xcounter
#

Корейська Hanwha викупила легендарну американську верф у Філадельфії: коли історичні паралелі просто кричать

5663
Корейська Hanwha викупила легендарну американську верф у Філадельфії: коли історичні паралелі просто кричать

Викуплена корейцями Philly Shipyard - уламок легендарної Philadelphia Naval Shipyard, де будувались авіаносці класу Essex та лінкори класу Iowa

Корейський оборонний гігант Hanwha оголосив про завершення угоди з придбання американської верфі Philly Shipyard, яка знаходиться у Філадельфії за 100 млн доларів. Вона тепер буде вести діяльність під назвою Hanwha Philly Shipyard. При цьому окрім наявності грошей було важливим отримання дозволів від уряду США.

Ця угода не рядова і навіть дещо історична, бо саме попередні події дозволяють оцінити реальний стан речей. І почати треба ще з війни США за незалежність наприкінці XVIII сторіччя, бо саме тоді була створена Філадельфійська військово-морська верф - Philadelphia Naval Shipyard і вона стала першою корабельною ВМС США. Вона розширялась, модернізовувалась та була однією з ключових під час Другої світової війни - на ній будувались авіаносці класу Essex та лінкори класу Iowa.

Читайте також: У ЗСУ завершили етап випробувань дронів на оптоволокні: за крок до масового постачання до війська
USS New Jersey клас Iowa
USS New Jersey класу Iowa у доку Philadelphia Naval Shipyard (1967 рік)

На піку там працювало 40 тисяч, але за часи Холодної війни кількість робітників скоротилась до 12 тисяч. З 70-х верф для ВМС США вже не будувала нові кораблі, але відігравала роль бази для ремонту та модернізації, але почала будівництво комерційних суден. У 1991 році уряд США прийняв рішення закрити верф, чому через Верховний суд США намагалась перешкодити місцева влада Філадельфії, яка здалась через 4 роки боротьби.

Частину цієї верфі викупила норвезька Kværner, яка у 2000 році відкрила на частині її відновлених потужностей Philly Shipyard. Але тоді Kværner балансував на межі банкрутства, яке вдалось уникнути лише злиттям із конкурентом - норвезькою Aker ASA. І вже у неї Hanwha й викупила все що залишилось від Philadelphia Naval Shipyard.

І викупила з доволі простою метою - отримати доступ на американський оборонний ринок. Бо Philly Shipyard має прямі державні контракти із США. Зокрема на будівництво трьох багатоцільових суден National Security Multi-Mission Vessel, які використовуються для навчальних та рятувальних цілей та приписані до американських морських академій.

Empire State National Security Multi-Mission Vessel
Empire State класу National Security Multi-Mission Vessel

Наразі в оголошених планах Hanwha розширити виробничі потужності Philly Shipyard та отримати контракти від ВМС США. Але поки не на бойові кораблі, а на спеціалізовані типу кораблів забезпечення. З іншого боку, навряд у Кореї планують обмежитись лише цим, розуміючи, що це дуже довгострокова інвестиція, а для отримання багатомільярдних контрактів на умовні есмінці доведеться роками доказувати свою репутацію та можливості на простіших замовленнях.

І схоже, що корейці обрали "золотий час" для заходження на внутрішній військово-морський ринок США. Бо у США був представлений законопроєкт SHIPS for America Act, який має стратегічну мету стимулювати суднобудівну промисловість країни та передбачає значні фінансові вливання, інвестиції та пільги у цій сфері. І звісно все це з оглядом на Китай, у протистоянні з яким необхідно мати кораблі. Багато кораблів, як військових, так і цивільних.

Philly Shipyard
Philly Shipyard займає східну частину колишньої Philadelphia Naval Shipyard, авіаносець - колишній USS John F Kennedy

А от саме заходження корейців до США стало результатом активного лобіювання з боку міністра ВМС США Карлоса Дель Торо ідеї заведення в американську суднобудівну індустрію саме японських та корейських компаній, які повинні привнести нові технології та рішення. Зрештою у США визнають, що корабели з цих країн будуть швидше, більше та дешевше. Наприклад, Японія та Корея у 2023 році побудували 389 та 231 судно, відповідно США лише 48.

Читайте також: Показовий приклад Іспанії про те, скільки зараз коштує Eurofighter та наскільки вже довга черга на цей літак