В Асоціації "Укравіапром" впевнені, що новому керівнику ДП "Харківське державне авіаційне виробниче підприємство" варто зосередити свої зусилля на відроджені можливості збирати та ремонтувати літаки на підприємстві, а не на планах створення індустріального парку та ідеях про неможливість авіабудівництва.
Так своє занепокоєння з приводу недавніх слів гендиректора ХДАВП Олександра Кривоконя щодо критичного стану підприємства та наочної неможливості будівництва літаків на авіазаводі, висловив президент Асоціації "Укравіапром", голова правління АТ "ФЕД" Віктор Попов в коментарі для Defense Express .
Читайте також: "Антонов" замовив в британської компанії послугу з виготовлення й випробування партії нових шин для Ан-178
На його думку, подібні публічні заяви, попри певні проблеми, насамперед мають вкрай негативний вплив на колектив підприємства, якій переживає нелегкі часи й потребує підбадьорення й підтримки з боку керівництва та постановки завдань для виходу з кризи, а не негативних висловів.
"Ан-74 це нішевий продукт, який сьогодні затребуваний. А ті питання, які пов'язані з імпортозаміщенням, нарощуванням виробництва, авжеж, вони є і вони дуже складні, але найголовніше йти цим шляхом, а не розмовляти про те, що це неможливо зробити", - відзначив Віктор Попов.
Крім того, подібні висловлювання можуть збентежити й замовників, як внутрішніх, так і закордонних. А це точно ситуацію не виправить й на краще не змінить.
"Ось зараз побачить Міноборони це інтерв'ю або МВС. Ми доводимо, що ми можемо, що потрібно розміщувати держоборонзамовлення. Він каже, що ми не можемо. І як виконувати держзамовлення з таким настроєм, з такою постановкою питання перед колективом?", - поставив риторичне питання президент "Укравіапром".
"Сьогодні необхідно показати нашим закордонним експлуатантам, що ХДАВП в змозі працювати. Це і Туркменія, це і Казахстан, це і Єгипет, а також інші експлуатанти літаків (типу Ан-74 чи Ан-140). Але при такій постановці питання, що ми нічого не можемо робити, ми не знайдемо замовників", - зазначив Віктор Попов.
При цьому, голова правління "ФЕД" нагадав, що в відродженні харківського авіазаводу зацікавлений особисто Президент України, який дав відповідне доручення. Також неодноразово про готовність замовляти нові літаки на ХДАВП казали й представники МВС та Міноборони.
Крім того, окремі країни також виявляють зацікавленість у придбанні транспортників Ан-74. Так, наприклад, можливість постачання добудованих Ан-74 до Іраку може стати ще однією можливістю розширити ринок збуту і допомогти ХДАВП.
Підтримку в відновленні авіабудівництва у Харкові готові надати й місцеві посадовці, тому, на думку Віктора Попова, гендиректору ХДАВП варто максимально зосередити сили саме на відновленні компетенції та спроможності підприємства виготовляти літаки "Антонов", а не на сумнівних проектах та жалобах.
"Вся обласна адміністрація, обласна рада, народні депутати харківської області підтримують відродження. А він пропонує сьогодні зробити індустріальний парк. Пропонує його, як якесь садівниче товариство розділити на ділянки й там зробити робочі місця, нові якісь. Що вони там будуть робити незрозуміло. Ти бери роби літак!", - наголосив президент Асоціації "Укравіапром".
Своєю чергою, Віктор Попов відзначив, що наявних зусиль ДК "Укроборонпром" по виправленню ситуації недостатньо й, на його думку, положення може виправити прийняття окремого закону по ХДАВП, який дасть змогу створити на його базі спільний авіабудівний альянс з приватними компаніями, як то "Мотор Січ" чи той же "ФЕД", можливо навіть з участю закордонних інвесторів. Такі дії потенційно можуть надати необхідні зовнішні ресурси, які поправлять стан заводу, дадуть можливість почати програму імпортозаміщення й власне виробництво/добудову літаків.
"Є мета, поставлена й Президентом і громадськістю - не дати померти ХАЗу. А для цього потрібні спеціальні підходи. Ми за те, щоб прийняти спеціальний закон по ХАЗу, який зробив би умови входження інвестора привабливими, не тільки для внутрішніх, але і для іноземних інвесторів", - відзначив очільник компанії "ФЕД".
"Укроборонпром" нас як би в цьому підтримує, але потрібні конкретні кроки. Концерн же пов'язує цю справу з прийняттям закону 3822. Але я б не пов'язував цю справу, це абсолютно різні речі", - додав він.
Нагадаємо, ХДАВП серійно не випускає літаки вже близько 10 років й за цей період накопичив величезні борги (сукупно близько 3,9 млрд гривень), як перед державою та комерційними структурами, так і перед власними працівниками (борги по зарплаті - понад 250 млн гривень).
Для чергової спроби виправити ситуацію у квітні цього року Концерн призначив на ХДАВП нового гендиректора, яким став Олександр Кривоконь.
Наприкінці червня ц.р. він дав інтерв’ю місцевому каналу Simon, під час якого детально описав надскладну ситуацію, що склалася на підприємстві та висловив думку про те, що при наявному положенні будівництво нових літаків на ХДАВП неможливе.
"Інші керівники, які казали, що ми можемо щось будувати… Не можемо ми нічого будувати сьогодні. В нас нема на сьогодні тих людей, тієї кількості й тієї кваліфікації людей, які зможуть сьогодні будувати літаки", - сказав він.
Варто також додати, що проблемою харківського авіазаводу зайнялись на найвищому рівні. Зокрема, в підписаному 24 червня цього року Главою Держави Указі Президента України №268/2021, одним з завдань доручених Уряду є затвердження в місячний термін плану антикризових заходів щодо фінансового оздоровлення та відновлення ефективної роботи ХДАВП.
Ще однією позитивною для підприємства новиною стала заява щодо передачі двох майже готових літаків Ан-140, які наразі перебувають в цеху заводу, у лізинг АТ "Мотор Січ". Підписання угоди за планом мало відбутися наприкінці червня ц.р.
"26 червня ми повинні підписати договір на добудову і лізинг двох літаків Ан-140 разом з Укроборонпромом і харківським заводом. Це дата, яку встановив керівник Укроборонпрому", - повідомив Віцепрезидент "Мотор Січ" Володимир Семенов.
Читайте також: "Мотор Січ" уклала з турецькою TAI контракт на постачання двигунів для гелікоптерів