В День піхоти пропонуємо увазі читачів інтерв’ю з Командувачем Сухопутних військ Збройних сил України генерал-лейтенантом Олександром Сирським. Кореспондент Defense Express дізнавався як в Сухопутних військах, основу яких складає саме піхота (механізовані мотопіхотні, гірсько-штурмові та інші підрозділи, частини та з’єднання), організовано процес бойової підготовки і які відбулись зміни в цій сфері за результатами проведення реформи військового управління та переходу на стандарти НАТО.
- Олександре Станіславовичу, за результатами трансформації органів військового управління в Сухопутних військах відбулось відокремлення функцій формування, підготовки, розвитку військ, технічного оснащення і всебічного забезпечення від функцій управління та застосування і, по великому рахунку, одним з основних напрямів за який наразі відповідає Командування Сухопутних військ, є підготовка військ до бойового застосування, в основі якої лежить бойова підготовка. Якою Ви вбачаєте бойову підготовку в Сухопутних військах Збройних Сил України?
Читайте також: Олександр Сирський: Армія повинна бути завжди готова до перемоги!
- Підготовленість особового складу наряду зі станом укомплектованості частин і з’єднань, забезпеченістю їх матеріальними засобами і рядом інших умов є фактором, що визначає боєздатність підрозділу, частини, з’єднання. В Сухопутних військах ми обґрунтовано вважаємо, що саме бойова підготовка є основою боєздатності війська. На сучасному етапі підготовка Сухопутних військ Збройних Сил України передбачає підготовку органів військового управління, військових частин (підрозділів), офіцерів, сержантів (старшин), солдат до виконання бойових завдань з відсічі широкомасштабної збройної агресії з боку Російської Федерації в разі різкого загострення обстановки в районі проведення операції Об’єднаних сил.
З цією метою визначено три основні завдання:
- набуття органами військового управління здатності забезпечити стійке управління підпорядкованими військами та їх ефективне застосування в умовах переваги противника в повітрі, на морі і на суходолі;
- підготовка військ до ведення маневрених дій в умовах застосування противником ракетно-авіаційної зброї, інших високоточних засобів ураження, використання засобів РЕБ, сил спеціального призначення;
- формування в особового складу високого бойового духу, психологічної стійкості та набуття фізичної готовності до виконання завдань за призначенням.
Доречі, підготовка військ в нас проводиться за кваліфікаційними стандартами, що розроблені нами у взаємодії з військовими країн-членів НАТО, представниками так званої "Об’єднаної багатонаціональної групи з підготовки – Україна".
- Як змінився зміст бойової підготовки після початку агресії РФ?
- Одним з основних напрямів діяльності Командування Сухопутних військ є здійснення підготовки військ, що, в умовах перманентного військового протистояння передбачає оперативне врахування набутого досвіду та відповідне удосконалення програм підготовки фахівців, підрозділів та частин, а також органів управління.
Саме набутий в ході протистояння російському агресору досвід дозволив нам поглянути на бойову підготовку у більш практичній площині і відпрацювати нову систему, яка б давала можливість оперативно переосмислювати набутий бойовий досвід та впроваджувати його у підготовку військ.
За нашими оцінками, найбільш ефективним способом підготовки є централізована підготовка, за якої штаби військових частин (підрозділів) проходять підготовку у профільних вищих військових навчальних закладах, а особового складу – у навчальних центрах. При цьому індивідуальна підготовка проводиться під керівництвом досвідчених інструкторів у тому числі із залученням іноземних фахівців.
На даний час більшість бойових військових частин Сухопутних військ бере участь у проведенні Операції об’єднаних сил, внаслідок чого виникає нагальна проблема у проведенні заходів відновлення боєздатності. Одним із елементів відновлення боєздатності є проведення заходів бойового злагодження.
В Сухопутних військах протягом шести років постійно удосконалювалась система бойового злагодження. Наразі, ми маємо систему за якої бойове злагодження проводиться протягом 6 місяців і складається з трьох періодів: підтримуючого, базового та інтенсивного. Кожен з цих періодів займає до 60 діб.
Ця система враховує те, що в нас відбувається постійна ротація частин та підрозділів в операції Об’єднаних сил.
- Розкажіть, будь ласка, більш детально, які заходи підготовки передбачено в ході цих трьох періодів бойового злагодження.
