Якщо мова йде про замовлення для Повітряних сил України "не менше 100" шведських винищувачів JAS-39E/F Gripen від Saab, то єдиною можливістю їх отримання у реальні строки є локалізація їх виробництва в Україні. Бо завод Saab у місті Лінчепінг має свої виробничі обмеження, які вже забиті контрактом для власних повітряних сил та наявним експортом.
Тим паче, що у шведському уряді одразу підтвердили можливість локалізації, для чого спочатку необхідно знайти в Україні відповідного партнера.
Читайте також: РФ відправила на фронт свій гібрид "Ниви" та "Газелі", який зробили на заміну китайським всюдиходам
Більше того, це фактично стандартна умова продажу значної кількості Gripen, про що говорить перший контракт на них 2014 року із Бразилією. Який цілком можливо вважати орієнтиром для розуміння строків та масштабів локалізації.

Стисло нагадаємо, що умови контракту на 5,4 млрд доларів охоплювали постачання 36 винищувачів: 28 одномісних JAS 39E Gripen та восьми двомісних JAS 39F Gripen. Партнером Saab у виконанні цього контракту у Бразилії став Embraer, який відомий своїми пасажирськими та транспортними літаками, а також гвинтовим Super Tucano.
З 36 винищувачів Saab у Швеції має повністю виготовити лише 13 літаків. Ще 8 - бразильський Embraer має скласти з машкомплектів, а от ще 15 - вже самостійно з активною підтримкою та участі Saab.
Також слід враховувати те, що Бразилія сама виробляє ряд комплектуючих до своїх Gripen. На додачу загалом було передбачено трансфер близько 60 окремих технологій до Бразилії.

Вже у 2015 році перша партія із загалом 350 бразильских інженерів відправилась на практику та навчання до Швеції. Через два роки після підписання контракту, у 2016 році, в Embraer був створений науково-технологічний центр Gripen Design and Development Network (GDDN), в якому спільно працювали базельські та шведські фахівці.
У 2018 році був відкритий бразильский завод Saab Aeronáutica Montagens у Сан-Бернарду-ду-Кампу. Він має виробляти хвостовий обтічник, аеродинамічні гальма, кесон крила, передню та задню частину фюзеляжу. Згодом вони мають збиратися на заводі Embraer в Гавіан-Пейшоту. Але Saab Aeronáutica Montagens запрацював лише у 2020 році, а на Embraer виробнича лінія відкрилась лише у травні 2023 року.
І загалом контракт із Бразилією чудово демонструє, як все може піти не за планом. Із внутрішньополітичними кризами, включно з корупційними скандалами, які розслідують у США, об'єктивними технологічними складностями та абсолютно непередбачуваними факторами у вигляді пандемії, яка стала ще однією причиною значних зсувів строків.
Бо цей контракт мав бути повністю виконаний ще у 2024 році, але поки доволі далекий від фінального виконання. Зокрема перший винищувач Бразилія отримала у 2019 році, перший машкомплект для збирання був отриманий у 2023 році. А загалом Бразилія за весь цей час отримала близько 10 Gripen. Але наразі вже готується до передачі перший літак вже повністю бразильської побудови.
І попри все, контракт виконується, а Бразилія отримає нові літаки. При цьому одразу вважалось, що 36 Gripen будуть для країни лише першою партією.
Більше того, у планах Швеції якраз за рахунок використання виробничих потужностей Embraer виконати контракт для Колумбії та Перу.
Читайте також: У танках K1 екіпаж буквально "підсмажується" всередині, поки корейські чиновники відмовляються виправляти це на користь інновацій









