США в рамках військової допомоги начебто дали ЗСУ 500 оперативно-тактичних ракет ATACMS, після інтенсивного використання по військовим цілям РФ на тимчасово окупованих територіях в розпорядженні наших військових залишилось лише 50 ракет цього типу.
При цьому "неназвані чиновники Пентагону" нарікають, що мовляв українські військові мали "більш вибірковіше" використовувати ракети ATACMS для ударів по рашистам, стверджує в своїй публікації видання The New York Times.
Читайте також: Скільки необхідно ATACMS для того щоб повністю накрити російську авіабазу
Від Defense Express для початку наголосимо на такому моменті – в цій історії ми можемо лише взяти до уваги факт, що NYT стверджує про факт передачі для ЗСУ 500 ракет ATACMS, із яких в запасі залишилось лише півсотні.
Наскільки ця інформація достовірна та відповідає дійсності – судити наразі складно, але в даному випадку саму публікацію варто проаналізувати, бо це може показати, які можуть мати місце "тертя" між Україною та партнерами у питаннях використання західних ракет проти рашистів.
Заодно варто для початку підкреслити й такий момент – якщо США справді передали для ЗСУ 500 ATACMS, то тут скоріше мова про кількість ракет, переданих як мінімум протягом одного року. Перше застосування ATACMS нашими військовими відбулось у жовтні 2023 року, то саме з цього періоду й слід давати відлік часу, коли почались поставки цих ОТР від США для Сил оборони України.
Безумовно, для самих США кількість в 500 ATACMS може бути доволі вагомою, якщо виходити чисто із доступних цифр по запасу цих ракет – наприклад, IISS у жовтні 2023 року стверджував про можливу наявність 2,1 тисячі одиниць; водночас за альтернативними даними, уже на середину 2000-х років Пентагон мав на складах лише 1076 таких ОТР.
Однак цю цифру в 500 ATACMS насправді більш доречно порівнювати наприклад із реаліями повномасштабної війни РФ проти України, в рамках якої агресор уже застосував для ударів по нашій країні до 10 тисяч ракет різних типів. Або ж – хоча би із реаліями війни проти Іраку в 2003 році, де Армія США лише за 20 днів бойових дій застосування 600 ATACMS, не рахуючи мінімум 800 Tomahawk та інших засобів повітряного нападу.
Хоча би ці цифри мали би напряму вказувати, що оперативно-тактичні ракети в сучасній війні – це просто необхідний "розхідний матеріал", як і снаряди до артилерії наприклад, а не "предмет розкоші" та game changer.
Крім того, варто звернути увагу й на формулювання, яке звучить від "неназваних чиновників Пентагону" в публікації NYT – мовляв, що Україна "могла би більш вибірковіше використовувати ракети ATACMS". Це формлювання звучить настільки специфічно, що дозволяє зробити наступне припущення – якщо США й діляться із Україною розвідувальними даними, необхідними для ураження військових об’єктів, то хіба що дуже дозовано, і в не достатньому обсязі.
При цьому, на нашу думку, виглядає дивним те, що ці "неназвані чиновники Пентагону" говорять про те, що начебто передані ATACMS начебто "можна було використати більш вибірковіше", але при цьому вони не зосереджуються на тому, який оперативно-тактичний чи навіть стратегічний ефект дало використання цих ракет для ударів по військовим об'єктам РФ на ТОТ України.
Хоча тут цілком може бути така картина, прикрита "туманом війни" - наприклад, що регулярні ракетні атаки Сил оборони України по тимчасово окупованому Криму не дозволили росіянам використати півострів як опорну точку для "великого наступу" на Півдні, і це в чомусь спростило ситуацію для нашого війська як мінімум на південних ділянках фронту.
Лишається тільки дивуватись тому, що американці втрачають можливість використати ось цю історію з поставками ATACMS для ЗСУ як привід в гарному сенсі "пропіарити" напрацювання свого ВПК.
Ну а це в свою чергу вказує на доволі очевидний вектор – необхідність Україні та іншим країнам Європи ще більш наполегливо працювати над власною ракетною програмою, аби більше не залежати від абсурдних обмежень, якими постійно оперує Білий Дім.
Читайте також: У НАТО визнали: створити "Залізний купол" у Європі не вийде - необхідно мати свої ракети проти РФ