Нібито європейські зенітні ракетні комплекси SAMP/T виявились малоефективними не лише через брак ракет до них, а через те, що вони погано відпрацьовують проти балістичних цілей. Першому питанню Defense Express вже присвятив публікацію, в якій розібрав скільки загалом є ракет до SAMP/T та скільки виробляють. А от озвучена джерелами проблема зі знищенням балістичних цілей дійсно складніша та потребує окремої публікації.
Оголошена "людьми, які обізнані з цим питанням" проблема перехоплення балістичних цілей нібито полягає у програмному забезпеченні. І це одразу викликає паралель із повторенням історії з проблемним програмним забезпеченням Patriot, який пропускав іракські "Скади" у 1991 році. Нагадаємо, що помилка у коді торкалась вимірювання часу, яка набігла через довгий час перебування Patriot у режимі бойового чергування.
Читайте також: Спочатку Індія хотіла продати більшу частину із своїх 2400 Т-72, а тепер під них купить двигуни в РФ
Але навряд у SAMP/T точно така проблема, яка стала загальновідомим ілюстративним прикладом бага у коді, що коштував життя американським військовим. Але зазначимо, що проблема тоді була також і у самих ракетах GEM-T, які не гарантують знищення бойової частини балістичної ракети у повітрі, заради чого й була створена спочатку протиракета CRI, а потім MSE з технологіями кінетичного перехоплення.
Щодо можливості SAMP/T, то за офіційною інформацією щодо можливостей знищення балістичних ракет, то вона задекларована лише для версій ракет Aster 30 Block 1 та Block 1 NT.

Block 1 з'явився на початку 2010-х років та відрізняється від базової версії новим програмним забезпеченням головки самонаведення та оновленням систем управління самої ракети. Перше тестове перехоплення цією ракетою балістичних цілей відбулось у 2010 році. А от постачання SAMP/T до французького війська розпочалось раніше за цей момент, ще у 2007 році, й трохи пізніше до італійської армії, тобто вони спочатку йшли із ракетами Aster 30 Block 0. Також варто додати час до прийняття на озброєння нової версії ракети, початок серійного виробництва та постачання до війська Aster 30 Block 1.
Більше того, фактично одразу після завершення робіт над Block 1 у 2015 році була запущена програма створення Aster 30 Block 1NT. Причина оновлення - розширення можливості боротьби із балістичними ракетами. Тобто сам факт потреби у наступній модернізації прямо говорить про те, що у звичайного Block 1 не все добре із перехопленням балістичних цілей.
Саме Block 1NT має стати одним з оновлень всього ЗРК, який отримав назву SAMP/T NG, який запустять у виробництво у 2026 році. При цьому самі французи говорили, що завдяки SAMP/T NG зможуть збивати "навіть "Кинжал". Знищення якого наявними в Україні Patiot вже давно не є новиною, що також натякає на певні обмежені можливості європейського ЗРК у порівнянні з американським.
Нова Aster 30 Block 1NT відрізняється від попередньої версії Block 1 новою радіолокаційною головкою самонаведення у Ka-діапазоні (26,5-40 ГГц), яка дозволяє точніше уражати цілі ніж попередня версія АРГСН Aster 30 Block 1, що працювала у Ku-діапазоні (10,7-12,75 ГГц).
Звісно за допомогою Aster 30 ВМС Франції та Великої Британії доведено збивали балістичні ракети під час операції із забезпечення цивільного судноплавства у Червоному морі. Але точна витрата ракет та загальна ефективність корабельного комплексу не оголошувались. Більше того, між корабельним та ґрунтовим ЗРК може бути вагома різниця й у системі управління вогнем.
Тобто загалом щодо реальних можливостей SAMP/T перехоплення балістичних цілей реально можуть бути запитання не у ключі "може - не може", а у ключі реальної ефективності із урахуванням конкретної версії зенітної ракети та балістичної ракети, що перехоплюються.
Читайте також: Аналітики в США пишуть, що для "повітряного щита" України треба від 24 до 160 бойових літаків, але як це зробити