Радянський Союз побудував чотириста атомних підводних човнів під час холодної війни. Переважна більшість була або списана, або до цих пір служить в ВМФ Росії. Однак кілька підводних човнів виявилися в небезпечній пастці: вони лежать на морському дні з великим запасом уранового палива.
Канал BBC повідомив про зусилля по знешкодженню двох таких кораблів, К-27 і К-159.
Читайте також: Спецпризначенці США отримали нові важкі гелікоптери MH-47G Block II
Перший корабель, К-27, був прототипом підводного човна ВМФ СРСР, оснащений новим реактором з рідкометалічним теплоносієм. У 1968 році шестирічний підводний човен постраждав від такої серйозної аварії на реакторі, що дев'ять радянських моряків отримали смертельні дози радіації.
Другий корабель, К-159, був підводним човном проекту 627|627А "Кит", який до виходу з експлуатації в 1989 році прослужив на радянському Північному флоті. Однак в 2003 році К-159 затонув під час процесу розбирання; при цьому загинули дев'ять моряків. Корабель все ще знаходиться там, де його втратили, знову ж таки з реактором на борту.
Екологи в Норвегії і Росії стурбовані тим, що у майбутньому реактори на обох підводних човнах вийдуть з ладу, що призведе до викиду величезної кількості радіації.
Наслідки цих викидів можуть варіюватися від підвищення місцевого радіаційного фону до оголошення заборони на ловлю місцевої риби і тварин. Особливо це стосується промислових запасів тріски і пікші в Баренцовому морі, що обходиться місцевим риболовам приблизно в 1,5 мільярда доларів на рік.
Російській державній ядерній корпорації "Росатом" було доручено очистити кораблі, але так як ці зусилля не фінансуються, вони можуть програти у цій гонці з часом.
Читайте також: Northrop Grumman буде розробляти МБР нового покоління: її єдиний суперник Boeing "вийшов з гри" у 2019 році