Чому в НАТО підвищили рівень співпраці з Україною?
Повідомлення про те, що Північноатлантична рада визнала Україну партнером із розширеними можливостями оприлюднене на сайті Північноатлантичного Альянсу.
"У п’ятницю (12 червня 2020 року), Північноатлантичний Альянс визнав Україну як партнера з розширеними можливостями (Enhanced Opportunities Partner). Цей статус є частиною Ініціативи НАТО у взаємосумісності з партнерами, яка має на меті продовження та поглиблення співпраці між Альянсом і партнерами, які зробили суттєвий внесок у операції та місії під егідою НАТО", - йдеться у повідомленні.
Читайте також: Бійці полку "Азов" відбили наступ "противника" на півдні Донецької області (відео)
"Це рішення визнає великий внесок України в місії НАТО та свідчить про постійну прихильність Альянсу до своїх партнерських відносин, незважаючи на пандемію COVID-19", - заявила речниця НАТО Оана Лунгеску.
Як партнер НАТО Україна надала війська для операцій союзників, у тому числі в Афганістані та Косово, а також Силам реагування НАТО та навчанням НАТО. Союзники високо цінують цей вагомий внесок, який демонструє прихильність України до євроатлантичної безпеки.
Внесок України в спільну безпеку Західної цивілізації підкреслили і в офіційному повідомленні Посольства США в Україні.
"Сполучені Штати Америки вітають Україну з тим, що вона стала членом Програми розширених можливостей НАТО! Союзники по НАТО надали Україні розширені можливості для поглиблення співпраці завдяки вагомому внеску України в нашу спільну безпеку. Сполучені Штати Америки залишаються прихильними продовженню співпраці з нашими українськими партнерами для покращення сумісності з НАТО та просування реформи оборонного сектору", - йдеться в оприлюдненому Посольством повідомленні.
Що отримає Україна?
Те, що означає для України статус партнера з розширеними можливостями пояснили в Офісі віце-прем’єра з питань європейської і євроатлантичної інтеграції, розмістивши у Facebook відповідну інфографіку.
Зокрема в оприлюдненій інфографіці стверджується: "Це особливий формат співпраці, який НАТО пропонує найближчим союзникам, що готові тісно співпрацювати з Альянсом для протидії світовим загрозам. Такий формат дозволяє кожній країні обрати сфери для взаємодії, які будуть максимально корисними для неї та НАТО",
Перш за все програма розширює можливості секторальної взаємосумісності з НАТО у кількох напрямках — логістиці, зв’язку, управлінні військовими підрозділами.
Завдяки статусу партнера НАТО Україна отримає змогу брати участь у плануванні операцій, отримає доступ до маневрів, передового досвіду та пріоритетної сертифікації сил і засобів.
Водночас українські представники зможуть претендувати на посади у штаб-квартирі й командних структурах Альянсу.
Обмін розвідувальними даними між Києвом та країнами-союзницями стане поглибленим та швидшим.
Участь в Програмі також передбачає поглиблення співпраці з підтримки безпеки в акваторії Чорного моря і спільну протидію кіберзагрозам, міжнародному тероризму і організованій злочинності.
Програму розширених можливостей в НАТО започаткували в 2014 році та долучили до неї п'ять країн: Швецію, Фінляндію, Австралію, Грузію та Йорданію. Наразі шостою країною-партнером НАТО з розширеними можливостями стала і Україна. Кожен з цих партнерів має індивідуальні стосунки з НАТО, які основані на сферах спільного інтересу. Програма покликана допомогти учасникам збільшити оперативну сумісність своїх військ з силами НАТО.
Слід зазначити, що статус України як партнера з розширеними можливостями не заперечує жодних рішень щодо членства країни в Альянсі. При цьому союзники по НАТО продовжують послідовну підтримку України в проведенні реформ, у тому числі в секторі безпеки та оборони щодо цивільного і демократичного контролю та боротьби з корупцією.
