Влада Польщі сьогодні, 7 лютого, прямо показала, що мирне небо над Польщею вже остаточно не стане безхмарним в оглядовій довгостроковій перспективі.
По-перше, президент Польщі Анджей Дуда запропонував конституційно закріпити оборонні витрати на рівні не менше 4% від ВВП. І це дуже серйозні зміни, бо це вже не ситуативне рішення, бо навіть якщо до влади прийдуть умовні пацифісти, то їм буде необхідно мати 2/3 голосів парламенту.
Читайте також: У США знизили вимоги безпеки до президентського літака, щоб на ньому міг полетіти Трамп
По-друге, прем'єр-міністр країни Дональд Туск заявив про план забезпечити загальновійськову підготовку для кожного поляка. Як це зробити, тобто план заходів, має з'явитися до кінця року. Для розуміння обсягу задачі: населення Польщі близько 38 млн осіб, з яких чоловіків у віці від 18 до 65 років має бути приблизно 11-12 млн осіб. Збройні сили чисельністю 100 тисяч.
По-третє, на пряме питання журналістів вже в коридорах парламенту щодо ядерного озброєння, Дональд Туск заявив, що пропозиція Франції щодо поширення своєї ядерної парасольки на всю Європу потребує вивчення. Бо є питання як воно буде реалізовано, бо, наприклад, як підтвердив польський прем'єр-міністр, британці не можуть використати свою ядерну зброю без США.
"Тому, якщо ми вирішимо це зробити, було б добре бути впевненим, що саме ми вирішуємо, коли ми можемо цим скористатися... Сьогодні зрозуміло, що ми були б безпечнішими, якби мали власний ядерний арсенал. У будь-якому випадку це був би довгий шлях, і з цього приводу має бути консенсус. Це повинно дати нам відчуття безпеки", - сказав Дональд Туск.
При цьому Туск багаторазово під час свого виступу постійно підкреслював, що розглядає архітектуру безпеки Польщі, як результат тісної взаємодії та союзництва, США та Європи. А також зазначив, що хоче, щоб Польще не була оплотом, а лише однією з башт загальної лінії безпеки.
Водночас поки вкрай обережні слова щодо ядерних амбіцій Польщі, разом із наміром запровадити тотальну військову підготовку, яка є головною умовою ефективної тотальної мобілізації, прямо вказують, що у Варшаві розглядають найпесимістичніший сценарій.
Зазначимо, що наразі у Польщі немає навіть жодної атомної електростанції. У 2009 році було оголошено про план будівництва двох АЕС, який дуже повільно просувався. У січні 2025 року уряд країни лише схвалив законопроєкт з фінансування будівництва. Це має бути АЕС у гміні Хочево на півночі країни з американськими реакторами Westinghouse AP1000 з початком будівництва у 2026 році та початком експлуатації першого реактора у 2033 році. Єдиний діючий реактор у країні - дослідницький. Але справа в тому, що створення ядерної зброї - це питання опанування технологій яким вже 80 років.
Читайте також: Литва чекатиме 5 років на ракети до NASAMS, черга на Patriot уже 10 років, але чи можна це змінити