xcounter
#
Амбіції та реальність: що відбувається в РФ з виробництвом літаків Іл

Амбіції та реальність: що відбувається в РФ з виробництвом літаків Іл

Намагання РФ налагодити власне виробництво транспортних літаків вже тривалий час не дають результатів, на які очікують в Кремлі
1671

Яскраві картини, що малюють російські посадовці разом з місцевими пропагандистськими ЗМІ для населення РФ, жодним чином не збігаються з тією сірою та безрезультатною буденністю, що спостерігають працівники російських авіапідприємств і про що намагаються писати в незалежних джерелах

Дуже показовою та такою, що відображає стан російського авіабудування в цілому, є ситуація з реалізацією авіаційних проектів під маркою «Іл».

ВАТ «Авіаційний комплекс імені С. В. Ільюшина» є одним з найбільших авіаційних підрозділів ПАТ «Об'єднана авіабудівна корпорація» (ОАК). На підприємстві працюють близько 20 тисяч працівників. Саме тут будують транспортні літаки, якими РФ хоче замінити українські АНи, саме це підприємство є основним постачальником нових машин для російської армії.

Читайте також: Адмірал Воронченко: Росія прагне домінувати в Чорному морі

За останні роки керівництво РФ відзвітувало про початок цілої низки великих проектів, які мають відродити транспортне авіабудування під брендом

«Іл». Це зокрема серійне виробництво модернізованих важких військово-транспортних літаків Іл-76 МД/90А (виріб Іл-476), створення перспективного легкого транспортного літака нового покоління Іл-112В та відновлення будівництва модернізованої багатоцільової турбогвинтової машини Іл-114-300.

Саме останні дві моделі мають замінити в РФ старі українські Ан-26 та Ан-24. Крім nого, їх планують постачати й закордон. Держслужбовці РФ різних рівнів вже не перший рік повідомляють про плани з початку будівництва десятків подібних літаків на рік вже найближчим часом… Проте в реальному житті ситуація виглядає зовсім не так райдужно.

Від Рогозіна до Грудініна, або тяжка доля Іл-76 МД/90А

«Зараз, ми на превеликий наш жаль можемо сказати, що із запланованих на 2019 рік 5 літаків Іл-76 МД/90А жодного літака в МО РФ не поставлено. Як і не буде найближчим часом ЛВТЛ «ІЛ-112В». Встановлені терміни створення літака Іл-114-300 також знаходяться під загрозою зриву», - таким песимістичним висновком закінчується відкритий лист від працівників «Іл» до прокурора другої московської прокуратури з нагляду за дотриманням законності на особливо режимних об'єктах, текст якого днями з'явився в мережі.

«ПАТ «Іл» піддається безпрецедентному експерименту, коли «ефективний менеджмент» людей далеких від патріотизму планомірно знищує останній стовп незалежності Росії від іноземних виробників літаків. Ці не в міру активні «ефективні менеджери», затівають все нові «реформи», результатом яких стає невиконання Державного оборонного замовлення, державних контрактів, планомірне знищення конструкторського та інженерного складу», - наголошують працівники.

У проблемах, свого авіабудівного підприємства листувальники звинувачують попереднього генерального директора Олексія Рогозіна (займав посаду з травня 2017 по квітень 2019, пішов після скандалу зі зривом постачання Іл-76 МД 90А та проблемами зі створенням Іл-112В, - прим. ДЕ) та Юрія Грудініна, який змінив його на цій посаді.

«...Рогозін А.Д. привів на підприємство свою команду, створюючи паралельні структури напротивагу структурам, що вже діяли протягом багатьох років. Нова команда, своєю чергою, привела на підприємство понад 700 осіб з зарплатами в кілька разів вищіми, ніж у працівників, що працюють на таких самих посадах. В результаті «ефективної» роботи «ефективних менеджерів від авіації» збитки дивізіону транспортної авіації склали понад 65 млрд рублів (близько мільярда доларів, - прим. ДЕ)», - відзначається у листі.

За словами працівників «Іл», з приходом Грудініна, ситуація стала ще більш складною.

