Ідея побудувати у Європі дуже потужну протиракетну оборону і тим самим захистися від російських балістичних ракет - марна. І ніякий умовний європейський "Залізний купол" не дозволить, ані захиститися, ані тим більш - попередити російську агресію. А єдине, що потрібно - аналогічні далекобійні ударні можливості.
До такого цілком логічного висновку дійшли у командуванні НАТО (далі сарказм) навіть попри очевидну загрозу "ескалації" від лише такої думки. А висловив її Головнокомандувач ОЗС НАТО з питань трансформації П’єр Вандьє, який зайняв цей пост у вересні цього року.
Читайте також: Японія замінить унікальний та самий кавайний літак EC-1 на не менш мімішний
"Для НАТО це порушує питання балансу між стримуванням та захистом. Ви бачили обмеження "Залізного куполу" в Ізраїлі. Враховуючи розміри Європи, ідея позбавитися загрози шляхом створення європейського "Залізного куполу" просто нездійсненна", - сказав він в інтерв'ю Defense News.
З боку Defense Exrepss зазначимо, що у цьому випадку вочевидь мова йде про всю протиракетну оборону Ізраїлю, а не про лише один елемент, який якраз і не відбивав атаку Ірану. Водночас висновок, що треба робити - абсолютно вірний.
"Потрібно відповідати взаємністю. Стабільність - це здатність відповідати взаємністю. Якщо у РФ є засоби завдати удару по Європі на глибині 2000 км, потрібно вміти відповісти. Стримування - це спосіб чинити тиск на супротивника до того, як він дістанеться до вас. Він повинен думати про наслідки своїх дій, перш ніж здійснювати їх", - підкреслив П’єр Вандьє.
Водночас не можемо не нагадати, що РФ офіційно вийшла із Договору про ліквідацію ракет малої та середньої дальності у 2019 році. А про те, що Кремль його відверто порушує вже на публічному дипломатичному рівні було оголошено у 2014 році. Попри те, що цей договір був із США, саме Європа також була його головним вигодоотримувачем, бо радянські балістичні ракети середньої дальності були націлені саме на неї. Водночас протягом, як мінімум 5, а так і всі 10 років у ЄС взагалі нічого не робили із новою реальністю.
Лише у 2023 році Німеччина замовила комплекс протиракетної оборони Arrow 3 від Ізраїлю, який здатний боротися з балістичними ракетами середньої дальності. І лише у 2024 - колективно запустили проєкт European Long-Strike Approach (ELSA) зі створення далекобійних ракет.
"Нещодавно я читав лекцію франко-німецьким лідерам промисловості та керівникам. Я сказав їм, що ви як динозаври - бачите дим вулканів і просто кажете, що ви перебуваєте в часи змін. Більшість європейців травоїдні, вони думають, що трави достатньо, щоб прогодуватися. Це не так", - висловився високопосадовець Альянсу. І це дає певні надії на те, що у Європі дійсно відбудуться тектонічні зсуви не лише у усвідомленні нової реальності, а й у практичних кроках.
Читайте також: Словаччина закупила ізраїльські ЗРК Barak MX із можливостями збивати балістичні ракети