- Протягом підтримуючого періоду війська прибувають до пунктів постійної дислокації (бо, як правило, вони до цього знаходились на виконанні завдань у складі Об’єднаних сил), проходять вхідний контроль в ході якого здійснюється перевірка індивідуальної підготовки військовослужбовців з метою визначення рівня знань, навичок, вмінь та планування заходів з подальшого їх удосконалення, або, в разі потреби, набуття. Також в цьому періоді передбачено проведення психологічної реабілітації особового складу та відпустки для частини військовослужбовців, доукомплектування підрозділів особовим складом, озброєнням та військовою технікою, відновлення озброєння та військової техніки, здійснення матеріально-технічного забезпечення. Закінчується цей період оглядом готовності до проведення індивідуальної підготовки.
Базовий період проводиться протягом третього та четвертого місяців бойової підготовки. Він передбачає проведення занять з індивідуальної (загальновійськової, фахової) підготовки, яка може здійснюватись, як безпосередньо в частинах, так і на базі вищих військових навчальних закладів та загальновійськових полігонів). Індивідуальна підготовка проводиться за кваліфікаційним стандартом № 1, при цьому відпрацьовуються модулі № 1-6 "Загальновійськова підготовка". Також в цей період відбувається централізованої підготовка штабів бригад. Вона проводиться або в Національному університеті оборони України, або в пунктах постійної дислокації під керівництвом командувачів оперативних командувань.
Цікавим та корисним нововведенням є те, що в базовий період підготовки роти танкових батальйонів військових частин у повному складі (від командира батальйону до окремого екіпажу) направляються на поглиблену фахову підготовку до Школи танкістів 169 навчального центру терміном до одного місяця. Їх підготовка здійснюється на техніці Школи танкістів. Такий підхід дозволяє нам підтримувати знання, навички та вміння танкістів на високому професійному рівні. Це також дозволяє нам оперативно впроваджувати в систему навчання набутий бойовий досвід.
Своєї кульмінації процес бойової підготовки набуває протягом інтенсивного періоду навчання в ході якого проводиться колективна підготовка. Протягом одного місяця в ході відпрацювання, модулів № 7-9 "Відділення, взвод, рота та їм рівних" за кваліфікаційним стандартом № 1 проводиться поетапне злагодження відділень-взводів-рот. Тут також передбачено проведення штабних тренувань (РШТ, СШТ, КШТ). І на заключному етапі підготовки, проводиться переміщення частин на загальновійськовий полігон де відбувається злагодження батальйонів та бригади з відпрацюванням модулів № 10-11 "батальйон (дивізіон), бригада" за кваліфікаційним стандартом № 1. Хочу зазначити, що ці стандарти в нас адаптовані до стандартів НАТО!
Фіналом підготовки військ є проведення тактико-спеціальних навчань родів військ та спеціальних військ, а також двоступеневих(двосторонніх) командно-штабних навчань з залученням військ.
Наприкінці циклу бойової підготовки ми проводимо контрольне практичне заняття, на якому встановлюємо ступінь готовності частини та її підрозділів до виконання бойових завдань. Це заняття включає цілий комплекс заходів з перевірки знань та навичок, а також готовності техніки та озброєння. В цій частині ми відійшли від старих радянських стандартів, за яких після етапу підготовки проводився банальний стройовий огляд. Тепер це не просто формальність – це свого роду допуск до бойової роботи по виконанню завдань, бо, як правило, після циклу підготовки, бригади відбувають на ротацію до складу Об’єднаних сил.
Довідка Defense Express:
За результатами трансформації органів військового управління в Сухопутних Військах відбулось відокремлення функцій формування, підготовки, розвитку військ, технічного оснащення і всебічного забезпечення від функцій управління та застосування. Це кардинально відрізняється від того, що передбачала радянська система управляння, якою до недавніх часів керувалось українське військо. При такому розподілі, коли кожен спеціалізується на конкретних речах можна досягти значно більшої ефективності на кожному з цих щаблів.
В новій системі об’єднаного керівництва основним змістом діяльності Командування Сухопутних військ є саме генерування сил та відповідальність за розвиток, технічне оснащення, всебічне забезпечення, підготовку та готовність до виконання визначених завдань. З цією метою в структурі Командування Сухопутних військ сформовані Командування підготовки та Командування логістики Сухопутних військ. Також, на заміну управління територіальної оборони в Командуванні Сухопутних військ ЗС України створено Командування територіальної оборони.