«За пів року (судячи по застереженнях та описаним подіям, цей лист ймовірно було написано ще влітку минулого (2019) року, - прим. ДЕ) відбулося повне руйнування системи управління дивізіоном, деморалізація активно працюючих конструкторів, еміграція конструкторів, особливо молоді, різка підміна бюрократів і пройдисвітів від авіації. Почалося поголовне і найжорстокіше скорочення і звільнення працівників підприємства», - перераховують свої біди автори листа.

Надалі у зверненні повідомляється про численні випадки різних корупційних схем, в яких було помічене нове керівництво.

«Дуже багато ще можна писати про жахливу ситуацію, яка склалася на ПАТ «Іл» і якщо термінових заходів з виправлення описаної ситуації не буде прийнято, то повне знищення підприємства і надалі деградація російського авіапрому не за горами», - підсумували автори звернення.

Однак, власне корупція та різного роду схеми по присвоєнню державних коштів, описані в листі це лише верхівка цілого комплексу проблем, які практично роблять РФ неспроможною у питанні будівництва сучасних транспортних літаків.

Слід зазначити, що основною причиною скандальної заміни Олексія Рогозіна на колишнього керівника ТАНТК ім. Г. М. Берієва Юрія Грудініна став зрив ДОЗ на постачання нових військово-транспортних літаків Іл-76 МД/90А (Іл-476).

Перший політ військово-транспортного літака Іл-76МД-90А (зн 0108). Це перша з машин, що була виготовлена за контрактом 2012 року для МО РФ. Ульяновськ, 15.12.2015 / Фото: АТ «Авіастар-СП»

Цю модернізовану версію літака вперше підняли в повітря ще у вересні 2012 року, а вже через місяць був підписаний контракт на постачання 39 таких літаків Міністерству оборони РФ. Причому перші 2 борти повинні були бути отримані замовником ще у 2014 році.

Попри заплановані терміни, значне фінансування і те, що взимку 2015 року перший серійний Іл-476 виготовлений по цьому контракту піднявся в повітря, до 2019 року жодного нового літака (окрім першого) МО РФ так і не отримало.

«У нас виникли проблеми з серійним виробництвом літаків Іл-476 - в минулому році було зірвано держоборонзамовлення на них. Три машини йдуть із запізненням на три-чотири місяці», - в березні 2019 (!) року заявив віцепрем'єр Юрій Борисов, який в уряді РФ курує оборонно-промисловий комплекс.

Перший побудований у 2019 році (четвертий за контрактом 2012 р.) на АТ «Авіастар-СП» військово-транспортний літак Іл-76МД-90А (зн 0202, рн RF-78657) в першому польоті. Ульяновськ, 13.06.2019 / Фото: АТ «Авіастар-СП»

«Перед нами стоїть завдання в цьому році випустити не менше шести Іл-476, в наступному році - не менше семи (своєю чергою, керуючий директор «Авіастар-СП», де власне виробляють ці літаки, Василь Донцов повідомляв, що у 2019 році планувалося передати 5 Іл-76МД-90А, а у 2020-м - 6, - прим. ДЕ), а починаючи з 2021 роки вийти на виробництво 10-12 літаків на рік», - додав він.

Власне другу серійну машину, через 3 роки після зльоту першої, МО РФ отримала лише у квітні минулого року. Надалі (в травні та серпні 2019, - прим. ДЕ) було передано ще два нових літаки, корпуси до яких вже давно були закладені (наприклад «травневий» другій Іл вперше піднявся в повітря у грудні 2018 року, - прим. ДЕ). Тобто це ті самі 3 машини, які «йшли з запізненням» та мали бути відправлені замовнику у 2018 році. А ось передачу ще двох запланованих машин, які тільки почали збирати, перенесли на 2020 рік.

«Військово-транспортній авіації поставлені тільки три літаки з п'яти запланованих, постачання двох, що залишилися, перенесено на 2020 рік», - розповіло 11 січня ц.р. російським ЗМІ джерело в оборонно-промисловому комплексі РФ.

