Під час свого прес-брифінгу заступник міністра оборони Польщі Павел Бейда оголосив, що 27 листопада 2024 року Bank Gospodarstwa Krajowego підписав відповідні документи для фінансування виробництва та поставок самохідних артустановок K9 та реактивних систем Homar-K, гроші мають проходити через Фонд підтримки збройних сил.
Сам факт такого рішення означає, що тепер є фінансування для реалізації одразу двох крупних контрактів на виробництво та поставку південнокорейського озброєння для Війська Польського, які були укладені в грудні 2023 та у квітні 2024 року відповідно. Про це пише польський портал Defence24.
Читайте також: Чому "Ростех" став 7 у світі оборонною компанією за доходом та куди РФ експортувала зброю
На цьому місці варто наголосити, що на даний момент не розкривається обсяг фінасування, який має пройти через Bank Gospodarstwa Krajowego на реалізацію згаданих вище контрактів.
Якщо деталізувати, то у грудні 2023 року Польща уклала контракт на виробництво та поставку протягом 2025-2027 років 152 самохідних артустановок K9A1 та K9PL, до яких в пакеті мають йти боєприпаси та модульні метальні заряди, і також допоміжна техніка. Вказівка на "PL" прямо говорить про те, що частина із цих САУ мають бути виготовлені безпосередньо на потужностях польського ОПК.
Крім того, у квітні 2024 року Польща та Південна Корея уклали контракт на поставку 72 систем Homar-K, за яким передбачається, що із цього обсягу перші 13 пускових установок будуть виготовлені виключно на південнокорейських потужностях, а от по наступним 59 передбачається локалізація виробництва із залученням польських підприємств.
При цьому також наводиться деталізація, що за умови реалізації усіх вже укладених контрактів Військо Польське має отримати до 2027 року загалом 364 самохідні артустановки K9A1 та K9PL, при цьому за першим контрактом від 2022 року із 212 передбачених САУ уже поставлено 120.
Ну і також – до 2031 року Військо Польське має отримати загалом 290 установок Homar-K, при цьому перший контракт передбачає поставку 218 установок, на жовтень 2024 року було отримано 35 одиниць.
На цьому місці від Defense Express хочемо звернути увагу саме на особливість механізму фінансування, який вирішило залучити польське Міноборони на оплату південнокорейської зброї. Річ в тім, що згаданий вище Bank Gospodarstwa Krajowego є державним та формально призначений взагалі для фінансування проектів регіонального розвитку.
І тут виглядає так, що в рамках внутрішньополітичних дискусій польські урядовці дійшли до певного консенсусу, що організація виробництва південнокорейського озброєння на потужностях польського ОПК в тому числі й впливає на регіональний розвиток, і саме тому було обрано згаданий вище Bank Gospodarstwa Krajowego як джерело фінансування.
Бо на початок лютого 2024 року ситуація виглядала так - Польща хоче купити в Південної Кореї зброю мінімум на $12 млрд, але є нюанси з грошима, і ці нюанси були прямо пов’язані з характером внутрішньополітичних суперечок, які на той момент точились після польських парламентських виборів. Тому можливо, що останні кілька місяців могли піти зокрема на те, щоб напрацювати рішення та залучити згаданий вище Bank Gospodarstwa Krajowego як джерело фінансування на південнокорейську зброю.
Читайте також: 650 млн євро на зброю лише у грудні від Німеччини: про ще може йти мова