xcounter
#

У що перетвориться Каховське водосховище, коли вода піде: мапи 1943 року

162064
У що перетвориться Каховське водосховище, коли вода піде: мапи 1943 року

На мапах до побудови Каховської ГЕС та заповнення Каховського водосховища Дніпро мав абсолютно інший вигляд - до чого треба бути готовим

Каховське водосховище було створене у 1955-1958 роках після введення в експлуатацію Каховської ГЕС, яка підняла рівень води на 16 метрів. Його довжина 230 км, воно тягнеться від Запоріжжя до Нової Каховки та має середню ширину у 9,4 км та найбільшу у 24 км, загальна площа 2155 кв. км, а об'єм 18,2 кубічним км.

Але ці параметри стосуються ситуації, коли існує гребля Каховської ГЕС. Й тепер це - минуле. Й наразі вода з Каховського водосховища просто витікає, а саме водосховище міліє. Зрештою Дніпро повернеться до свого стану до побудови греблі у Новій Каховці. Який вигляд матиме Дніпро нижче Запоріжжя можливо побачити на мапах до 1955 року.

Читайте також: Підрив рашистами Каховської ГЕС: комп'ютерне динамічне моделювання затоплення (відео)

Наприклад, у мережі є доволі детальні мапи 1943 року німецького генштабу, які дозволяють оцінити, що чекає Україну найближчим часом. Нижче - збірка з трьох таких мап району Запоріжжя, Кривого Рогу та Херсону, але маємо зазначити, що ці мапи не є надійним джерелом для моделювання. Зокрема вони не враховують функціонування каскаду ГЕС вище Запоріжжя.

Дніпро до побудови Каховської ГЕС
Дніпро до побудови Каховської ГЕС, мапа 1943 року, масштаб 1:300000

Замість самого водосховища - величезні заболочені плавні, саме їх було затоплено під час формування водосховища, історично ця місцевість мала назву Великий Луг. Наразі серед річок України аналогічна місцевість добре видна на прикладі нижньої течії Десни.

Десна заплави

Кардинальні зміни чекають на течію Дніпра поряд із Запоріжжям, де ширина Каховського водосховища найбільша.

Дніпро до побудови Каховської ГЕС
Тут та далі мапа 1943 року, а також знімок Google Earth

Потенційна загроза - рівень води для охолодження Запорізької атомної електростанції, для чого використовується штучний ставок-охолоджувач. Наразі, відповідно до повідомлення "Енергоатому", його рівень складає 16,6 метра, чого достатньо для функціонування ЗАЕС.

Своєю чергою район ЗАЕС на старих мапах виглядає наступним чином:

Дніпро до побудови Каховської ГЕС

З огляду на мапу 1943 року, ЗАЕС фактично знаходиться на березі старого річища Дніпра. Також можливо навести німецький аерознімок від того ж року - ставок-охолоджувач знаходиться там, де колись був Дніпро. Але навряд для вірогідного прогнозування стара мапа та фото є надійним джерелом.

Дніпро до побудови Каховської ГЕС, ЗАЕС

Минулий вигляд Дніпра у районі нижче Нікополя, Мар'янського, Осокорівки та Бабине:

Дніпро до побудови Каховської ГЕС

А найменші зміни гідрографії скоріш за все очікують нижню частину Каховського водосховища:

Дніпро до побудови Каховської ГЕС

Водночас підрив греблі Каховської ГЕС буде мати значно більші наслідки, з огляду на важливість Каховського водосховища для всього Півдня України. Мова йде про функціонування всіх гідротехнічних споруд регіону, які слугували для іригації та постачання води до населених пунктів, включно з усім поки що окупованим Кримом.

Читайте також: Резніков озвучив терміни, як швидко Україна буде готова приймати F-16
ТЕГИ Війна