Про цей контракт у ексклюзивному інтерв’ю для Радіо Свобода повідомив командувач ВМС України контрадмірал Олексій Неїжпапа.
"На початку грудня (2019 року) ми провели випробування бронетранспортера БТР-4Е з покращеними характеристиками. Були деякі зауваження й пропозиції з боку морських піхотинців, завод (ХКБМ) внесе корективи – й наступного року ми очікуємо поповнення цією технікою батальйонів.
Читайте також: На закупівлі БТР-4 від "Укроборонпрому" держава втратила понад 230 млн гривень - Генпрокуратура
У перспективі вся морська піхота повинна перейти на єдиний зразок броньованої техніки, це дасть можливість уніфікувати їхню експлуатацію й обслуговування", - розповів контрадмірал Олексій Неїжпапа в інтерв'ю "Радіо Свобода".
За інформацією Defense Express, в рамках нового контракту на виготовлення БТР-4 для ВМС України попередньо йдеться про замовлення на 25 нових бронетранспортерів. З них 15 мають бути у лінійній версії, а 10 - безпосередньо у плавучому морському виконанні.
Щоправда, наші дані щодо кількості не є такими оптимістичними, як виголошував директор ДП "Харківського конструкторського бюро з машинобудування імені O.O. Морозова" Яков Мормило під час візиту на оборонні підприємства Харківщини нового очільника Концерну "Укроборонпром" Юрія Гусєва.
За словами Якова Мормило, які поширили ЗМІ, "загалом у наступному році (тобто у нинішньому 2021 р. - авт. ) плануютться передати Збройним силам 77 БТР-4 – 15 лінійних (БТР-4Е), один командирський (БТР-4К), один ремонтний (БРЕМ-4РМ) та 60 плаваючих".
Морську версію БТР-4Е ХКБМ продемонструвало представникам замовника - Міноборони та ВМС України у грудні 2020 року.
Цей БТР-4 для підвищення плавучості оснащений додатковими елементами - своєрідними пустотілими поплавками, що розміщені по лівому та правому борту, а також на передній частині бронетранспортеру.
Також ця "четвірка" для морської піхоти вирізняється своєрідним шноркелєм - повітрязабірником, який забезпечує надійне постачання повітря для двигуна БТР навіть за бурхливої морської поверхні. Рівень шноркеля для забору повітря - вище від даху бойового модулю.
Таке доопрацювання БТР-4 на ХКБМ роблять вже не вперше. Раніше - у січні 2017 року, п'ять таких "четвірок" з індексом БТР-4М, із такими самими поплавками та шноркелем, були поставлені Корпусу морської піхоти Індонезії.
Це було зроблено у рамках виконання контракту, підписаного на початку 2014 року між ДП ДГЗП "СпецТехноЕкспорт" та міністерством оборони Індонезії. В Індонезії ці перших п'ять БТР-4М показали, що вони таки вміють плавати. Очікувалося, що згодом буде підписано контракт на закупівлю 50 таких машин, але цього не трапилося.
Тепер ці напрацювання з БТР-4М ХКБМ переносить на потреби та замовлення вже від рідної морської піхоти ВМС України.
Разом з тим, є один нюанс.
Міністерство оборони України хоче мати гарантії, що усі 25 нових БТР-4Е ХКБМ виготовить і поставить до кінця серпня. Тобто за півроку - 25 машин. Саме на таких умовах, власне, і має бути підписаний стартовий контракт на виготовлення бронетранспортерів для ВМС України.
Проте в ХКБМ знають, що насправді вони зможуть виготовити максимум 20 БТР. Але завчасно попереджати замовника про це не поспішають. Точніше, навпаки - взагалі не збираються повідомляти.
У ХКБМ знають, що насправді вони зможуть за півроку виготовити максимум 20 БТР-4
Одна з посадових та обізнаних осіб, яка, втім, не є представником ні Міноборони, ні "Укроборонпрому", так пояснила кореспонденту Defense Express логіку дій керівництва ХКБМ в поточних умовах:
"Фінансова ситуація на ХКБМ ім. Морозова залишається дуже непевною, і тому для керівництва спочатку краще укласти контракт, пообіцяти все, що хоче почути замовник, отримати передоплату, а усі нюанси вже вирішувати потім, по ходу. Бо раптом все і обійдеться.
Ну, наприклад, саме так свого часу вийшло з виготовленням БТР-4 для Іраку. Передоплата була отримана, а декілька десятків БТР-4 замовнику поставлені не були. Ба більше - потім ці БТР-4 з тріщинами у броні у 2014 році, на початку війни з Росією, пішли до Нацгвардіі, яка за ці "іракські" БТР заплатила ХКБМ ще раз".
Здається, можна однозначно стверджувати, що гарно розрекламована найбільш одіозним керівництом "Укроборонпрому" - Айварасом Абромавичусом і його соратниками - перемога з завершенням виконання контракту на постачання 45 БТР-4 для потреб ЗСУ ситуацію на самому ХКБМ не покращила.
Як і раніше, стабільне та прогнозоване виготовлення БТР-4 так і не налагоджено. Залежність від монопольного постачальника корпусів до БТР-4 - приватного підприємства ЛКМЗ - зберігається.
Хоча якість поставлених звідти корпусів, броненаборів та вузлів навіть погіршилася. Про що, до речі, свідчить досвід експлуатації нових БТР-4 у 92-й бригаді.
Також відповідні перевірки та аудит мають визначити, яка частина комплектуючих до БТР-4 заради вчасного виконання контракту для ЗСУ на ХКБМ забрали з іншого контракту - з виготовлення 10 нових бронетранспортерів для Нацгвардії.
За нашою інформацією, із запасів для виготовлення 10 гвардійських БТР-4 на армію було "перекинуто" все, що дозволило закрити дірку на 8 бронетранспортерів в рамках контракту для ЗСУ.
Знавці ДОЗу з "Укроборонпрому" разом з Абромавичусом оптимістично обіцяли закрити усі борги і виконати контракт для НГУ до кінця 2020 року. Але, попри анонси, свою бронетехніку нацгвардійці на початок грудня 2020 року так і не побачили.
Так, в листі від 8 грудня ц.р., який був направлений в Концерн керівництво НГУ відзначало, що станом на 3 грудня 2020 року військовій частині 3017 Національної гвардії України не передано жодного з обіцяних шести бронетранспортерів.
Лише 5 січня 2021 року прес-служба ДК "Укроборонпром" повідомила, що ДП "Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О.О. Морозова" повністю виконало контракт на постачання бронетранспортерів Національній гвардії України.
Тож тепер вкрай важливо, щоб ця практика з виготовленням БТР-4 за принципом піраміди - "з однієї купки взяти, до іншої перекласти" - не продовжувалась і далі.
Здається, новому керівництву "Укроборонпрому" не варто наслідувати ризиковані традиції попередників і краще не долучатись до кола спільників, які вирішили вкотре обвести замовника навколо пальця. Мовляв, якщо раніше все виходило, то чому б зараз не діяти так само? Сподіваємось, що цього разу - ні. Варто спробувати не наступити на залізні граблі від ХКБМ.
Читайте також: У 2021 році морська піхота ВМСУ має отримати 60 нових БТР-4 (фото)