Україна звернулася до НАТО з проханням про участь у Програмі розширених можливостей 1 листопада 2019 року. Свій вагомий внесок в результат, яким стало визнання Альянсом України партнером із розширеними можливостями, вклали українські дипломати, військові, представники силових структур, і що найголовне, громадянське суспільство України.
Довідка Defense Express:
Україна є єдиною країною серед держав-партнерів НАТО, яка брала участь в усіх основних операціях та місіях Альянсу.
На даному етапі український національний контингент та персонал виконують завдання у складі Місії багатонаціональних сил НАТО у Косово, Республіка Сербія та Тренувально-дорадчої Місії НАТО «Рішуча підтримка» в Ісламській Республіці Афганістан. Крім цього, триває робота із приєднання України до участі в Місії НАТО в Іраку та Операції НАТО «Морський охоронець».
Місія багатонаціональних сил НАТО у Косово, Республіка Сербія (Місія КФОР)
Український національний контингент чисельністю 40 військовослужбовців формується на базі одного з інженерних полків ЗС України на ротаційній основі.
Склад контингенту: інженерний підрозділ, офіцер взаємодії в Штабі Місії КФОР та елемент забезпечення.
Національний контингент виконує завдання у складі Об'єднаної групи логістичної підтримки Місії КФОР.
Основні завдання національного контингенту:
Важкий інженерний підрозділ виконує завдання із забезпечення свободи пересування в зоні відповідальності Місії КФОР, організації та проведення заходів мінної безпеки в інтересах як Місії КФОР, так і місцевого населення, розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів, та інші завдання інженерного забезпечення по всій зоні відповідальності Місії КФОР.
Тренувально-дорадча Місія НАТО «Рішуча підтримка» в Ісламській Республіці Афганістан (Місія РП-А)
У складі Місії РП-А за Збройними Силами України закріплена 21 посада.
Основні завдання національного персоналу:
виконання обов’язків на посадах штабних офіцерів у Штабі Місії РП-А;
ведення інженерної розвідки шляхів руху, об’єктів та місцевості;
виконання заходів з протидії застосуванню саморобних вибухових пристроїв та знешкодження вибухонебезпечних предметів;
чергування у складі сил зведеного загону швидкого реагування;
надання спеціальної підтримки діяльності литовського національного елементу забезпечення.
У зв’язку з світовою пандемією COVID-19 Україна тимчасово повернула на батьківщину 8 військовослужбовців Збройних Сил України зі складу Місії.
Сили реагування НАТО (СРН)
Україна є першою країною серед держав-партнерів НАТО, яка залучилася до Сил реагування НАТО. Починаючи з 2010 року на чергуванні у складі СРН перебувають визначені підрозділи Збройних Сил України. У 2019 році першою серед країн-партнерів НАТО Україна сертифікувала підрозділ Сил спеціальних операцій до участі у складі СРН, який заступив на чергування у СРН-2020 Альянсу.
Навчання НАТО
Підготовка та участь Збройних Сил України у навчаннях НАТО дає змогу підвищити рівень навченості і взаємосумісності органів управління та підрозділів до дій у складі багатонаціональних угрупованнях.
Починаючи з 2015 року спостерігається позитивна тенденція щодо зростання кількості навчань НАТО, у яких представники та підрозділи Збройних Сил України прийняли участь в якості як спостерігачів, так і учасників. Так, у 2018 році було взято участь у 5-ти навчаннях НАТО, у 2019 – у 6-ти, у 2020 заплановано участь у 7-ми навчаннях НАТО.
Крім навчань НАТО Україна приймає участь і у багатонаціональних навчаннях з країнами Альянсу та його партнерами, а також організує проведення таких навчань на своїй території. Протягом останніх двох років кількість таких навчань за участі Збройних Сил України склала понад 30 на рік.
Читайте також: Олександр Сирський: Бойова підготовка – це основа боєздатності війська