOMARS (No Manning Required Ship).
Його задача - на практиці продемонструвати можливість тривалої експлуатації дронів такого розміру, бо мова йде про судно довжиною 54,8 метра та тонажністю 240 тонн.
Читайте також: Рашистам знадобився рік на масштабне копіювання українських зенітних дронів: тепер треба активно копіювати їх контрзаходи

І коли його спускали на воду USX-1 Defiant, то строк випробувань фігурував у "декілька місяців", який вочевидь вже сплив. Але поки цікавіше те, що на раніше доступних фото він був із тентом, який повністю закривав палубу дрона.
Але тепер у DARPA показали цей дрон на відео, на якому напис "coming soon" вочевидь має натякати на щось. А також показали, що саме знаходиться під тентом. І як виявилось - нічого.
Окрім самої щогли з антенами, ходовими вогнями, камерами та РЛС на палубі USX-1 Defiant немає нічого іншого. Хоча, це і логічно, якщо мова йде про дрон на якому немає потреби розміщувати надбудову із каютами та капітанським мостиком.
З іншого, сама палуба порожня не просто так, бо фінальна мета - створити багатофункціональний морський дрон, який може перевозити як вантажі, так і озброєння.

Зокрема, на концептуальній моделі USX-1 Defiant зображався зі стандартним морським контейнером. А це звісно не лише про можливість перевезення вантажу, а про те, що у його форм-факторі можливо розмістити певні системи озброєння. І дрон може перевозити мінімум два таких контейнери.
А для знищення повітряних цілей пропонувалось використати пускову установку Adaptable Deck Launching System - (ADL), на 4 ракети RIM-162 ESSM з дальністю знищення цілей до 50. Таких пускових на USX-1 Defiant має влізти до чотирьох.

Водночас поки у DARPA взагалі називають дрон USX-1 Defiant, який зараз проходить випробування - "плавучим маяком". Що можливо пов'язано із юридичними тонкощами експлуатації дрона під час випробувань, які мають довести його високу автономність.
І під високою автономністю має на увазі те, що мова йде про місяці у морі, під час яких його майже, чи взагалі не будуть обслуговувати. Зокрема навіть дозаправлення має відбуватись без присутності на ньому людини. А сама конструкція, всі вузли, агрегати та механізми передбачають поступову деградацію із виходом з ладу, тому резервовані. І попри все USX-1 Defiant має рухатись з мінімальною швидкістю у 15 вузлів.
Читайте також: У Франції досі тренуються використовувати кавалерію у сучасних бойових діях і це зовсім не дешеве задоволення