xcounter
#

Чим загрожує 40 років без розробок: французький Safran боїться втрати компетенції у розробці двигунів

12096
Двигун M88 від Rafale
Двигун M88 від Rafale

Для авіаконструкторів перерва між розробками у 40-45 років названа критичною для компетенцій, після чого можна буде починати лише згадувати, як раніше вміли щось робити

Коли мова йде про створення якогось нового зразка озброєння чи військової техніки, чи взагалі будь-якої машини, багато хто забуває про важливість компетенції. Тобто практичної бази та знань щодо реального проєктування, розробки та серійного виробництва якогось виробу.

І часом виробникам необхідно нагадувати про важливість цього аспекту. Так сталось із французьким Safran, генеральний директор оборонного сегмента якого Франк Саудо виступив перед оборонним комітетом французького парламенту.

Читайте також: Як морські дрони України в березні 2024 року закрили "сирійський експрес" РФ через Чорне море, і що це дає

Як його цитує Opex360, він зазначив, що затримка у створенні винищувача шостого покоління FCAS може привести до зникнення у Франції компетенцій з розробки реактивних двигунів. А з боку Defense Express варто уточнити, що під терміном "затримка" мається на увазі те, що FCAS просто не видно на горизонті 2045-2050 року.

FCAS
FCAS

"Для Safran та для країни імперативом є підтримка компетентності виробництва двигунів. Це важливе питання суверенітету. Це вимагає підтримки та розвитку технологій, які необідні для збереження наших позицій у сфері авіаційних двигунів... Нам необхідно, не очікуючи FCAS, потренуватися, у професійному сенсу, на таких технологіях", - сказав Франк Саудо.

Загалом у Safran звернули увагу на те, що у програмі фінансування розробок з 2024 по 2030 рік взагалі відсутня тема з реактивними двигунами. А це означає, що коли десь в умовному 2031 році підніметься тема зі створення нового двигуна для FCAS, то виявиться, що востаннє у Франції розробляли реактивний двигун десь 40-45 років тому.

M88
M88

Бо для двигуна M88 для винищувача Rafale почали накреслювати у 1984 році, а вперше піднялись на ньому у повітрі у 1990. Тобто саме 40-45 річну перерву у Safran вважають критичною для компетенцій. А якщо вони будуть втрачені, то залишиться лише згадувати про те, як раніше вміли щось робити.

І саме тому пропонується у нову версію Rafale F5 встановити новий двигун, який має забезпечити винищувачу більше можливостей. Варто додати, що наразі на Rafale встановлюється М88-2з потужністю 73 кН. Але свого часу у Франції розробляли версії M88-3 для JAS-39 Gripen C/D з потужністю 80-93 кН, а також розмірковували над M88-4 з 95-105 кН, обидва проєкти не були реалізовані.

Rafale
Rafale

Тому новий двигун для Rafale цілком може бути не повністю новим, а модернізацією М88, бо запас для цього більш ніж значний. А роботи у цьому напряму дозволять підтримати компетенції та використати напрацьоване вже у двигуні для FCAS чи іншого винищувача шостого покоління.

Читайте також: Вперше показно український аналог "шахеда", але він може бути ближчим до оригіналу