- Не в останню чергу на якість бойової підготовки впливає наявність навчально-матеріальної бази та взагалі підвищення технічної основи бойової підготовки. Що і в цьому плані робиться в Сухопутних військах?
- Для організації повноцінного процесу бойової підготовки в Сухопутних військах є необхідна навчальна матеріально-технічна база, яку ми намагаємось постійно удосконалювати.
Зокрема, для забезпечення індивідуальної (первинної, фахової) підготовки навчальні центри Сухопутних військ, а саме 169 та 184 навчальні центри які забезпечують підготовку фахівців танкових, механізованих військ, ракетних військ та артилерії, військ протиповітряної оборони, фахівців ремонтників та тилового забезпечення.
Крім того, для забезпечення колективної підготовки в нас є бригадні полігони для підготовки до батальйону (роти) включно та загальновійськові полігони, які забезпечують підготовку як штабів підрозділів Сухопутних військ Збройних Сил України так і підрозділів в цілому.
- Який наразі рівень навчально-тренувальних засобів та полігонного обладнання?
- Досвід участі підрозділів Сухопутних військ Збройних Сил України у Антитерористичній операції та операції Об’єднаних сил змусив нам створити таку навчальну матеріально-технічну базу, яка б відповідала умовам сьогодення. Крім того, нам довелось чи не з нуля створити тренажерну базу для забезпечення одиночної підготовки та підготовки екіпажів бойових машин, провести модернізацію полігонного обладнання для забезпечення його маневреності. Останньому сприяв перехід на радіокероване обладнання.
У якості основного напрямку нарощування тренажерної бази ми вбачаємо забезпечення сучасними тренажерами навчальних центрів Сухопутних військ Збройних Сил України. Наразі ми досягли рівня їх оснащеності у 85%. Це достатньо високий показник. В подальшому ми плануємо нарощувати нарощування тренажерної бази центрів підготовки підрозділів та військових частин, для чого ми відпрацювали всі необхідні запити.
- Що необхідно для впровадження та ефективного застосування в підготовці військ нових систем, зокрема комплексних, які б дозволяли здійснювати одиночну підготовку, так і злагодження частин та з’єднань?
- На даний час розглядається питання щодо створення колективних тренажерів, які зможуть забезпечувати як одиночну підготовку так і колективну. Так у 2020 році заплановано створення ротного тренажеру для забезпечення підготовки ротної тактичної групи з використанням статичних тренажерів на базі програмного забезпечення віртуального бойового середовища VBS-3.
Також нами заплановано створення колективних тренажерів до взводу, з подальшим нарощуванням до роти у вищих військових навчальних закладах Сухопутних військ Збройних Сил України.
Останні 2 роки в процесі підготовки військ ми використовуємо засоби імітаційного ураження цілей за аналогами американських систем MILES, що дає змогу значно зменшити використання боєприпасів, удосконалити навички дій солдата в різних умовах бою.
Для забезпечення злагодження штабів від військової частини до оперативного командування використовуються засоби імітаційного моделювання з програмним забезпеченням типу J-CATS, отриманим в якості матеріально-технічної допомоги від країн-партнерів та програмне забезпечення вітчизняного виробництва Простір, Дзвін, Дельта, Крапива, Артос, СУВА.
- Як тут може допомогти вітчизняна оборонна промисловість?
- В інтересах підготовки військ в Україні функціонує близько 16 підприємств, із забезпечення навчально-тренувальними засобами (тренажерами) основними з яких є КБ "ЛУЧ", КБ "ЛОГИКА", ТОВ "ПАРАЛАКС", ТОВ "ЕНЕРГІЯ 2000", ТОВ "ПАРТНЕР ВС", ТОВ "УСС ПРОДУКТ", ТОВ "ФОРПОСТ".
Але враховуючи потребу у виготовленні та постачанні тренажерів до військ наявні потужності та фінансове становище підприємств не здатні в повній мірі забезпечити швидке та якісне нарощування навчальної матеріально-технічної бази.
Тому силами навчальних центрів спільно з виробниками проводиться модернізація тренажерів радянського виробництва.
Основною проблемою у забезпеченні навчально-тренувальними засобами є недостатній рівень фінансування військ для розвитку навчальної матеріально-технічної бази.
- Чи є щось, що може та має бути закуплено за кордоном для того, щоб краще підготувати війська?
- Питання щодо закупівлі навчально-тренувальних засобів за кордоном можливо розглянути лише за умов постачання навчально-тренувальних засобів до однотипного озброєння.