Іл-76МД-90А
Другий, практично побудований у 2019 році (або п'ятий за контрактом 2012 року) на АТ «Авіастар-СП» військово-транспортний літак Іл-76МД-90А (зн 0203). Ульяновськ, жовтень 2019 року / Фото: АТ «Авіастар-СП»

За слів цього джерела відомо, що затримка пов'язана з несвоєчасним надходженням необхідних комплектуючих від підприємств в рамках кооперації.

У прес-службі ВАТ «Авіаційний комплекс імені С. В. Ільюшина» підтвердили цю інформацію і повідомили, що літаки з «новими комплектуючими будуть передані замовнику в першому кварталі 2020 року».

А отже, попри зміну керівництва, чергові гучні заяви та «ручне керування» ситуація з серійним будівництвом начебто вже давно освоєної й готової машини дуже далека від запланованих обсягів.

Іл-112В – невиправдана надія російського авіапрому

Не менш епічна ситуація з розрекламованою надією легкої транспортної авіації РФ - перспективним літаком нового покоління Іл-112В, який призначений для заміни старих літаків Ан-24 та Ан-26.

Його створенням почали займатися ще з початку 90-х років, і уряд РФ неодноразово оголошував про близький початок серійного виробництва цієї

моделі, починаючи ще з 2006 року. Знову «відродили» проект на початку 2013 року, і очікувалося, що перший Іл-112В злетить наприкінці 2016 року.

Попри неодноразові обіцянки, що ось-ось Іл-112В полетить та почне десятками замінювати старі «Ани», його перший (і поки єдиний) політ відбувся наприкінці березня 2019 року.

Знакова подія була обставлений з традиційним для сучасної Росії пафосом та «символізмом». Так, дата зльоту нового «Іл» – 30 березня, була присвячена до дня народження Сергія Ілюшина, а супроводження літака здійснював його «батько» - літак-лабораторія Іл-114ЛЛ (модель Іл-114 створювалася у 1990 році та мала замінити Ан-24, але літак виявився нікому не потрібний й з 18 побудованих машин літає власне тільки одна ця «лабораторія» – прим. ДЕ).

Іл-114ЛЛ. Воронеж
Перший дослідний зразок легкого турбогвинтового військово-транспортного літака Іл-112В (сн 01-01, рн 41400) у першому польоті в супроводі літака-лабораторії Іл-114ЛЛ. Воронеж, 30 березня 2019 / Фото: Олександр Мартинов

Російські ЗМІ та офіційні діячі відразу відрапортували про вдалий політ.

«Випробувальний політ пройшов на аеродромі авіабудівного підприємства ПАТ «ВАЛТ» (входить до Дивізіону транспортної авіації ОАК). Екіпажем командував Герой Росії Микола Куімов ... Після польоту Куімов сказав «РІА Новини», що випробування пройшли добре, а літак назвав чудовим», - написали про подію на одному з відомих російських ресурсів.

«Як повідомили журналістам на двигунобудівному підприємстві «ОДК-Климов» двигуни літака в ході польоту відпрацювали штатно. Турбогвинтові двигуни ТВ7-117СТ розробки й виробництва «ОДК-Климов» 30 березня підняли в повітря новий російський легкий військово-транспортний літак Іл-112В. Під час його першого вильоту двигуни відпрацювали штатно», - не відставали від своїх колег журналісти з агенції ТАСС.

Однак, через якихось два тижні генеральний конструктор ПАТ «Іл» Микола Таліков розповів дещо інше.

«Коли екіпаж вже готувався до посадки, залишалися буквально лічені секунди до торкання землі, на висоті 30 метрів спрацювала сигналізація і двигун автоматично перемикнувся з автоматичної системи управління на гідромеханічну. Екіпаж, нормально виконав посадку, зарулив на стоянку, і вже потім вимкнув звукову та світлову сигналізацію, яка говорила про перехід двигуна на інший режим», - повідомив Таліков.

«Аналізуючи записи та параметри ми побачили, що лівий двигун працював в заданому діапазоні, а правий перейшов на гідромеханіку і працював в дещо меншому режимі по оборотах», - додав він.

