"Основне завдання - налагодження системи, щоб позбутися від того хаосу, в якому знаходиться наша промисловість. Ми плануємо співпрацювати з профільними асоціаціями, у нас є спільні напрацювання", - заявив він у парламенті.
Згодом, в ефірі телеканалу "Україна 24" віцепремʼєр — міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Олег Уруський заявив про те, що нове міністерство не буде втручатися в роботу підприємств оборонно-промислового комплексу.
Читайте також: Бліцкриг № 3822: Чому "Укроборонпром" так поспішає з ухваленням Закону про долю підприємств "оборонки"
"Я категоричний противник того, щоб міністерство брало на себе функції управління (оборонно-промисловим комплексом — ред.), не йтиметься про те, щоб безпосередньо керувати підприємствами, втручатися в їх господарську діяльність, як сьогодні робить "Укроборонпром".
Директори підприємств, що входять в "Укроборонпром", можуть багато чого розповісти", — сказав він.
У мене є чітке бачення функцій і завдань нового міністерства, в першу чергу це розробка державної політики
Державний концерн "Укроборонпром" не може існувати у сьогоднішньому вигляді, тому потребує трансформації та розформування. Багато підприємств, що входять до концерну, втратили будь-який зв'язок з оборонною промисловістю.
З огляду на виступ Олега Уруського в ефірі телеканалу "Україна 24", він дотримується підходу, що частину підприємств "Укроборонпрому" треба передати до Фонду державного майна для подальшої приватизації, а на основі решти підприємств створити холдингову компанію, яка стане "основою українського ОПК".
"У 2014 році я пропонував перейти до системи холдингів за напрямками. Їх може бути 7 чи 8. А трансформація концерну повинна відбутися в державну холдингову компанію, яка буде керуючою холдинговою компанією та управляти рештою холдингів", - пояснив він.
Уруський запевнив, що у нього є стратегія та бачення як щодо подальшої долі концерну, так і сфери відповідальності нового міністерства.
"У мене є чітке бачення функцій і завдань нового міністерства, в першу чергу це розробка державної політики. Невипадково міністерство має назву "з питань стратегічних галузей", а не "оборонно-промислового комплексу".
У цивілізованих країнах не використовуються в назвах центральних органів влади, що входять до складу урядів цих країн, "оборонно-промисловий комплекс", — сказав він.
Важливі зміни в організації роботи оборонно-промислового комплексу країни, (навіть якщо Уруський і робить наголос насамперед на стратегічних галузях, що власне, не містить жодного протиріччя) та поява посадової особи, відповідальної за цей важливий сектор - це наслідки рішеннями РНБО України від 18.02.2020 "Про основні показники державного оборонного замовлення на 2020 рік та 2021, 2022 роки", уведеного в дію Указом Президента України від 27 лютого 2020 року № 59.
Серед іншого, там йшлся про створення центрального органу виконавчої влади, відповідального за формування та забезпечення реалізації державної військово-промислової політики та функцій з управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі.
Кардинальна зміна підходів до управління ОПК насамперед має розв’язати проблему недостатнього рівня координації суб’єктів військово-промислової політики, зокрема, відсутності профільного координуючого органу, та запровадити системний підхід до розвитку цієї сфери.
Перший етап реформування передбачає створення профільного міністерства, яке відповідатиме за формування і забезпечення реалізації державної військово-промислової політики.
У структуру нового міністерства, за планом, яке раніше виголосило керівництво РНБО, мають увійти підприємства ДК "Укроборонпром", Державне космічне агентство України, Державний науково-дослідний інститут інформатизації та моделювання економіки, Держслужба експортного контролю, державне підприємство Павлоградський хімічний завод.
Підприємства ОПК мають насамперед сконцентруватися на забезпеченні армії сучасними високотехнологічним озброєнням та технікою, що дозволить ефективно реагувати на сучасні виклики.
Що ж до розв'язання питання про організаційно-правову форму роботи підприємств, що входять до складу ДК "Укроборонпром", то тут ситуація достатньо цікава.
9 липня 2020 р. групою народних депутатів було зареєстровано законопроект № 3822 "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", фактичним автором якого є "Укроборонпром". Про особливості цього законопроекту ми вже писали.
Буде цілком вірним, якщо ці ініціативи концерну будуть проаналізовані через призму оборонного плануванння та низки державних програм, які конкретизують у часі, фінансах та результатах цілі військово-технічної та оборонно-промислової політики країни.
Це, власне, і належить безпосередньо до зони відповідальності та компетенцій нового віцепремʼєра — міністра з питань стратегічних галузей промисловості України.
Читайте також: Визначено кандидата на пост віце-прем’єра оборонно-промислового комплексу України (документ)