Ще у жовтні 2024 року "Українська бронетехніка", що входить до складу NAUDI, та потужний європейський холдинг Czechoslovak Group домовились про ліцензування виробництва боєприпасів, зокрема й у калібрі 155-мм.
"Плануємо за наступний рік виробництво та постачання близько 100 000 боєприпасів, а у 2026 - понад 300 000. Процес підготовки обладнання вже почався", - повідомляв тоді очільник "Української бронетехніки" Владислав Бельбас.
Читайте також: Спочатку Індія хотіла продати більшу частину із своїх 2400 Т-72, а тепер під них купить двигуни в РФ
При цьому, як повідомили у Czechoslovak Group, це співробітництво включало передачу ключових технологій, ноу-хау. А у сам проєкт був включений й уряд Чехії, бо конгломерат подякував чеському оборонному відомству, "без допомоги якого було б неможливо реалізувати цей проєкт".
Але пройшло трохи менше пів року й, як виявилось, жодного замовлення на ці боєприпаси від Агенції оборонних закупівель Міністерства оборони України так і не надійшло. Як він днями повідомив під час інтерв'ю на телеканалі "Еспресо", через бюрократію в оборонному відомстві процес виготовлення боєприпасів калібру 155-мм затягується та у планах компанії лише у цьому році почати виробництво. Звісно, якщо буде замовлення.
А, як стало відомо завдяки "Українській правді", Агенція оборонних закупівель просто не законтрактувала власні українські виробничі потужності. Ні загалом, в об'ємі 100 тисяч на рік, що й було необхідним для переходу на 300 тисяч на рік, ні навіть пробної партії.
При цьому без замовлень ніхто нічого робити не бути. А сама ситуація є максимально негативною не лише через те, що українське військо не отримує боєприпаси, а те, що це про удар по міжнародній кооперації. Бо виробництво снарядів було заплановано разом із Czechoslovak Group.

І кожний невдалий кейс співробітництва західних оборонних компаній з Україною - це болісний удар по репутації самої України. Тим паче в умовах критичного браку артилерійських боєприпасів у світі, коли черги на них розтягуються, а вартість галопує.
Варто нагадати, що на тлі заморозки постачання озброєння від США до України, є наочне питання знаходження заміни 1 млн 155-мм боєприпасів, які щорічно передавали США. Тому й так наявний дефіцит боєприпасів, якщо не буде знайдено додаткових джерел постачання, може кратно збільшитись.
Читайте також: Чому у SAMP/T дійсно можуть бути проблеми зі збиттям балістичних ракет