Американська "оборонка" наразі не готова до повномасштабного серійного виробництва такої новітньої зброї, як гіперзвукові ракети через відсутність налагодженого ланцюжка постачань необхідних для виробництва цієї зброї компонентів – такий висновок оприлюднено зокрема в документах Інституту нових технологій Національної оборонної промислової асоціації США (NDIA), йдеться у матеріалі видання Air and Space Forces Magazine.
За словами Ребекки Востенберг, наукової співробітниці NDIA, існуючі на сьогодні ланцюги постачань, "включаючи виробничу базу, постачання критично важливих матеріалів, випробувальну інфраструктуру і робочу силу, не здатні підтримувати масштабне розгортання гіперзвукової зброї".
Читайте також: Армія США розгорнула дивізіон гіперзвукових ракет LRHW, крутіших за рашистські "Кинжал" чи "Циркон"
Загалом наразі склалася ситуація з обмеженою кількістю постачальників та обмеженими виробничими потужностями – бо компанії, перед тим, як вкладатися в розширення виробництва, очевидно хочуть розуміти, наскільки їм це буде вигідно і як багато буде замовлень, а в Пентагоні поки що не можуть надати чіткої відповіді на ці питання.
Так, наприклад, в NDIA кажуть, що станом на сьогодні база для виробництва гіперзвукової техніки "навряд чи більша, ніж декілька докторів наук, "які роблять все вручну". Водночас Пентагону важливо виробляти гіперзвукові ракети у значних кількостях, щоб максимально здешевити виробництво – але хоч в оборонному відомстві країни й витрачають мільярди доларів на створення гіперзвукової зброї, наразі не було укладено жодного контракту з урахуванням саме високих темпів виробництва.
За словами Востенберг, сьогодні в ланцюжку постачань компонентів для гіперзвукової зброї є багато вразливих моментів. "Китай домінує у видобутку та переробці багатьох рідкоземельних елементів, необхідних для гіперзвукових технологій, тоді як необхідні гази, такі як неон, в основному постачає Україна", – йдеться в матеріалі.
Так, до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну до 54% постачань неону припадало на Україну, водночас два великі підприємства-постачальники (один з яких розташований в Маріуполі) були вимушені припинити свою роботу через бойові дії (виробництво було частково поновлено, але у значно менших обсягах), і їхню частку може заповнити зокрема Китай.
Проблеми є і з іншими компонентами, зокрема наразі США мають всього два постачальники перхлорат амонію. Таким чином, у постачанні критично необхідних компонентів відсутня конкуренція, яка б мала значно вплинути на зниження ціни закупівель.
У США хочуть відмовитися від програми ARRW, але поки насправді з цим проектом не все так однозначно
Серед порад, як вирішити ці проблеми – стимулювати видобуток та переробку рідкоземельних елементів безпосередньо в США, створивши під це нормативно-правову базу, "укріпити" запас стратегічних корисних копалин, а конкретно Пентагону – надати виробникам чітке розуміння попиту на ту чи іншу продукцію.
Читайте також: Повітряні Сили України підтвердили - "гіперзвуковий" Х-47 "Кинжал" збито, головний міф РФ про аналоговнєт знищено