xcounter
#

Як морські дрони України в березні 2024 року закрили "сирійський експрес" РФ через Чорне море, і що це дає

5363
Російське судно SPARTA IV, яке залучалось для перевезення зброї, ілюстративне зображення з відкритих джерел
Російське судно SPARTA IV, яке залучалось для перевезення зброї, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Схоже, що успіхи у використанні українських морських безпілотників справді отримали глобальний вплив, про ми говоритимемо нижче

На тлі активізації бойових дій на території Сирії та обіцянок Кремля надати військову допомогу своєму сателіту-режиму Башара Асада, варто пригадати наступний факт – ще у березні 2024 року Російська Федерація була вимушена остаточно зупинити перевезення зброї морським транспортом через Чорне із порту "Новоросійськ" в сирійському напрямку, і це відбулось саме через наростання загрози від морських дронів Сил оборони України.

Іншими словами, ще 9 місяців назад наші морські дрони по факту закрили "сирійський експрес" РФ, і це може дати свій вплив на поточну ситуацію в самій Сирії.

Читайте також: Чому "Ростех" став 7 у світі оборонною компанією за доходом та куди РФ експортувала зброю
Процес завантаження артсистем на борт рашистського судна SPARTA IV в порту Новоросійська, 15 липня 2023 року, джерело - twitter-профіль Benjamin Pittet

Для початку варто нагадати, що уже станом на середину березня поточного року склалась ситуація, в рамках якої РФ вже не ризикує возити через Чорне море озброєння до чи з Сирії й робить гак через Атлантику, і ця ситуація проявилась наступним чином.

Як зафіксував тоді в одній із своїх публікацій ресурс ItaMilRadar, вантажні судна Sparta IV та Ursa Major, що належать до флоту компанії "Оборонлогистика" Міноборони РФ, почали курсувати в сирійський порт Тартус не з Новоросійська, як раніше, а з портів Балтійського моря. При цьому ці вантажні судна прямували до точки призначення в супроводі фрегата "Адмирал Григорович" проекту 11356, що формально належить до складу Чорноморського флоту РФ.

Таким чином довжина "плеча доставки" озброєння від Росії до Сирії морем виросла від 2500 кілометрів до 9000 кілометрів, тобто в 3,6 разів.

Судно Ursa Major зі складу флоту компанії Міноборони РФ "Оборонлогистика", фото ілюстративне

При цьому, що цікаво, переорієнтація "сирійського експресу" РФ на порти Балтійського моря як вихідну точку відбулась саме в березні 2024 року. Бо якщо виходити із даних, які публікує Головне управління розвідки Міноборони України, то ще в лютому цього року судно Sparta IV виконало рейс між Новоросійськом й Тартусом, для виконання якого також були залучені вантажні судна Yaz, Lady Mariia та Baltic Leader.

Окремої специфічності ситуації додає той факт, що протягом 2022-2023 року "сирійський експрес" працював не тільки на "вхід", але й "на вихід" також, тобто росіяни навіть вивозили із Сирії деякі важливі для себе зразки озброєння.

Наприклад, за даними ГУР, у 2023 році судно Sparta IV виконало шість рейсів (14-25 січня, 01-06 березня, 8-15 квітня, 16-25 травня, 25 червня - 15 липня та 10 серпня) із Сирії до порту Новоросійськ, в якому відбувалось розвантаження військової техніки. Хоча при цьому, наприклад в тому ж липні 2023 року Sparta IV виконало рейс з доставкою М-46 або Д-30 із Новоросійська в Сирію.

осійське судно SPARTA II зі складу флоту компанії Міноборони РФ "Оборонлогистики", яке також залучалось для перевезення зброї, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Також цікаво, що також за даними на сайті ГУР, наразі судна із складу флоту компані "Оборонлогистика" Ursa Major та Sparta II залучені для проведення регулярних вантажних рейсів між портами Балтійського моря , а Sparta IV – ймовірно залучене для доставки вантажів, необхідних для освоєння родовищ на півночі РФ. На тлі вищеокресленого перспективи для Кремля організувати новий "сирійський експрес" на даний момент виглядають максимально підважено.

Раніше Defense Express писало про те, яку зброю кинули на полі бою в Сирії, там є цікаві зразки виробництва РФ та Ірану.

Читайте також: Що в РФ пишуть про нову ракету "Кедр", він же "Орешник", та як це варто сприймати