Крім того, він розповів про невідповідність нового літака побажанням замовника (міноборони РФ), зокрема про так і не вирішену проблему з перевантаженням машини.

«Наразі (на момент першого польоту – прим. ДЕ) комплектація цього літака дозволяє нам закрити 113 пунктів вимог ТЗ (технічне замовлення) зі 135», - відзначив він.

Власне, про неготовність нового літака можна судити хоча б з того факту, що його так і залишили доробляти на підприємстві й більше з землі він не підіймався (до того ж на заводському аеродромі «вдало» почався ремонт, який триває досі, - прим. ДЕ).

Ще одним підтвердженням, чергового «зриву термінів» може служити повідомлення від відомого телеграм-каналу «НЕЗАГАРЬ».

«Іл-112, в п'ятницю (27 грудня 2019 року) був продемонстрований представникам міністерства оборони, була проведена прогонка двигунів, хоча дозвіл на це отримано не було (справа ризикована і серйозна). За фактом йде зрив державного оборонного замовлення: доробка машини не завершена і не розпочато ресурсні випробування. Колосальне відставання від графіка», - йдеться в повідомленні.

Тобто через майже рік після «вдалого першого польоту» ніхто навіть не уявляє коли власне почнуться планові випробування в повітрі, а про строки сертифікації та серійного виробництва можна лише гадати.

Ось так виглядають трудові будні працівників заводу «ВАЛТ»

Не помітний ентузіазм й у власне робітників «Воронезького акціонерного літакобудівного товариства». Працівники заводу, який колись будував Ан-148 й має «ось-ось» почати будувати десятки Іл-112В, на своєму форумі скаржаться на скорочення, подальше чергове зниження платні за постійні простої (при цьому середня заробітна платня там і так нижча за аналогічну на українському «Антонові», що для РФ вважається вкрай низькім рівнем, – прим. ДЕ) та перетворення заводу з «авіабудівного» на ремонтну філію.

Таким чином, чергова «перемога» російського транспортного авіабудування поки що існує лише в телепередачах та гучних рекламних промовах у ЗМІ.

Іл-114-300 – видати старе за нове...

Після початку збройної агресії та розриву коопераційних зв’язків з Україною, в РФ почали замислюватися й над створенням дешевого аналога пасажирських літаків Ан-24. Оскільки компетенції в цій справі у російських авіабудівельників було вкрай небагато, а терміни піджимали, керівництво РФ не придумало нічого іншого, як відродити нікому не потрібний Іл-114.

У 2014-2015 роках почалася програма по проекту розгортання виробництва цих оновлених пасажирських літаків (до 2012 року їх робили у Ташкенті, – прим.ДЕ) під позначенням Іл-114-300. На створення першого модернізованого літака (традиційно – «повністю вітчизняного виробництва») були витрачені величезні кошти (лише на початковому етапі близько 2,5 млрд рублів, - прим. ДЕ). Планувалося, що вже у 2019 році розпочнеться серійне виробництво.

Іл-114-300
Літак Іл-114-100 (зн 1033830030, сн 01-08, рн RA-91002) побудований у 1994 році, з якого власне й роблять перший дослідний зразок «оновленого» літака Іл-114-300 на стоянці у Жуковському. 2004 рік /Фото: Сергій Рябцев

Виготовленням суттєвої частини деталей для Іл-114 має займатися все тей же ВАЛТ, а остаточним монтажем літака – «Російська літакобудівна корпорація «МіГ».

При цьому власне перший Іл-114-300 зовсім не новий. Він створений на базі літака №01-08, що був спочатку побудованому в далекому 1994 році на авіазаводі в Ташкенті. Раніше літак довго стояв на зберіганні (з 2001 року) в льотно-дослідницькому інституті імені М. М. Громова в Жуковському. Після початку програми будівництва двомоторних турбогвинтових літаків «повністю вітчизняного виробництва», він був розконсервований, відмитий і ретельно оглянутий. Питань до технічного стану планера не було.

