Аналітичний центр SIPRI, Стокгольмський інститут дослідження проблем миру, опублікував оновлений рейтинг оборонних компаній світу на основі їх доходів. Маємо одразу зазначити, що він стосується позицій 2023 року, але така затримка є традиційною та пов'язана з різним строком публікації фінансових звітностей у різних країнах.
За ним перші п'ять місць посідають американські оборонні компанії: Lockheed Martin, RTX (Raytheon), Northrop Grumman, Boeing та General Dynamics. Шосте місце віддано британській BAE Systems, а от на сьомому опинився "Ростех" - російський оборонний конгломерат. А трійку топ-10 зачиняють китайські оборонні компанії.
Читайте також: Що в РФ пишуть про нову ракету "Кедр", він же "Орешник", та як це варто сприймати
За цими даними "Ростех" збільшив, у порівнянні з 2022 роком свій дохід з 14,5 млрд доларів до 21,7 млрд доларів. І це більш ніж значне зростання на 49,3% на рік.
Але вкрай важливо уважніше придивитися до того, що позиція "Ростеха" помічена зносками e та f. А під ними криється дуже важлива уточнююча інформація. Перша попереджає: "показники доходів від продажу зброї для цієї компанії є оцінкою з високим ступенем невизначеності".
А друга про те, що "Ростех" - це холдингова компанія і туди включені дані (вочевидь з цією самою невизначеністю) від підприємств, що входять до її складу - "Объединённая авиастроительная корпорация", "Уралвагонзавод" та інші. І на тлі цього також необхідно знати, що "Ростех" - це не весь російський військово-промисловий комплекс, хоча і значна його частина.
Також зростання доходів від продажу озброєння від російських державних збройових компаній - просто логічно на тлі шалених витрат РФ на війну та озброєння для її ведення. І необхідно розуміти, що на 2022 рік РФ на всі військові витрати у бюджеті спочатку заклала понад 45 млрд доларів, у 2023 - 112 млрд доларів, а на 2024 рік - 145 млрд доларів.
І звісно частка з цих бюджетних витрат у вигляді контрактів на зброю перетвориться на доходи "Ростеха". Тому вже через рік цілком варто очікувати, що у рейтингу за 2024 рік цей російських оборонний холдинг у SIPRI поставлять ще вище. Хоча загалом включення "Ростеха" з даними, які мають помітку "з високою ступенню невизначеності" вже виглядає дискусійним.
Попри це, дехто у РФ вже спробував заявити, що попри санкції зростає й російський експорт озброєння, який також у 2023 році стимулював збільшення доходів. Водночас у базі даних SIPRI серед відомих російських експортних контрактів, які були укладені у 2023 році фігурує лише одна позиція - 2 вертольоти Ми-17 до Киргизстану.
У порівнянні із ним навіть 2022 рік, в якому РФ змогла продати, згідно SIPRI: 4 ЗРК "Тор" та ракет до них до Алжиру та 24 учбово-бойових Як-130 до Ірану, виглядає значно жвавішим. Особливо, якщо згадати і про постачання вживаного озброєння: 6 учбово-тренувальних літаків L-39 до Центральної Африканської Республіки та 5 до Малі. До Малі також вживаними 1 штурмовик Су-25 та 1 вертоліт Ми-8.
Тобто з точки зору потрапляння до рейтингів SIPRI російського оборонного холдинга взагалі не пов'язано з експортом. А лише із реальними російськими витратами на війну проти України.
Читайте також: 650 млн євро на зброю лише у грудні від Німеччини: про ще може йти мова