Попри те, що Україна вже давно та ефективно використовує далекобійні дрони типу "Лютий" для ударів по РФ, серед суспільства доволі часто можливо почути питання - а де український аналог "шахеда". І от, під час візиту до України канцлера Німеччини Олафа Шольца на офіційних фото засвітився український дрон, який дійсно схожий на Shahed-136.
Як мінімум, мова йде про БПЛА, який зроблений за дуже схожою аеродинамічною схемою у вигляді літаючого крила та вертикальних стабілізаторів на закінцівках.
Читайте також: Уряд Великої Британії придумав важливий механізм, який стосується поставок зброї для України
Водночас, це не аналог Shahed-136, бо це точно не далекобійний дрон. На це вказують хоча б його розміри, які стають зрозумілішими на фото з інших ракурсів.
Габарити цього дрона, орієнтовно десь 1,5 метра розмаху крила та довжини. Водночас Shahed-136 має довжину 3,75 метра, а розмах крила у 2,5 метра. Також український дрон оснащений електричним двигуном, який забезпечує значно меншу дальність польоту ніж двигун внутрішнього згорання.
Тобто дальність польоту такого дрона та вага його бойової частини буде значно меншою ніж в іранського безпілотника. Але справа в тому, що український дрон має інше призначення.
І вочевидь це баражуючий боєприпас, який призначений для ураження цілей у ближньому тилу противника. На це вказують такі деталі, як антени та отвір у носовому обтічнику, який може бути камерою.
Тобто мова йде про абсолютно іншу категорію засобів ураження, які можуть діяти на дальності до 50-100 км та уражати бронетехніку, артилерію та інші аналогічні ворожі цілі. Цікаво й те, що в офіційному повідомленні Офісу президента України вказано, що були продемонстровані БПЛА "вітчизняного виробництва, а також створені в Україні в межах співпраці з німецькими компаніями".
І варто просто нагадати, що коріння Shahed-136 - ізраїльська Harpy, яка була створена на основі викупленої документації на німецький DAR (Die Drohne Antiradar) від Dornier. Який призначався для знищення радіолокаційних станцій завдяки пасивній радіолокаційній системі самонаведення.
Варто також додати, що серед інших продемонстрованих дронів був один український БПЛА, в якому, як зазначено у повідомленні, використано німецьку систему автоматичного донаведення на ціль зі штучним інтелектом. І цілком можливо, що мова йде про рішення від німецької Helsing, також офіційно заявила, про постачання до України такої системи. А також розсекретила дрон HX-2 для України, який охрестили міні-Taurus.
Читайте також: У Німеччині розсекретили дрон HX-2 для України, який охрестили міні-Taurus (відео)