Іл-114
Транспортування планера пасажирського літака Іл-114 (сн 0104) на випробування / Фото: І. Кано

Також варто відзначити, що й інші перші літаки цього типу планувалося збирати зі старих планерів (також збиралися переобладнати й певну кількість готових літаків, що раніше літали, але зараз не використовуються), що осталися в Ташкенті.

Наразі підготовлений перший прототип «заміни Ан-24», який, за словами гендиректора «МіГ» Іллі Тарасенко, має вперше піднятися в повітря у листопаді ц.р.

Іл-114- 300
Один з останніх рейсових польотів Іл-114-100 авіакомпанії «Узбекистон хаво йуллари» (рн UK-91108 сн 02-08). Ташкент, 12.03.2018. КБ «Ільюшин» у 2018 році вело перемовини з цією компанію про закупівлю її літаків Іл-114-100 задля подальшого їх перероблювання у «повністю вітчизняного виробництва» Іл-114- 300 / Фото: Кирило Маркін

«Ми повинні до листопада наступного року (тобто 2020) зробити перший політ, з 2023 року запустити в серійне виробництво (згідно з початковим планом перший зразок мав бути готовим ще у 2018 році, перша серійна машина у 2019, а у 2020 році мали зробити вже 6 Іл-114-300, - прім. ДЕ) і, починаючи з цього періоду, випускати по 12 літаків на рік», - розповів про плани Тарасенко у вересні минулого року.

Однак наскільки «новий» Іл-114-300, готовий насправді, відповісти досить складно, хоч роботи на заводі над ним тривають вже 4 роки (з 2016 р.). Зокрема так описують його стан на телеграм-каналі «НЕЗАГАРЬ».

Задля переможних новорічних селфі заводчанам довелося екстрено привести прототип Іл-114-300 в «готовий» вигляд

«Іл-114 в суботу (28 грудня 2019 року, після показу Іл-112В – прим ДЕ) також демонструвався. Тільки не повноцінний літак, а муляж літака Іл-114-300. Повітряне судно викотили з цеху, заради фотографії людей, більшість з яких не мають відношення до літака. Більш того, заради фарбування літака для красивого звітного фото на 11 днів був зупинений процес складання і цехових відпрацювань. Всередину взагалі краще не заглядати, начинку робили просто з підручних матеріалів і порожніх коробок, візуально нагадують справжні прилади. Зараз літак буде оточений лісами, заради імітації бурхливої діяльності, перед приїздом великого начальства», - йдеться в повідомленні.

На форумі ВАЛТ теж пройшлися по цьому заходу: «Його просто пофарбували. І викотили. Усередині там хаос», - написав про прототип Іл-114-300 один з воронежців.

Земне тяжіння сильніше за оптимізм російських казочок...

Тож, ситуація з проектами, що в РФ намагаються реалізовувати під маркою «Іл» може свідчити про критичні системні проблеми в авіабудівній галузі РФ. Як бачимо, навіть з доробкою та модернізацію більш-менш готового літака підприємства ОАК мучаться вже 5 років і поки що, окрім гарних фотосесій для поважних гостей похвалитися їм немає чим...

Це говорить про те, що загальні проблеми авіаційної галузі в РФ є системними й вже такими, що неможна вирішити навіть за рахунок вливання великих коштів. В умовах відключення РФ від передових західних технологій, що відбулось у зв’язку з незаконною анексією Криму та агресією проти України, російська авіаційна промисловість поступово втрачає науково-технологічний та кадровий потенціал. А розрив коопераційних зв’язків з Україною, що був спричинений бездумними діями російського керівництва, спрямованими на, нібито, відродження колишньої імперської величі Росії, став спусковим механізмом самоліквідації російського авіапрому та інших високотехнологічних галузей, в яких українські КБ та підприємства відігравали суттєву роль.

Тож імперські амбіції нинішніх мешканців кремля, не встигнувши набрати висоту, розбиваються об жорстоку реальність в якій, на відміну від російських казочок, науково-технічний прогрес не рухається «по щучому велінню», а «дурень» – це все ж діагноз, а не індульгенція на краще життя...

Олег ШУЛЬГА

Читайте також: Як "Козаки" за ціну воювали: Нові деталі про поставки бронемашин до війська