Також як варіант можливо розглянути питання забезпечення засобами імітаційного ураження цілей MILES для забезпечення підготовки механізованої бригад та батальйонів на наших загальновійськових полігонах.
- Яку роль в підготовці військ відіграє участь підрозділів СВ ЗСУ в міжнародних навчаннях, особливо з огляду на необхідність адаптації ЗСУ до стандартів НАТО та розвитку взаємосумісності з підрозділами країн-членів Альянсу?
- В контексті адаптації ЗСУ до стандартів НАТО та розвитку взаємосумісності з підрозділами країн-членів Альянсу ми використовуємо цілий пакет інструментів. У частині, що стосується підготовки військ за стандартами НАТО можна виділити три основні напрямки: участь у багатонаціональних навчаннях, підготовка українських військових в рамках чотирьох іноземних тренувальних місій на території України, та участь у заходах в рамках Концепції оперативних можливостей програми "Партнерство заради миру". Саме системний підхід у застосуванні цих інструментів дозволяє якісно та планомірно здійснювати підготовку підрозділів Сухопутних військ за стандартами НАТО.
Зокрема, завдяки участі в багатонаціональних навчаннях ми вдосконалюємо навички військовослужбовців і підрозділів ЗС України до виконання завдань та набуваємо спроможності діяти спільно з підрозділами інших держав в багатонаціональних операціях. Це надає нам можливість діяти за єдиними стандартами.
Окремо хочу сказати про підготовку українських військових в рамках іноземних тренувальних місій на території України. Ця допомога наших партнерів є просто неоціненною. Це дає нам можливість перейняти досвід країн-членів НАТО і своєю чергою, вони також вчаться в нас багато чому, бо в них ніколи не було прямого військового зіткнення з російською армією, на відміну від нас.
Наразі на території України діє чотири тренувальні іноземні місії: "Об’єднана багатонаціональна група з підготовки – Україна", Тренувальна місія ЗС Канади UNIFIER, Операція ЗС Великої Британії та Королівства Данії ORBITAL, тренувальна місія ЗС Литовської Республіки LMTG-U. Кожна з цих місій робить свій унікальний внесок у справу підготовки українського війська та обороноздатності нашої країни. І ми дуже цінуємо зусилля наших партнерів.
І третім напрямком підготовки військ за стандартами НАТО є участь підрозділів та частин СВ ЗСУ у заходах в рамках Концепції оперативних можливостей програми НАТО "Партнерство заради миру". Ця ініціатива більш детально відображає військову складову програми "Партнерство заради миру" та має на меті допомогти країнам-партнерам у підготовці своїх сил та засобів до участі у майбутніх операціях з подолання кризових ситуацій під проводом НАТО. Підготовка і подальша оцінка підрозділів Сухопутних військ ЗСУ, задекларованих у Базі даних Спільного фонду оперативних сил та можливостей Концепції оперативних можливостей є невід’ємною частиною впровадження стандартів НАТО в українському війську.
Довідка Defense Express:
Наразі на території України діє чотири тренувальні місії:
"Об’єднана багатонаціональна група з підготовки – Україна" діє з 2015 року та дислокується у Міжнародному центрі миро творчості та безпеки, що на Львівщині. На сьогоднішній день до її складу входять більше 300 військовослужбовців з 6 країн. Основу складають військові Сполучених Штатів Америки та Канади, решту – Литовської Республіки, Республіки Польща, Королівства Данія, Королівства Швеція. Загалом, в рамках цієї місії підготовлено 1 роту (2015р.), 9 батальйонів (2016-2017рр.), 4 БТГр зі штабами бригад (2018р.), 4 бригади (у складі: штаб бригади та дві БТГр).
У 2020 році буде здійснена підготовка чотирьох бригад в повному складі.
Разом з цим, з квітня 2019 року розпочато підготовку військових частин, які відновлюють боєздатність, за кваліфікаційними стандартами, розробленими "Об’єднаною багатонаціональною групи з підготовки – Україна":
індивідуальна підготовка – за кваліфікаційним стандартом № 1 (модулі 1-6, стрільба, пересування, зв’язок, тактична медицина, забезпечення живучості, робота в двійках);
колективна підготовка – за кваліфікаційним стандартом № 2 (модулі 7-8, відділення-взвод);
підготовка штабів – за кваліфікаційним стандартом № 3.
