xcounter
#

Чому "Ростех" став 7 у світі оборонною компанією за доходом та куди РФ експортувала зброю

7703
Збирання Су-57
Збирання Су-57

SIPRI, Стокгольмський інститут дослідження проблем миру, з дуже важливими обмовками поставив "Ростех" на 7 місце серед збройових компаній у світі за доходом

Аналітичний центр SIPRI, Стокгольмський інститут дослідження проблем миру, опублікував оновлений рейтинг оборонних компаній світу на основі їх доходів. Маємо одразу зазначити, що він стосується позицій 2023 року, але така затримка є традиційною та пов'язана з різним строком публікації фінансових звітностей у різних країнах.

За ним перші п'ять місць посідають американські оборонні компанії: Lockheed Martin, RTX (Raytheon), Northrop Grumman, Boeing та General Dynamics. Шосте місце віддано британській BAE Systems, а от на сьомому опинився "Ростех" - російський оборонний конгломерат. А трійку топ-10 зачиняють китайські оборонні компанії.

Читайте також: Що в РФ пишуть про нову ракету "Кедр", він же "Орешник", та як це варто сприймати

За цими даними "Ростех" збільшив, у порівнянні з 2022 роком свій дохід з 14,5 млрд доларів до 21,7 млрд доларів. І це більш ніж значне зростання на 49,3% на рік.

Але вкрай важливо уважніше придивитися до того, що позиція "Ростеха" помічена зносками e та f. А під ними криється дуже важлива уточнююча інформація. Перша попереджає: "показники доходів від продажу зброї для цієї компанії є оцінкою з високим ступенем невизначеності".

А друга про те, що "Ростех" - це холдингова компанія і туди включені дані (вочевидь з цією самою невизначеністю) від підприємств, що входять до її складу - "Объединённая авиастроительная корпорация", "Уралвагонзавод" та інші. І на тлі цього також необхідно знати, що "Ростех" - це не весь російський військово-промисловий комплекс, хоча і значна його частина.

Объединённая авиастроительная корпорация Су-35 Сухой
Виробництво Су-35 на "Сухой", що входить до "Объединённая авиастроительная корпорация"

Також зростання доходів від продажу озброєння від російських державних збройових компаній - просто логічно на тлі шалених витрат РФ на війну та озброєння для її ведення. І необхідно розуміти, що на 2022 рік РФ на всі військові витрати у бюджеті спочатку заклала понад 45 млрд доларів, у 2023 - 112 млрд доларів, а на 2024 рік - 145 млрд доларів.

І звісно частка з цих бюджетних витрат у вигляді контрактів на зброю перетвориться на доходи "Ростеха". Тому вже через рік цілком варто очікувати, що у рейтингу за 2024 рік цей російських оборонний холдинг у SIPRI поставлять ще вище. Хоча загалом включення "Ростеха" з даними, які мають помітку "з високою ступенню невизначеності" вже виглядає дискусійним.

Попри це, дехто у РФ вже спробував заявити, що попри санкції зростає й російський експорт озброєння, який також у 2023 році стимулював збільшення доходів. Водночас у базі даних SIPRI серед відомих російських експортних контрактів, які були укладені у 2023 році фігурує лише одна позиція - 2 вертольоти Ми-17 до Киргизстану.

Ми-17 Киргизстан
Ми-17 збройних сил Киргизстану

У порівнянні із ним навіть 2022 рік, в якому РФ змогла продати, згідно SIPRI: 4 ЗРК "Тор" та ракет до них до Алжиру та 24 учбово-бойових Як-130 до Ірану, виглядає значно жвавішим. Особливо, якщо згадати і про постачання вживаного озброєння: 6 учбово-тренувальних літаків L-39 до Центральної Африканської Республіки та 5 до Малі. До Малі також вживаними 1 штурмовик Су-25 та 1 вертоліт Ми-8.

Тобто з точки зору потрапляння до рейтингів SIPRI російського оборонного холдинга взагалі не пов'язано з експортом. А лише із реальними російськими витратами на війну проти України.

Читайте також: 650 млн євро на зброю лише у грудні від Німеччини: про ще може йти мова