Тренувальна місія ЗС Канади UNIFIER розпочала розбудовувати спроможності Сухопутних військ у серпні 2015 року. Відтоді було започатковано та реалізовано 338 різноманітних навчальних програм. Курс "Бій у місті", підготовка саперів, мінна безпека, курси розвідників, домедична допомога на полі бою, тощо, це все напрямки роботи канадської місії. Тут хочеться відмітити, що ця місія є найбільш гнучкою, адже на наш запит провести підготовку за тим чи іншим напрямком у будь-якому місці відповідають оперативно. Ця місія не потребує попереднього довгострокового планування у проведенні курсової підготовки.
Операцію ORBITAL в Україні було започатковано 2015 року британськими фахівцями військової справи. Розпочинали з низки тренувальних курсів, таких як базова військова підготовка, сюди входили базові моменти, пов’язані з медичною допомогою пораненим, бойові навички піхоти та логістичне забезпечення. У 2018 році британський тренувальний курс в Україні було розширено до тактики, прийомів протидії бронетехніці противника, антиснайперських операцій, тощо. На наступний рік заплановано розширити діяльність місії у сфері підготовки танкових підрозділів та ППО.
Разом з цим, зазначеною місією зроблено значний вклад в розвиток інструкторського складу, а саме здійснено підготовку до 300 інструкторів, які в подальшому будуть здійснювати підготовку військових частин за кваліфікаційними стандартами.
Литовська тренувальна місія LMTG-U – найменша за чисельністю особового складу. Зусилля цієї місії спрямовані на вдосконалення двох напрямків: снайперська підготовка та базова військова. У 2019 році спільно з литовськими фахівцями було переопрацьовано та імпленентовано в українську систему базову загальновійськову програму підготовки.
- Які в Сухопутних військах плани стосовно міжнародних навчань на цей рік і чи вплинула на них ситуація з пандемією Covid-19?
- Кульмінацією підготовки військ завжди є навчання. В питанні розвитку взаємосумісності з підрозділами країн-членів Альянсу ми планували у 2020 році провести два багатонаціональні навчання на території України (Rapid Trident – 2020, "Південь – 2020") та прийняти участь у двох багатонаціональних навчаннях за кордоном (Combined Resolve XIV, Світла Лавина – 2020), однак ситуація з поширенням у світі коронавірусної хвороби Covid-19, нажаль, змушує нас нас постійно внести корективи в графік проведення цих навчань.
Ми плануємо, що українсько-американське командно-штабне навчання із залученням військ Rapid Trident – 2020 буде проведено з 10 по 26 вересня на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки, у Львівській області. Цього року залучатимуться військовослужбовці та підрозділи із 15 країн-членів та партнерів НАТО. Особовий склад окремої мотопіхотної бригади Сухопутних військ оперативного командування "Південь" в повному складі буде основною навчальною аудиторією. Під час навчання нами також заплановано розгортання віддалених компонентів, для позначення яких використовуватиметься система імітаційного моделювання бойових дій JCATS. Під час Rapid Trident – 2020 планується провести самооцінку НАТО 2 рівня підрозділу визначеного до участі у Процесі планування та оцінки сил Концепції оперативних можливостей програми "Партнерство заради миру" за стандартами НАТО – це рота РХБЗ окремого полку оперативного забезпечення.
Також ми плануємо провести тактичне українсько-молдовське навчання "Південь – 2020" на яке залучатиметься особовий склад окремої мотопіхотної бригади у складі 1 БТГр та штабу бригади. За планом воно має тривати до 25 діб, орієнтовно з 12 серпня по 05 вересня на базі Міжвидового центру підготовки підрозділів в Миколаївській області.
За межами України ми, вже традиційно, візьмемо учать у багатонаціональному навчанні Combined Resolve XIV, яке має пройти з 01 по 28 вересня ц.р.. Захід відбуватиметься у Об’єднаному багатонаціональному центрі підготовки сухопутних військ збройних сил США в Європі, м. Хохенфельс, у Німеччині. Участь візьме посилена механізована рота від окремої механізованої бригади оперативного командування "Схід".
Плануємо взяти участь і в багатонаціональному командно-штабному навчанні із залученням військ "Світла лавина – 2020", що має пройти в Угорщині восени протягом 15 діб. Україну представлятиме підрозділ з озброєнням та військовою технікою зі складу окремої гірсько-штурмової бригади оперативного командування "Захід".
Тож планів на цей рік багато і ми, як військові, готові реагувати на будь-які ввідні, що підкидуватиме нам обстановка.
- Дякую, пане Командувач за цікаву розмову! Команда Defense Express вітає Вас особисто та у Вашій особі весь особовий склад Сухопутних військ Збройних Сил України з Днем Піхоти та з прийдешніми святами – Днем пам’яті та примирення та Днем перемоги над нацизмом!
- Дякую! Користуючись нагодою хочу привітати особовий склад Сухопутних військ і всіх причетних до цього свята з Днем Піхоти, який ми сьогодні святкуємо! Усім піхотинцям бажаю щоб янголи-охоронці завжди були з нами, незламного духу, бадьорої ходи та пильної варти, безтурботного сну та надійного тилу! Натхнення та вдячності вам від тих заради кого Ви крокуєте шляхами піхоти! Дорогі соратники, нам випала доля служити в піхоті і ми знаємо, що без нас не відбудеться рішучого перелому в будь-якій битві. Не применшуючи ролі та заслуг наших побратимів з інших родів військ, вигукнемо "Завжди ми!" та робимо свою справу і нехай Україна нас надихає на бойові звитяги, а Бог дає сили і захист!
Особливі слова вдячності також хочу сказати тим, хто заради майбутнього встав на захист рідної землі в роки Другої світової війни та мужньо виконував свій військовий та цивільний обов’язок, наближаючи славний день Перемоги! Вічна пам’ять полеглим і шана живим! Українці знають ціну миру, бо неодноразово пізнавали жахіття війни на своїй землі, частіше – в ті часи, коли були роз’єднані, або забували про підступність ворогів та настанови славних предків. Згадаємо в День пам’яті та примирення всіх, хто віддав здоров’я та саме життя за Батьківщину, а також тих хто загинув в горнилі найжахливішої з воїн в історії людства, чи зміг вистояти та пізнати радість миру. Пригадаємо і настанови предків цінити мир та бути завжди готовими до війни! Згадаємо й лихоліття з тим, щоб ще більше цінувати той тендітний мир, що маємо сьогодні. І віддамо шану живим героям в День перемоги над нацизмом – тим, хто ціною неймовірних зусиль здобув Перемогу – таку однаково жадану та цінну для всіх. І, зберігаючи пам’ять наших дідів, наближатимемо день, коли запанує мир в єдиній та неподільній Україні!
Слава Україні! Героям Слава!
Розмову вів Валерій РЯБИХ,
Довідка Defense Express: Генерал-лейтенант СИРСЬКИЙ Олександр Станіславович, кадровий військовий. Пройшов усіма командними щаблями – від командиру взводу до заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України. В 90-ті роки командував однією з бригад 6-ї дивізії Національної гвардії України в м. Чугуїв Харківської області, в 2000-х роках командував 72-ю окремою механізованою бригадою, яка дислокується у Білій Церкві.
Перед початком протистояння російським агресорам на Донбасі був першим заступником начальника Головного командного центру Збройних Сил України. Сфера його відповідальності – співпраця із НАТО.
У листопаді 2013 року Олександр Сирський від імені Міністерства оборони у штаб-квартирі Північно-Атлантичного альянсу обговорював зміни в українській армії відповідно до стандартів НАТО.
З початком російської агресії на сході України в різні часи займав посади заступника керівника АТО, начальника штабу-першого заступника керівника АТО, керівника АТО.
Генерал Сирський був одним з ключових командирів сил АТО під час боїв за Дебальцеве взимку 2015 року, командував підрозділами під час боїв у Вуглегірську, селі Рідкодуб та в ході спроби відбити Логвинове, координував групу "Барс", яка прикривала відхід наших військ з самого Дебальцевого.
За бої на Дебальцевському плацдармі Олександр Сирський був нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІI ступеня й згодом отримав звання генерал-лейтенанта. У 2016-2019 роках він очолював Об’єднаний оперативний штаб ЗСУ.
З 6 травня до 5 серпня 2019 – командувач операції Об’єднаних сил.
З 5 серпня 2019 – командувач Сухопутних військ Збройних Сил України.
Читайте також:
О.СИРСЬКИЙ: ЗСУ МАЮТЬ УСПІШНИЙ ДОСВІД ПРОТИСТОЯННЯ АРМІЇ ЯДЕРНОЇ ДЕРЖАВИ
Читайте також: Командувач Сухопутних Військ Олександр Сирський | Реформа армії, нові підрозділи, озброєння та житло